دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل متخصص طلاق توافقی

طلاق توافقی1
لینک مقاله وکیل طلاق توافقی را به اشتراک بگذارید:
https://oonelaw.com/agreed-divorce-lawyer

وکیل طلاق توافقی، وکیلی است که در زمینه دعاوی مربوط به طلاق به خصوص طلاق توافقی دارای تجربه و تسلط می باشد. طلاق توافقی یکی از انواع  طلاق است که در آن زوج به اتفاق زوجه بنا به دلایلی به یک نتیجه مشترک می‌رسند که امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور و میسر نیست و لذا تصمیم به جدایی گرفته و شروع به طی کردن مراحل طلاق می‌گیرند و به همین منظور در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک، تعهدات، دیون و تکالیف آن با یکدیگر به تفاهم و توافق می‌رسند. در حقیقت شرایط طلاق توافقی همانطور که از نام آن مشخص است کاملاً بستگی به توافقات زوجین دارد.

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:
 • طلاق توافقی
 • ملاک طلاق توافقی
 • شرایط طلاق توافقی از طرف مرد
 • مراحل طلاق توافقی
 • شرایط طلاق توافقی از طرف زن
 • مراحل درخواست طلاق توافقی
 • توافقات مالی و غیر مالی در طلاق توافقی
 • اعلام کتبی عدم سازش در طلاق توافقی
 • طلاق توافقی در دفترخانه
 • شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی
 • حق رجوع در طلاق توافقی در دوران نامزدی
 • مراحل طلاق توافقی در دوران نامزدی
 • مدارک مورد نیاز برای طلاق
 • مهریه در طلاق توافقی
 • توافق بر روی مهریه
 • تقسیط مهریه در طلاق توافقی
 • طلاق توافقی در قانون جدید
 • وکیل متخصص طلاق توافقی گروه حقوقی اوان

مشاوره

طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی، طلاق توافقی را اینگونه تعریف کرده است که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند. هر گونه توافقی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه قابل قبول و محترم خواهد بود.

به عنوان مثال زوجین توافق می‌کنند زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن رادریافت کند یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود یا حتی بخشی از مهریه بذل و بخشی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد و توافقات عینا در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد.

ملاک طلاق توافقی

در طلاق توافقی ملاک و اساس برای دادگاه خانواده توافق زوجین است. در این راستا زوجین متقاضی طلاق می توانند در خصوص مهریه هر نوع توافقی با یکدیگر داشته باشند. مانند این که مهریه در قبال و در عوض طلاق بخشیده شود و یا مهریه کامل پرداخت شود و یا مهریه اقساطی در طلاق توافقی انجام شود به نحوی که بخشی از آن به صورت قسطی پرداخت شود. حتی می توان توافق کرد که مهریه به صورت چک یا ماهانه پرداخت کرد.

شرایط طلاق توافقی از طرف مرد

وقتی طلاق صرفا به درخواست زوج باشد، موضوع پرداخت دقیق مهریه، نفقه، اجرت المثل و پرداخت نفقه ایام عده و همچنین نصف دارایی ایام ازدواج طبق بند یک عقد نامه و حضانت فرزندان در صورت وجود مورد رسیدگی قضایی قرار می گیرد. دادگاه در مقام رسیدگی، چون طرفین در موضوعات ذکر شده توافق ندارند، موضوع را به کارشناسی و تحقیقات محلی و عندالزوم به گواهی گواهان معطوف می دارد، که عملا انجام تشریفات فوق مستلزم گذشت زمان طولانی و هزینه های دادرسی و صدور رای در موضوعات مذکور است.

شرایط طلاق توافقی از طرف زن

وکیل طلاق توافقی شرایط طلاق توافقی از طرف زن را توضیح داده است که در مورد درخواست طلاق توافقی از طرف زن و طلاق یک جانبه توسط زوجه که در موارد خاص انجام می گیرد مستلزم انجام تشریفات ویژه است. مثال طبق قانون در صورتیکه شوهر معتاد باشد یا بالای ۵ سال حبس داشته باشد و یا مجهول المکان باشد و یا این که موضوع عسر و حرج در ادامه زندگی برای زوجه به وجود آید، زوجه باید آنها را در دادگاه اثبات کند. در نتیجه انجام و اثبات شرایط فوق الذکر مستلزم رسیدگی های مفصل  قضایی است و صرفا و تنها به ادعای زوجه توجه نمی شود.

برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید
مراحل طلاق توافقی

در صورتی که زوجین در مورد مسائل مالی و غیر مالی حاکم بر روابط خود که به واسطه عقد ازدواج بین آن ها به وجود آمده، مانند مقدار مهریه، نفقه و نحوه پرداخت آن و همچنین در خصوص پرداخت مخارج فرزندان تا سن ۱۸ سال وحضانت آنها ، نفقه ایام عده و نحوه ی پرداخت آن به زوجه و اجرت المثل زوجه، در خارج از دادگاه توافق کرده باشند می توانند دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارائه دهند.

مراحل درخواست طلاق توافقی

وکیل متخصص طلاق توافقی ، مراحل درخواست طلاق توافقی را به شرح ذیل بیان نموده است:

ثبت دادخواست طلاق

در صورت توافق در موارد مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، زوجین باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه مراجعه و دادخواست طلاق توافقی را در آن جا ثبت نمایند و پس از دریافت پیامک می بایست به شعبه مربوطه دادگاه خانواده مراجعه نمایند.

مشاوره جهت صلح و سازش

از مراحل طلاق توافقی بعدی پس از تشکیل پرونده، دادگاه حقوقی بدوی، ابتدا طرفین را دعوت به صلح و سازش می نماید. به موازات این اقدام، آن ها را به سازمان بهزیستی معرفی می کند تا مورد مشاوره  و راهنمایی جهت صلح و سازش برای ادامه زندگی قرار گیرند.

معرفی زوجه به پزشکی قانونی

از دیگر مراحل درخواست در بحث طلاق توافقی مراجعه زن به پزشک قانونی است. زمان دادگاه زوجه را به پزشکی قانونی معرفی می کند تا در صورت احتمال وجود حمل در زوجه، مراتب توسط پزشکی قانونی به دادگاه گزارش داده شود.

وکیل طلاق توافقی

توافقات مالی و غیر مالی در طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در مورد توافقات مالی و غیرمالی در طلاق توضیح داده است که در مراحل طلاق توافقی در صورت عدم توفیق در برقراری صلح وسازش بین زوجین توسط دادگاه، توافقات مالی و غیر مالی بین زوجین مانند: میزان مهریه و نحوه پرداخت آن، تعین تکلیف حضانت فرزندان، مقدار نفقه زوجه و فرزندان و نیز نحوه ی پرداخت آن و همچنین مقدار اجرت المثل و این که به چه صورت و نحوی باید به زوجه پرداخت گردد توسط دادگاه صورت جلسه می شود و به امضای زوجین می رسد.

اعلام کتبی عدم سازش در طلاق توافقی

سپس زوجین با معرفی داوران به دادگاه، و در صورت عدم توفیق آن ها در برقراری صلح و سازش  بین زوجین، داوران باید مراتب کتبی عدم برقراری صلح و سازش بین ایشان را به دادگاه اعلام نمایند.

صدور رای دادگاه

وکیل متخصص طلاق توافقی در خصوص صدور رای دادگاه شرح داده است که دادگاه رسیدگی کننده به پرونده نسبت به صدور حکم طلاق توافقی با لحاظ  قرار دادن موارد مورد توافق زوجین، اقدام می کند و در مدت یک هفته الی ۱۰ روز رای طلاق به زوجین ابلاغ می شود. در صورت عدم اعتراض زوجین به رای صادر شده در قالب تجدید نظر خواهی، مراحل طلاق توافقی به پایان می‌رسد و حکم صادر شده از سوی دادگاه خانواده قطعی می باشد.

طلاق توافقی در دفترخانه

وکیل وضیح داده است که مراحل طلاق توافقی در دفترخانه بدین گونه است که پس ازگذراندن صدور رای قطعی طلاق توافقی  توسط  دادگاه که به صورت گواهی عدم امکان سازش صادر می شود، زوجین می توانند با در دست داشتن رای مذکور تا ۳ ماه به یکی از دفتر خانه های طلاق مراجعه نمایند.

با داشتن و حضور دو شاهد صیغه طلاق بین آن ها خوانده می شود و طلاق بین آن ها صورت می گیرد. پس از آن زوجه می بایست عده را نگه دارد. نگه داشتن مدت عده برای زنان یائسه لازم نیست. در صورت تعلل هر یک از طرفین در مدت مذکور جهت حضور در دفترخانه برای انجام طلاق، طرف مقابل می تواند از طریق اجرای احکام دادگاه صادر کننده حکم طلاق توافقی نسبت به اجرای حکم طلاق اقدام نماید.

شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی

زمانی که هنوز هیچ نزدیکی و اتفاقی بین زن و شوهر نیفتاده باشد زوجه باکره است، شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی امکان پذیر و میسر است اما شرایط طلاق و مهریه‌ی متعلق به زن کمی متفاوت است.

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زوجین به دلیل غیر قابل تحمل شدن ادامه زندگی مشترک، خواهان جدایی هستند و قبل از طلاق بر سر مسائل مختلف پیرامون ازدواج مانند مهریه، نفقه و یا حضانت فرزندان به توافق می‌رسند.

در طلاق توافقی در دوران نامزدی و عقد طرفین هنوز زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند و فرزندی هم ندارند که در مورد او تصمیم‌گیری کنند. از شرایط طلاق توافقی در دوران نامزدی این است که طرفین می بایست در مورد آن به توافق برسند  و آن مهریه است.

اگر زوجه به هنگام طلاق باکره باشد تنها نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد. در برخی موارد به موجب توافق طرفین برای طلاق، زن از بخشی از نصف مهریه یا از تمام آن می‌گذرد.

حق رجوع در طلاق توافقی در دوران نامزدی

وکیل متخصص طلاق توافقی در مورد طلاق در زمان نامزدی و عقد توضیح داده است که یکی از مسائل مهم که در طلاق توافقی در زمان عقد مطرح است این است که در این نوع طلاق زوج بعد از طلاق حق  و اجازه رجوع به زوجه را ندارد زیرا طلاق بائن است. در نتیجه اگر دو طرف مجدد تصمیم به زندگی مشترک داشته باشند باید برای دیگر عقد بین آن‌ها جاری شود.

یکی از شرایط طلاق توافقی این است که در درصورتی که زوجین در دوران نامزدی طلاق بگیرند و زوجه باکره باشد; آن ها بعد از ثبت طلاق با مراجعه و حضور در  اداره ثبت احوال می توانند تقاضایی مبنی برای دریافت شناسنامه جدیدی که نام همسر سابق در آن درج نشده باشد اقدام نمایند.

وکیل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی در دوران نامزدی

از شرایط و مراحل درخواست طلاق توافقی در دوران نامزدی، عدم مقاربت زوجین است. مراحل طلاق توافقی برای طلاق توافقی در دوران نامزدی بعد از ثبت در خواست طلاق توافقی در دفترخانه، عدم مقاربت زوجین توسط دادگاه بررسی می‌شود. زن و شوهر برای اثبات عدم نزدیکی باید به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا با معاینه، نظر پزشکی قانونی را دریافت کنند و آن را در اختیار دادگاه قرار دهند.

مدارک مورد نیاز برای طلاق

وکیل طلاق توافقی مدارک لازم برای طلاق را به شرح ذیل بیان نموده است:

 • عقدنامه ( اصل ) یا رونوشت آن 
 • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی زوجین
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی
 • موافق نامه مبنی بر توافق زوجین بر سر مهریه
مهریه در طلاق توافقی

یکی از مهم ترین مسائلی است که زوجین می بایست در زمان طلاق توافقی نسبت به آن آگاه باشند و در مورد آن تصمیم بگیرند و به توافق برسند. طبق قانون; مهریه در طلاق توافقی هم می تواند به صورت کامل توسط خانم دریافت شود، هم می تواند به صورت کامل بخشیده شود و هم می تواند بخشی از آن پرداخت شود و بخشی از آن بخشیده شود.

توافق بر روی مهریه

مهریه به همراه نفقه و حضانت فرزند در طلاق توافقی سه نیاز اصلی توافق برای اقدام برای  طلاق توافقی است. مهریه در طلاق توافقی کاملا بر اساس توافق طرفین است و در صورتی که در مورد مهریه به توافق نرسند، امکان دریافت حکم طلاق توافقی وجود ندارد.

هر نوع توافقی در مورد مهریه قابل اجراست و از بخشش کامل، تا دریافت کامل مهریه امکانپذیر است. حتی زوجین می توانند به ازای مهریه و بابت آن سند خودرو و یا به طور مثال مبلغ ودیعه  و رهن خانه را دریافت کنند.

برای اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ و یا تماس با ما در ارتباط باشید.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید
تقسیط مهریه در طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در خصوص تقسیط مهریه در طلاق توضیح داده است; در صورتیکه پرداخت تعدادی از مهریه به بعد از طلاق موکول شده باشد; ازدواج مجدد زوجه مانع استحقاق دریافت مهریه قبلی نیست. مهریه ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن، ضمانت اجرای جلب در صورت نپرداختن آن وجود دارد.

بنابراین اگر اقساط مهریه، ۱۱۰ سکه حتی بعد از طلاق توافقی پرداخت نشود زوجه می تواند اقدام قانونی کند. امکان ممنوع الخروج کردن زوج توسط زوجه بعد از طلاق توافقی با این شرط که زوج اقساط مهریه را پرداخت نکند وجود دارد. پس از صدور رای طلاق توافقی زن و شوهر متقاضی طلاق می توانند توافق کند که برای اقساط مهریه قبوض اقساطی توسط دفتر طلاق صادر شود.

نپرداختن چند قسط مهریه باعث حال شدن باقی مانده مهریه میشود. امکان جلب همسر سابق به دلیل نپرداختن اقساط مهریه بالای ۱۱۰ سکه وجود ندارد حتی اگر توافق کرده باشند. در صورت نپرداختن زوجه می تواند اموال وی را توقیف کند; و یا اگر کارمند باشد یک چهارم یا یک سوم حقوق را توقیف کند.

وکیل طلاق توافقی

طلاق توافقی در قانون جدید

وکیل طلاق توافقی درمورد قانون جدید طلاق توافقی بیان کرده است که; تا قبل از آذرماه سال ۱۳۹۷; زوجین یا وکلای خود برای ثبت دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت میکردند. اما از ابتدای آذرماه سال ۱۳۹۷ و با توجه به بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۱۳۱۰۴/۵۵; مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۵; خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکرونیک قضایی استان تهران دفاتر مذکور مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری و یا مشاوره خانواده که اصطلاحاً گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می شود، نیستند.

متقاضیان طلاق توافقی در استان تهران باید ابتدا به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه نمایند; و اطلاعات خود را در این سامانه وارد نمایند; تا در وقت تعیین شده به مراکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند; و پس از انجام مشاوره‌ های لازم گواهی عدم انصراف از طلاق را اخذ و در هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی; به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهند تا دادخواست آن‌ها ثبت و به دادگاه خانواده صالح ارجاع شود.

وکیل متخصص طلاق توافقی گروه حقوقی اوان

نقش وکیل متخصص طلاق در پرونده هایی که در خصوص خانواده و روابط زوجین در دادگاهها مطرح میشود مشخص است. وکیل طلاق توافقی; وکیلی است که علاوه بر اطلاعات کامل که در مورد امور حقوقی دارد در خصوص قوانین مربوط به خانواده و روابط زوجین تسلط کامل دارد.

پرونده طلاق یکی از پرونده های پرحجم در دادگاههای خانواده می باشد که به دلیل عدم اگاهی زوجین از قوانین حقوقی خانواده دچار مشکلات زیادی در روند رسیدگی پرونده میشوند.

قبل از هر اقدام قانونی در خصوص طلاق توافقی یا هر نوع دادخواست مطالبه مهریه; دادخواست مطالبه نفقه و اجرت المثل و حضانت فرزند با وکیل متخصص و با تجربه وکیل طلاق توافقی تهران مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مشورت نمائید.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*