دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل متخصص وصول مهریه

وکیل مهریه
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
https://oonelaw.com/dowry-lawyer

وکیل مهریه؛

استفاده از وکیل متخصص وصول مهریه درطرح دادخواست مطالبه مهریه توسط زوجه امری مهم و ضروری برای رسیدن زوجه به حق و حقوق خود می باشد.

مطالبه مهریه دارای پیچیدگی های زیادی است که در صورتی که از مشاوره و وکالت وکیل متخصص در این امر استفاده نشود باعث اتلاف وقت و هزینه زوجه می شود.

بهتر است قبل از هر اقدام در مطالبه مهریه با وکیل متخصص مهریه و وکیل متخصص امور خانواده مشورت نمائید.

جهت عضویت در اینستاگرام اوان کلیک کنید
اینستاگرام وکلای اوان

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:

 • مراحل وصول مهریه
 • وصول مهریه توسط وکیل مهریه در اداره ثبت اسناد
 • مدارک لازم برای دریافت مهریه بعد از طلاق
 • نحوه مطالبه مهریه از طریق ثبت توسط وکیل متخصص وصول مهریه
 • مراجعه به اداره ثبت
 • تشکیل پرونده توسط وکیل مهریه
 • توقیف اموال توسط وکیل مهریه
 • مزایده اموال توسط وکیل مهریه
 • نحوه مطالبه مهریه زن فوت شده
 • آیا می شود یکجا مهریه را طلب کرد؟
 • مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه
 • مراحل وصول مهریه عندالاستطاعه
 • شرایط وصول مهریه عندالاستطاعه
 • وصول مهریه پس از فوت زن
 • مطالبه مهریه توسط وراث زوجه
 • ویژگی‌های وکیل مهریه
 • مزایای وکیل برای وصول مهریه
 • مدارک لازم برای اجرای مهریه توسط وکیل
 • وکیل متخصص مهریه گروه حقوقی اوان

مشاوره

مراحل وصول مهریه

جهت وصول مهریه از طریق ثبت دادخواست مهریه به همراه تأمین خواسته به استناد عقدنامه رسمی در دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد و به شعب دادگاه ارجاع می شود تا مراحل قانونی خود را طی نماید.

برای وصول مهریه از طریق اجرای ثبت؛

 • در مرحله نخست

زوجه می بایست با مراجعه  و حضور در دفتر خانه ی ثبت کننده ازدواج خود درخواست صدور اجراییه نماید که سردفتر مطابق سند ازدواج به صورت سیستمی اجرائیه را صادر و به اداره پنجم اجرای ثبت ارسال و یا نامه را به زوجه تحویل می دهد تا وی مرقومه را به اجرای ثبت جهت ثبت پرونده مهریه ببرد.

وصول مهریه توسط وکیل مهریه در اداره ثبت اسناد

 

 • در دومین مرحله

مسئول تشکیل پرونده اوراق اجراییه و رونوشت سند ازدواج و تقاضانامه و قبض پستی و در صورت داشتن وکیل وکالتنامه را دریافت می نماید و اما در مرحله بعد مدارک را به اداره پنجم جهت تشکیل پرونده ارسال می کند که پس از تشکیل پرونده شماره پرونده از طریق پیامک برای متقاضی ارسال می گردد.

 •  و اما در مرحله سوم

متقاضی جهت بازداشت اموال زوج به اداره پنجم مراجعه نموده و تمام مشخصات اموال زوج از جمله ملک و زمین و خودرو و موتور سیکلت و …. را در قبال تعداد مشخصی از سکه ها که مهریه زوجه می باشد  به درستی، صحیح و دقیق اعلام نموده تا در نهایت در دبیرخانه و بایگانی اداره اجرای ثبت  به ثبت برسد.

 • مرحله چهارم در وصول مهریه

بدین گونه است که از اموال استعلام گرفته می شود که اگر هر آنچه به صورت سند رسمی به نام زوج باشد بازداشت گردند و در مرحله آخر به مزایده گذاشته می شوند و مهر زوجه از آن اموال وصول می شود.

در صورتی که مال یا اموالی در قالب مبایعه نامه به نام زوج باشد و یا اگر در نهایت هیچ مال و اموالی به نام زوج یافت نشد در این صورت زوجه می بایست پرونده اجرایی را مختومه نماید و با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ارائه و تحویل مدارک دادخواست مطالبه مهریه را ثبت نماید و بعد از مشخص شدن شعبه دادگاه خانواده صلاحیت دار باقی مراحل را به صورت قانونی طی می کند.

مدارک لازم برای دریافت مهریه بعد از طلاق

برای دریافت مهریه بعد از طلاق نیاز به طرح دعوای  حقوقی است. برای این مورد نیاز به مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه است.

سند طلاق و مدارک و مستندات که نوع طلاق زوجین و نیز میزان مهریه را اثبات می کند نیز می بایست ارائه شود.

برای طرح دعوا نیاز است دارایی زوج با مدارکی به دادگاه مشخص شود این بدان معنی است که  در صورت داشتن ملک آن ملک به دادگاه جهت دریافت مهریه معرفی شود.

نحوه مطالبه مهریه از طریق ثبت توسط وکیل متخصص وصول مهریه

مطالبه مهریه به دلیل پیچیدگی و تمامی مشکلات خاص خود می بایست از طریق وکیل متخصص مهریه و متبحر در این حوزه انجام شود.

وکیل مهریه

نحوه مطالبه مهریه توسط وکیل به شرح زیر است:
مراجعه به اداره ثبت

با توجه به قانون جدید مهریه، برای مطالبه مهریه ابتدا باید از طریق اداره ثبت اقدام شود. برای مرحله اول، وکیل مهریه باید در دفتر ازدواجی که زوجین به عقد یکدیگر درآمدند، نامه‌ای جهت مطالبه مهریه برای ارجاع به اداره ثبت دریافت کند. نامه‌ای به آدرس زوج مندرج در عقدنامه ارسال می‌شود و به وی در مورد تقاضای زوجه مبنی بر مطالبه مهریه اطلاع داده می‌شود.

تشکیل پرونده توسط وکیل مهریه

وکیل با حضور در اداره  ثبت اسناد و املاک، پرونده مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت را تشکیل می‌دهد. در این مرحله نوبت جهت رسیدگی به پرونده تعیین می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید
توقیف اموال توسط وکیل مهریه

بعد از رسیدگی، نامه توقیف اموال دارای سند رسمی شامل:

 1. خودرو،
 2. ملک،
 3. حساب بانکی،
 4. سیم کارت،
 5. سهام بورس،
 6. سهام شرکت و … صادر می‌شود.

وکیل باید نامه‌های توقیف هر مورد به اداره مربوطه نظیر بانک مرکزی، راهور، ثبت اسناد، ثبت شرکت ها تحویل دهد تا نسبت به اموال منقول و غیر منقول پیدا شده از زوج ستور توقیف صادر شود. در صورتی که به زوج ارث تعلق گیرد و مال به ارث رسیده دارای سند رسمی باشد، می توان از طریق اجرای ثبت آن را مطالبه کرد.

مزایده اموال توسط وکیل مهریه

چنانچه اموال توقیفی دارای سند رسمی به اندازه مهریه زوجه باشد، وکیل می‌تواند با  پرونده را با گرفتن اجراییه به اجرای احکام دادگاه برده و  اقدام به مزایده اموال توقیف شده نماید.

نحوه مطالبه مهریه زن فوت شده

با فوت زن، مهریه جزو ماترک وی بوده و باکره بودن یا نبودن وی در میزان مهریه تاثیر ندارد. بنابراین، نحوه مطالبه مهریه زن فوت شده توسط وکیل همانند حالت عادی است، با این تفاوت که در این حالت خواهان پرونده، تمامی ورثه به موجب گواهی انحصار ورثه می‌باشند.

آیا می شود یکجا مهریه را طلب کرد؟

در صورتی که زوج مالی داشته باشد که به میزان مبلغ مهریه باشد می تواند باتوقیف مال ، مهریه خود را از طریق اجرای ثبت وصول کند. اما در صورتی که مرد مالی نداشته باشد و درخواست اعسار وی پذیرفته شود مهریه را به صورت قسطی به زوجه پرداخت می کند.

در صورتی که زوج  بعد از اجرا گذاشتن مهریه توسط زن در دادگاه ، ظرف یک ماه از صدور اجرائیه، دادخواست اعسار ندهد، حکم جلب وی به درخواست زوجه صادر می شود.

اگر دادخواست اعسار بدهد و مهریه تقسیط شود و اقساط پرداخت نشود، معمولا بعد از دریافت دو یا سه قسط معوقه، حکم جلب بابت مهریه صادر می شود.

مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

برای مطالبه مهریه بیشتر از۱۱۰ سکه زوجه باید به دادگاه اثبات کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد. قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ حد حمایت قانونی از مطالبه مهریه را تا میزان ۱۱۰ سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به توانایی مالی زوج قرار داد.

در مهریه‌های تا ۱۱۰ سکه

نیاز به اثبات زوجه مبنی بر استطاعت و توان مالی زوج نیست در این مرحله زوج می بایست خودش در دادگاه عدم استطاعتش را در پرداخت مهریه ثابت کند.

در مهریه‌های بیش از ۱۱۰ سکه

زوجه می بایست به دادگاه ثابت کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد. در صورتی که  مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد اما از پرداخت آن خودداری کند، زوجه مهریه خود را به اجرا می‌گذارد، در صورتی که  در مدت ۱۰ روز، زن دارایی شوهر را معرفی کند، فوری نسبت به توقیف آنها اقدام می‌شود.

اگر دارایی زوج فقط  درآمد وی باشد‌، تا یک چهارم آن ماهانه به زوجه تعلق می‌گیرد تا زمانی که مهریه به طور کامل پرداخت شود. مرد تا پرداخت مهریه به صورت کامل به زن نمی‌تواند از کشور خارج شود اما چنانچه مرد اموال دیگری به غیر از حقوق داشته باشد دادگاه  اموال وی را می‌فروشد و مهریه از این طریق و روش پرداخت می‌شود.

مراحل وصول مهریه عندالاستطاعه

وقتی در سند ازدواج مهریه را عندالمطالبه باشد به این معناست که زن به محض عقد مالک مهریه می‌شود و هر زمان بخواهد می‌تواند به اختیار خودش مهریه‌اش را مطالبه کند و در هر حالت مهریه باید توسط مرد پرداخت شود.

منظور از مهریه عندالمطالبه این است که زن به محض انجام شدن مراسم عقد، مالک مهریه می‌شود و هر زمان و موقع که بخواهد می‌تواند، مهریه‌ خود را مطالبه نماید و در هر حالت می بایست توسط مرد پرداخت شود. زمانی که در سند ازدواج مهریه عندالاستطاعه ذکر ‌شود، فقط موقعی زن می‌تواند مهریه‌اش را درخواست کند که شوهر توانایی پرداخت آن را داشته باشد.  در نتیجه پرداخت مهریه  بستگی به توانایی مالی مرد است.

شرایط وصول مهریه عندالاستطاعه

زوجه در صورتی می‌تواند مهریه عندالاستطاعه را دریافت کند که مالی از شوهرش را به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند.

زن باید در دادگاه خانواده دادخواستی برای اثبات دارایی‌های شوهر مطرح کند؛ در این صورت دادگاه از مراجع مربوطه استعلام کرده و میزان دارایی شوهر مشخص می‌شود.

زن به دفتر ازدواجی که ازدواج آن‌ها را ثبت کرده رجوع کرده و درخواست صدور اجراییه می‌کند. اجراییه صادر و به شوهر ابلاغ می‌شود. اگر شوهر در مهلت مقرر شده اقدام به پرداخت مهریه نکند، زن می‌تواند در اداره اجرا ثبت اسناد رسمی، پرونده‌ای تشکیل دهد و از بانک مرکزی، اداره ثبت اسناد و املاک و راهنمایی و رانندگی درخواست استعلام کند تا اموال شوهرش مشخص شود.

وکیل مهریه

وصول مهریه پس از فوت زن

با فوت زن تمامی حقوق و مطالبات وی به ورثه اش می رسد که از جمله حقوق زن مهریه اوست که اگر در زمان حیات او از شوهر نگرفته باشد این حق به ورثه اش می رسد از این رو پدر و مادر زن از مهریه وی ارث برده و برای محاسبه مهریه سهم شوهر از مبلغ مهریه کسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آنها پرداخت می شود.

اگر در ایام زناشویی دخول انجام نشده است ورثه زن بعد از فوت زن، مالک نصف مهریه اند و اگر دخول انجام شده است مالک تمام مهریه اند. یکی از ورثه های زن، شوهر و فرزندانش می باشند که آنان بعلاوه والدین زن از مهریه ارث می برند.

طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی هر کدام از  زن و شوهر پس از مرگ از یکدیگر ارث می برد. توارث نیز بین زن و شوهر وقتی برقرار می‌شود که رابطه زوجیت آنها دائمی باشد. در ازدواج موقت رابطه توارثی برقرار نمی شود.

مطالبه مهریه توسط وراث زوجه

اگر مهریه زن توسط مرد پرداخت نشود، بعد از فوت مرد به این دلیل که مهریه زن از طلب ممتاز محسوب می‌شود، مهریه پس از مرگ مرد به زن پرداخت می‌شود.

اگر زنی فوت کند و مهریه اش را نگرفته و یا به شوهر نبخشیده باشد، حق مطالبه مهریه همواره برای ذینفع آن وجود دارد. حتی اگر زوجه در قید حیات نباشد. یعنی با فوت زوجه حق مطالبه مهریه مانند هر حق  یا مال دیگری به وراث وی منتقل می شود.

ورثه زوجه می‌توانند پس از فوت زوجه به قائم‌ مقامی از طرف وی مهریه زوجه متوفی را از  زوج مطالبه کنند و به هیچ دلیلی زوج نمی‌تواند از پرداخت مهریه زوجه متوفی خود به ورثه او به هر بهانه خودداری کند. زیرا دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز قلمداد می شود. حتی در صورت وجود دیون متعدد زوج  باز هم تادیه مهریه زوجه بر سایر دیون مقدم است.

برای مطالبه مهریه زن فوت شده، وراث زوجه با تنظیم دادخواست مهریه زوجه متوفی به نسبت سهم‌الارث خود به طرفیت زوج حقوق قانونی زوجه متوفی را مطالبه می کند و ورثه زوجه باید مدارکی مثل گواهی انحصار وراثت و عقدنامه زوجه را نیز به دادگاه ارائه نماید. در صورتی که  مرد توان پرداخت مهریه زوجه فوت‌شده خود را نداشته باشد و در دادگاه ناتوانی مالی مرد ثابت شود، می‌تواند درخواست اعسار بدهد و مهریه را تقسیط کند.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید
ویژگی‌های وکیل مهریه

وکیل متخصص وصول مهریه باید به تمام قوانین مربوط به مهریه  تسلط داشته باشد.

وکیل متخصص وصول مهریه;

 • باید تسلط به مواد قانونی مهریه در قانون; به خصوص مواد ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۱ قانون مدنی و نیز قانون حمایت از خانواده و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی داشته باشد.
 • پیگیری بسیار سریع و مداوم جهت توقیف اموال زوج با قید فوریت و در اسرع وقت.
 • دفاع در جلسه دادگاه به خصوص پرونده اعسار زوج،
 • تسلط به فرایند مزایده و صدور اجراییه و نیز نحوه مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق ثبت.

مزایای وکیل برای وصول مهریه
 • وصول مهریه در کمترین زمان ممکن توسط وکیل
 • عدم حضور زن در دادگاه
 • توقیق اموال زوج توسط وکیل برای مطالبه مهریه
 • گرفتن حکم جلب زوج توسط وکیل
مراحل اجرای مهریه توسط وکیل
 • مشاوره با وکیل متخصص وصول مهریه
 • تحویل مدارک برای مطالبه مهریه توسط وکیل
 • تنظیم قرارداد وکالت
 • حضور در جلسات دادگاه
 • توقیف اموال و گرفتن حکم جلب زوج در صورت عدم پرداخت مهریه

مدارک لازم برای اجرای مهریه توسط وکیل

 • اصل سند ازدواج
 • اصل شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • در صورت نبود اصل سند ازدواج; باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.
وکیل متخصص مهریه گروه حقوقی اوان

نقش وکیل متخصص وصول مهریه در پرونده هایی که در خصوص خانواده و روابط زوجین در دادگاه ها به خصوص مطالبه مهریه که توسظ زوجه مطرح می شود مشخص است.

وکیل مهریه وکیلی است که علاوه بر اطلاعات کامل که در مورد امور حقوقی دارد; در خصوص قوانین و مقررات مربوط به خانواده و روابط زوجین تسلط کافی و وافی دارد.

پرونده طلاق یکی از پرونده های پرحجم در دادگاه های خانواده می باشد; که به دلیل عدم آگاهی زوجین از قوانین حقوقی خانواده; دچار مشکلات زیادی در روند رسیدگی پرونده می شوند.

قبل از هر اقدام قانونی در خصوص طلاق توافقی; یا هر نوع دادخواست مطالبه مهریه; دادخواست مطالبه نفقه; اجرت المثل; و حضانت فرزند با وکیل متخصص و با تجربه وکیل مهریه در تهران مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مشورت نمایید.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*