دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل تغییر جنسیت

وکیل تغییر جنسیت

وکیل تغییر جنسیت+ مراحل و شرایط تغییر جنسیت

 

طبق آمار سازمان پزشکی کشور در ایران سالانه ۲۷۰ ایرانی تغییر جنسیت می دهند. هر سال به این آمار افزوده می شود و افراد زیادی هستند که میخواهند عمل تغییر جنسیت را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم در مورد این که تغییر جنسیت چیست؟، انواع تغییر جنسیت، مراحل تغییر جنسیت، اهمیت مراجعه به وکیل تغییر جنسیت و تغییراتی که در مسائل حقوقی فرد پس از تغییر جنسیت ایجاد میشود توضیح دهیم.

امروزه نیز درخواست های مربوط به تغییر جنسیت زیاد شده است و افراد زیادی تمایل دارند که خواسته خود را در این خصوص عملی نمایند. ولی به دلیل عدم آشنایی با قوانین و فرآیند تغییر جنسیت و همچنین دردسر هایی که ممکن است برای افراد صورت بگیرد و این اشخاص را از نظر روحی و جسمی دچار آسیب کند، مراجعه به وکیل تغییر جنسیت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این افراد را ترغیب به مشاوره با وکیل تغییر جنسیت می‌نماید.

تغییر جنسیت چیست؟

در ابتدا لازم دانستیم در مورد اینکه تغییر جنسیت چیست توضیح دهیم. به طور کلی به تبدیل هویت و جنسیت افراد، به جنس مخالف که طی شرایطی برای انسان­ها رخ میدهد تغییر جنسیت گفته میشود.

بر اساس تجربه و گفته­های وکیل تغییر جنسیت؛ افراد متمایل به تغییر جنسیت، از نظر روحی و جسمی با اختلال مواجه هستند. این افراد در دسته­های مختلفی قرار می‌گیرند.

برخی از آن‌ها به عنوان ترنس سکشوال و برخی دوجنسی یا همان خنثی هستند.

 • ترنس سکشوال: افراد ترنس سکشوال از نظر جسمی مشکلی ندارند ولی از نظر روحی با جنسیت خود مطابق نیستند.
 • دو جنسی: دوجنسی‌ها هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی مشکل دارند.

نکته: هر دو این گروه می‌توانند با رعایت شرایط و ضوابطی جنسیت خود را تغییر دهند.

در کشور ما تغییر جنسیت به دلیل وجود مسائلی همچون عرف، شرع و دید جامعه کاری بسیار سخت است. از این رو توصیه میشود در این زمینه با وکیل متخصص تغییر جنسیت مشورت شود. زیرا وکیل تغییر جنسیت با تجربیات خود در این خصوص می‌تواند موکل را به بهترین نحو از حقوق خود آگاه کند. در صورت نیاز به وکیل تغییر جنسیت میتوانید از طریق راه های ارتباطی با گروه حقوقی اوان تماس بگیرید.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره برای وکیل تغییر جنسیت

انواع تغییر جنسیت

 • تغییر جنسیت از زن به مرد: در این نوع از تغییر جنسیت، فرد دارای جنسیت مؤنث است در حالی که با روحیه مردانه زندگی می‌کند. این نوع از افراد تمایل دارند که جنسیت خود را به مذکر تغییر دهند. برای این تغییر اقداماتی همچون برداشت اندام‌های زنانه، برداشتن بافت سینه، هورمون تراپی به جهت مردانه شدن مواردی چون رشد مو و کلفت شدن صدا و ایجاد آلت تناسلی مردانه انجام میشود.
 • تغییر جنسیت از مرد به زن: در این نوع از تغییر جنسیت، فرد دارای جنسیت مذکر است در حالی که با روحیه زنانه زندگی می‌کند. این نوع از افراد تمایل دارند که جنسیت خود را به مونث تغییر دهند. برای این تغییر اقداماتی همچون حذف مو­های زاید، کاشت سینه، هورمون تراپی، برداشت اندام‌های مردانه و انجام جراحی های مربوط به زنانه کردن صورت و اندام انجام میشود.

مراحل تغییر جنسیت

در قسمت­های قبلی این مقاله توضیحاتی در خصوص این که تغییر جنسیت چیست و انواع تغییر جنسیت کدام اند ارائه شد. تا حدودی نیز مطالبی در مورد سختی و مشقت­های تغییر جنسیت در ایران را بیان کردیم. همچنین مزیت­های دریافت مشاوره از وکیل تغییر جنسیت بیان شد و به مراجعه به وکیل تغییر جنسیت توصیه شد. حال در این قسمت قصد داریم بگوییم که برای تغییر جنسیت چه مراحلی باید طی شود. پر واضح است که انجام تغییر جنسیت در ایران باید مطابق قانون ایران انجام شود. فردی که متقاضی تغییر جنسیت می‌باشد باید کلیه مراحل مربوط به تغییر جنسیت را انجام دهد. زیرا عدم انجام حتی یکی از مراحل تغییر جنسیت می‌تواند فرد را با مشکل و یا رد درخواست تغییر جنسیت توسط دادگاه مواجه کند.

مراحل تغییر جنسیت عبارتند از:

 • متقاضی تغییر جنسیت دهد باید ابتدا دادخواستی مبنی بر تغییر جنسیت توسط وکیل تغییر جنسیت تنظیم کند.
 • سپس باید دادخواست تغییر جنسیت را در سامانه ثنا ثبت کرده و منتظر تعیین جلسه رسیدگی باشد. وکیل تغییر جنسیت نیز می‌تواند در جلسه رسیدگی حضور داشته باشد.
 • پرونده به دادگاه خانواده ارجاع داده میشود و قاضی پرونده، متقاضی تغییر جنسیت را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد.
 • سازمان پزشکی قانونی، متقاضی تغییر جنسیت را به روان‌پزشک ارجاع داده و مراحل درمانی آغاز میگردد.
 • اگر روان‌ پزشک تأیید نمود که فرد متقاضی تغییر جنسیت درگیر اختلال در جنسیت خود میباشد باید این امر را به پزشکی قانونی ارجاع و گزارش دهد.
 • پزشکی قانونی نظر خود را به همراه نظر روان‌ پزشک به قاضی ارائه نموده و قاضی با در نظر گرفتن مدارک موجود، حکم به تغییر جنسیت فرد را صادر می‌کند.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*