دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل متخصص خانواده

وکیل خانواده

دعاوی خانواده از شایع ترین دعاوی حقوقی است که توسط وکیل خانواده در دادگاه خانواده قابل پیگیری است. این دعاوی از دسته دعاوی شایع در مراجع قضایی است که قانونگذار نیز قوانین متعددی پیرامون آن به تصویب رسانده است.

وکیل خانواده در دعاوی مربوط به مطالبه مهریه، نفقه، طلاق، طلاق توافقی، حضانت فرزند، اجازه ازدواج مجدد مرد، استرداد جهیزیه و تمکین زوجه تخصص و تجربه دارد.

لینک مقاله وکیل خانواده را به اشتراک بگذارید:

https://oonelaw.com
family-lawyer

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:

 • تعریف دعاوی خانواده
 • قوانین مرجع دعاوی خانواده
 • انواع دعاوی خانواده
 • چگونگی طرح دعاوی خانواده
 • چند نمونه از دعاوی خانواده
 • مطالبه و اجرای مهریه
 • شروط ضمن عقد نکاح و ازدواج
 • اجازه ازدواج مجدد برای مرد
 • حضانت و ملاقات فرزندان مشترک
 • الزام به تمکین زوجه و اثبات نشوز
 • مطالبه و استرداد جهیزیه
 • جواز وکالت مطلق زوج به زوجه در طلاق
 • نظر کمیسیون نشست قضائی  در مورد وکالت مطلق زوج به زوجه در طلاق
 • مرجع صالح رسیدگی به دعاوی خانواده
 • مرجع صالح برای دعاوی اصل طلاق و اصل نکاح
 • وکیل متخصص خانواده گروه حقوقی اوان
جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

 

تماس با ما

تعریف دعاوی خانواده

دعاوی خانواده، دعاوی مربوط به کانون خانواده می باشد. بر همین مبنا زمانیکه دعوای در دادگاه مطرح می شود مربوط به یکی از افراد در کانون خانواده می شود عنوان دعاوی خانوادگی را مطرح می کند. زمانی که زن و مرد با یکدیگر ازدواج می کنند، به طور کلی یکسری حق و تکلیف برایشان رقم می خورد و موظف به انجام آن هستند. موقعی که این حق و تکلیف را  که موظف به انجام آن هستند را انجام ندهند دعاوی مطرح شده عنوان دعاوی خانوادگی به خود می گیرد.

قوانین مرجع دعاوی خانواده

وکیل امور خانواده در مورد قوانین مرجع دعاوی خانواده توضیح داده است که در حال حاضر مقررات قانون مدنی مواد ۱۰۳۴ الی ۱۱۵۷ و مواد ۱۱۵۸ الی ۱۱۹۴  و مواد ۱۱۹۵ الی ۱۲۰۶ به مباحث و مقررات مربوط به دعاوی خانوادگی پرداخته است. همچنین قانونگذار در تاریخ ۰۱/۱۲/۱۳۹۱ قانون حمایت از خانواده را مورد تصویب قرار داده که مقررات مهمی پیرامون دعاوی خانواده درآن بیان شده است و با تصویب این قانون بخش هایی از مقررات قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی مرتبط با دعاوی خانواده  دچار تغییر شده است.

تلگرام حقوقی

انواع دعاوی خانواده

وکیل خانواده،براساس ماده ۴ قانون حمایت از خانواده دعاوی که در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد را به شرح ذیل بیان نموده است:

 • نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن
 • نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
 • شروط ضمن عقد نکاح
 • ازدواج مجدد
 • جهیزیه
 • مهریه
 • نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت
 • تمکین و نشوز
 • طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن
 • حضانت و ملاقات طفل
 • نسب
 • رشد، حجر و رفع آن
 • ولایت قهری، قیمومیت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنان
 • نفقه اقارب
 • امور راجع به غایب مفقود الاثر
 • سرپرستی کودکان بی سرپرست
 • اهدای جنین
 • تغییر جنسیت
 • دعاوی اشخاص موضوع اصل ۱۲ و ۱۳ قانون اساسی حسب مورد طبق قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه در محاکم مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۷۲
 • دعاوی مطروحه راجع به احوال شخصیه و تعلیمات دینی ایرانیان، زرتشتی،کلیمی و مسیحی مصوب سال ۱۳۷۲ برطبق قوانین مربوط به احوال شخصیه این دسته از هموطنان
 • چگونگی طرح دعاوی خانواده
 • براساس ماده ۸ قانون حمایت ازخانواده شروع رسیدگی به هر دعوا در دادگاه های خانواده با تقدیم دادخواست انجام می شود.

وکیل خانواده

چند نمونه از دعاوی خانواده

 وکیل خانواده در مورد دعوای نفقه بیان می کند که براساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، نفقه عبارت است از تمامی نیازهای متعارف و متناسب با شأن و شخصیت زوجه مانند: مسکن، لباس، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان وی و اگر زوجه عادت به داشتن خادم داشته و یا به واسطه مرض خاصی احتیاج به آن داشته باشد، موارد عنوان شده در این ماده حصری نیست.

اصول کلی این است که حق و حقوق زن شامل همه نیازهای معمولی و متناسب با شخصیت ایشان است. به دلیل پیچیده بودن دعوای مطالبه نفقه بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل خانواده مشورت کنید تا بتوانید دعاوی مختلف حقوقی و نفقه را در دادگاه به اثبات برسانید.

مطالبه و اجرای مهریه

وکیل متخصص امور خانواده بیان می کند که مهریه یکی از مهم ترین دعاوی خانوادگی است و از ارکان عقد نکاح در حقوق ایران و اسلام است. منظور از آن مالی است که ضمن عقد دایم یا موقت مشخص می شود و بدون نیاز به پرداخت آن حین عقد و همزمان با عقد نکاح، مرد پرداخت آن را تعهد می کند. 

برطبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهر می شود و می تواند هر تصرفی اعم از مطالبه یا انتقال در آن انجام دهد.

شروط ضمن عقد نکاح و ازدواج

وکیل متخصص دعاوی خانواد شروط ضمن عقد نکاح را اینگونه توضیح داده است که ازدواج یه قرارداد است; و ضمن آن می شود; هر شرط مشروعی را درج نمود و برای آن ضمانت اجرا تعیین کرد. فقط لازم است بدانید نکاح جز عقود قرادادهایی نیست که نتیجه تخلف از شرط ضمن عقد امکان فسخ نکاح توسط مشروط له ( کسی کخ به نفع او شرط شده) باشد و همانطور که از سند ازدواج نیز برمی آید نتیجه تخلف از شرط ضمن عقد نکاح ایجاد حق طلاق برای زن است.

شروط ضمن عقد این امکان را به هر یک از طرفین می دهد که از محدودیت ها و شرایط قانونی عقد نکاح فاصله گرفته و به میل و سلیقه خود شرایطی را ضمن عقد درج نماید. مانند اینکه حق تعیین اقامتگاه و محل زندگی بازن باشد یا حق طلاق بدون اینکه از مرد سلب شود برای زن هم وجود داشته باشد.

 اجازه ازدواج مجدد برای مرد

 مرد به موجب الزامات قانونی حق ازدواج دائم بدون اذن همسر اول یا دادگاه را ندارد; و در صورتی که به هر دلیل بخواهد با وجود همسر اول مجددا ازدواج نماید و در صورتی که همسر اول به وی این اجازه را ندهد باید به دادگاه خانواده مراجعه نموده و تقاضای اذن در ازدواج نماید این نیز خود یکی از موارد دعاوی خانواده است.

حضانت و ملاقات فرزندان مشترک

 وکیل خانواده در مورد حضانت فرزند توضیح می دهد که یکی از موارد دعاوی خانوادگی دعوای حضانت و ملاقات برای پدر و مادر است. براساس این حق که البته جنبه تکلیف هم دارد. حضانت یعنی نگهداری و مراقبت از فرزند پسر و دختر تا پایان سن ۷ سالگی با مادر و پس از آن تا سن بلوغ با پدر است.

در زمانی که یکی از والدین عهده دار حضانت است دیگری یا با توافق یا حکم دادگاه خانواده حق ملاقات دارد. در صورت فوت یکی از پدر و مادر طفل حضانت بی قید و شرط با دیگری است. بعد از ۱۵ سال تمام برای پسر و ۹ سال تمام برای دختر به جهت خروج از حضانت و بلوغ آن فرد خود تصمیم می گیرد که به همراه چه کسی زندگی کند، که می تواند هیچ یک از پدر یا مادر نباشد.

الزام به تمکین زوجه و اثبات نشوز

وکیل خانواده بیان می کند که بین دو دعوای نفقه و تمکین ارتباط تنگاتنگی وجود دارد که قبل از اقدام مشورت با وکیل خانواده ضروری است. منظور از تمکین ضرورت تبعیت و اطاعت از دستورات مرد در زندگی توسط زن است.

مصادیق تمکین و ضرورت اطاعت تحت عنوان تمکین عام و خاص نامگذاری شده است که منظور از تمکین عام، بودن و حضور داشتن زن در منزل انتخابی شوهر و منظور از تمکین خاص داشتن رابطه خاص زن و شوهر است. اگر زنی از شوهر خود تمکین نکند به آن ناشزه می گویند. نشوز این است که به آن زن نفقه تعلق نمی گیرد و مرد می تواند به همین دلیل تقاضای ازدواج مجدد کند.

مطالبه و استرداد جهیزیه

از جمله دیگر دعاوی خانواده و عناوین در صلاحیت دادگاه خانواده می توان دعوای استرداد و مطالبه جهیزیه را نام برد.

منظور از جهیزیه اموال، کالاها و اشیایی است که توسط زوجه و خانواده وی مطابق عرف و رسم زن با خود به خانه شوهر می برد. بعد از اینکه به هر دلیلی زن و شوهر در یک مکان زندگی نکته و فارغ از اینکه ترک منزل توسط زن موجه باشد یا نباشد زن حق بردن جهیزیه خود به مکان مورد نظر خود را دارد این اتفاق حتی می تواند قبل از وقوع طلاق صورت گیرد.

وکیل خانواده

جواز وکالت مطلق زوج به زوجه در طلاق

وکیل امور خانواده در مورد اینکه آیا زوج می‌تواند ضمن عقد خارج لازم، زوجه را وکیل مطلق در طلاق خود قرار دهد; در ادامه توضیح داده است; براساس نظر اکثریت، هرچند چنین شرطی در فقه به نظر مشهور فقها جایز است; در حقوق ایران این شرط باطل است.

زیرا خلاف مقتضای عقد نکاح و منافی با ریاست شوهر بر خانواده می باشد. قانون مدنی در ماده ۱۱۱۹ آن را به‌صورت مشروط قبول کرده است.اما  نظر اقلیت وکالت مطلق زوج به زوجه در طلاق جایز است و نمی‌توان آن را باطل دانست.

زیرا در فقه اسلامی اشکالی در این‌گونه وکالت نیست. یعنی همان‌طور که شوهر می‌تواند به شخص دیگری وکالت مطلق یا عام دهد; می‌تواند زن را وکیل مطلق یا عام در طلاق کند. این شرط نه خلاف مقتضای ذات عقد است و نه نامشروع. از طرفی با توجه به ظاهر ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی نیز نمی‌توان در این امر تردید کرد.

زیرا این ماده از وکالت مطلق، خروج موضوعی دارد و موضوع آن بحث راجع به شروط ضمن نکاح بوده است و از وکالت مطلق یا عام انصراف دارد. اما وکیل شوهر نیز مانند خود او نمی‌تواند قبل از رجوع به دادگاه مبادرت به طلاق کند و شرط مخالف آن هم با نظم عمومی تعارض دارد.

نظر کمیسیون نشست قضائی  در مورد وکالت مطلق زوج به زوجه در طلاق

آنچه به‌عنوان موارد وکالت در ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی به‌عنوان مثال ذکر شده از این قبیل بوده و زوجین می‌توانند شرایط صحیح دیگری را نیز ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر که مطرح کنند. ممکن است وکالتی که برای طلاق به زوجه داده می‌شود، مطلق و بدون قید باشد. حتی وکالت در توافق به طلاق که به هر تقدیر باید به دادگاه خانواده صلاحیت ‌دار مراجعه و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش معمول شود. به این ترتیب نظر اقلیت اعلام شده مورد تأیید است.

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی خانواده

وکیل خانواده در مورد مرجع صالح رسیدگی به دعاوی خانواده بیان می کند که با تصویب قانون حمایت از خانواده; قوه قضائیه موظف به تشکیل محاکم تخصصی خانواده شده است که هر دادگاه خانواده که در زمره محاکم عمومی حقوقی می باشد، با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل می شود. قضات دادگاه خانواده باید متاهل و دارای حداقل ۴ سال سابقه خدمات قضایی باشند.

مرجع صالح برای دعاوی اصل طلاق و اصل نکاح

وکیل خانواده در مورد مرجع صالح برای دعاوی اصل طلاق و اصل نکاح بیان نموده است; که بر طبق ماده واحده قانون اختصاص تعدادی از دادگاه‌های موجود به دادگاه‌های موضوع اصل ۲۱ قانون اساسی (دادگاه خانواده) رئیس قوه قضائیه مکلف بود در مدت مدت سه ماه در حوزه‌های قضائی شهرستان‌ها به‌ تناسب جمعیت آن‌ها حداقل یک شعبه از دادگاه‌های عمومی را برای رسیدگی به دعاوی خانواده اختصاص دهد.

پس از این اقدام سایر شعبات دادگاه عمومی دیگر حق رسیدگی به دعاوی خانواده را ندارند و حتی برای تصدی دادگاه‌های خانواده قضات آن باید حداقل چهار سال سابقه قضائی داشته و متأهل باشند.

با توجه به‌ مراتب مرقوم وقتی دادگاهی یا این شرایط به دعاوی خانواده به‌ طورکلی رسیدگی می‌نماید صلاحیت کامل برای رسیدگی به دعاوی راجع به اصل نکاح و طلاق را دارد.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید

اینستاگرام وکلای اوان

وکیل خانواده گروه حقوقی اوان

نقش وکیل خانواده در پرونده هایی که در خصوص خانواده و روابط زوجین در دادگاه ها مطرح می شود مشخص است.

وکیل خانواده،

وکیلی است که علاوه بر اطلاعات کامل که در مورد امور حقوقی دارد در خصوص قوانین مربوط به خانواده و روابط زوجین تسلط کامل دارد.

پرونده طلاق یکی از پرونده های پرحجم در دادگاههای خانواده می باشد که بدلیل عدم اگاهی زوجین از قوانین حقوقی خانواده دچار مشکلات زیادی در روند رسیدگی پرونده می شوند.

قبل از هر اقدام قانونی در خصوص طلاق توافقی یا هر نوع دادخواست مطالبه مهریه، دادخواست مطالبه نفقه و اجرت المثل و حضانت فرزند با وکیل متخصص و با تجربه وکیل خانواده در تهران مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مشورت نمایید.

مشاوره

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*