دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

انواع وکالت در دادگاه

انواع وکالت در دادگاه

انواع وکالت در دادگاه

در دنیای امروز به دلیل تخصصی شدن بیشتر امور و فعالیت ها، افراد انجام وظایف خود را به شخص دیگری واگذار میکنند که در این امور متخصص بوده و از مهارت های کافی برای پیشبرد آن برخوردارند، در این مواقع به اصطلاح گفته میشود که شخصی به دیگری وکالت داده است. به همین دلیل است که وکالت در دنیای ما به انواع مختلف تقسیم می شود و افراد برای ورود به آن باید دارای مهارت های تخصصی باشند. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با وکیل و انواع وکالت آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید با آگاهی کامل به وکیل مناسبی برای انجام امور خود مراجعه کنید.

انواع وکالت کدام است؟

وکالت در معنی لغوی به معنی سپردن و واگذاری کارها به شخص دیگری است. در تعریف حقوقی نیز میتوان وکالت را قراردادی دانست که بر اساس آن شخصی، فرد دیگر را برای انجام اموری جانشین خود اعلام میکند. در این قرار داد فرد وکالت دهنده را موکل و شخصی که وکالت به او سپره میشود را وکیل می نامند. با عقد این قرارداد وکیل و موکل نسبت به یکدیگر مسئولیت ها و وظایفی را به عهده خواهند داشت. تمامی وظایفی که وکیل مسئول رسیدگی به آن است در قرار داد ذکر خواهد شد.

انواع وکالت را بشناسید!

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم افراد امور تخصصی را که خود توانایی رسیدگی به آن را ندارند به وکیل میسپارند. به همین دلیل با توجه به تخصصی شدن فعالیت های مختلف وکالت نیز به انواع مختلفی تقسیم شده است. که در ادامه به شما معرفی میکنیم:

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره وکیل خوب و انواع آنها

وکالت مطلق

وکالت مطلق به قراردادی گفته می شود که طبق آن وکیل انجام کلیه امور موکل را به عهده میگیرد. معمولا در امور اداری و مالی از این نوع وکالت استفاده میشود. وکیل با عقد قرار داد وکالت مطلق دیگر نیاز به گرفتن مجوز از موکل برای انجام امور خود نخواهد داشت. (یکی از رایج ترین انواع وکالت مطلق، وکالت های مرتبط با خرید و فروش می باشد.)

وکالت مقید

در مواقعی که موکل تنها انجام بخشی از امور خود را به وکیل میسپارد، وکالت مقید نامیده می شود. به این معنی که وکیل تنها وظیفه رسیدگی به امور قید شده در قرار داد را دارد. به همین دلیل در وکالت مقید، مورد وکالت کاملا مشخص است، بنابراین محدوده اختیارات وکیل نیز تعیین شده می باشد. توجه کنید که در زمان تنظیم قرار داد وکالت باید نام و مشخصات دقیق کلیه سازمان ها و مراکزی که وکیل باید برای انجام امور به آن مراجعه کند، ثبت شود.

وکالت غیرقضایی

وکالت غیر قضایی به وکالتی گفته می شود که فرد پیگیری امور اداری خود را به شخص دیگری واگذار کند. عقد این قرار داد در دفاتر اسناد رسمی صورت میگیرد. برای انجام این امور نیز نیازی نیست که فرد حتما وکیل دادگستری باشد.

وکالت قضایی

به وکالت هایی که فرد شخصی را برای پیگیری امور خود که به دادگاه و مراجع قضایی مرتبط می شود انتخاب میکند، وکالت قضایی گفته می شود. در واقع این وکالت به امور قضایی مرتبط است. وکالت قضایی خود شامل چند بخش می شود که عبارت است از: وکالت تعینی، وکالت معاضدتی، وکالت تسخیری، وکالت در مطالعه پرونده، وکالت در امور اداری و ….

انواع وکالت در دادگاه

وکالت محضری

در دنیای امروز که بسیاری از افراد درگیر مشغله های مختلف هستند، معمولا زمان کافی برای رسیدگی به تمامی امور حقوقی خود را ندارند. به همین دلیل برای انجام امور خود شخص دیگری را انتخاب میکنند و به او وکالت میدهند، که به این نوع از وکالت، وکالت محضری گفته می شود. این وکالت معمولا برای نقل و انتقال یا فروش مورد استفاده قرار میگیرد و به دو دسته ساده و بلاعزل تقسیم می شود.

وکالت تام

وکالت تام همانطور که از نامش نیز مشخص است به وکالتی گفته می شود که موکل کلیه اختیارات، تعهدات و تکالیف خود را طبق یک قرار داد در دفاتر اسناد رسمی به وکیل واگذار میکند. این نوع وکالت به نام های وکالت تام الختیار و مطلق نیز شناخته میشود و وکیل برای انجام هیچ کاری به اجازه موکل خود نیازی نخواهد داشت.

وکالت کاری

به قرار دادی که در آن موکل تنها برای انجام یک کار خاص به شخصی وکالت میدهد و تنها دو طرف قرار داد یعنی وکیل و موکل آن را امضا میکنند، وکالت کاری میگویند. این نوع وکالت نیز همانند انواع دیگر در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شود. معمولا در این قرار دادها وکیل انجام امور اداری موکل خود را برعهده دارد.

جهت عضویت درصفحه اینستاگرام وکلای اوان روی تصویرکلیک کنید

پیج اینستاگرام

توجه کنید در این قرار داد کلیه وظایف و اختیاراتی که وکیل در جریان رسیدگی به پرونده در اختیار دارد را ذکر کنید تا وکیل نتواند از حدود اختیاراتاش تجاوز کند. نکته دیگر که در رابطه با وکالت کاری باید بدانید این است که برای عقد این قرار داد نیاز نیست وکیل حتما دارای پروانه وکالت باشد و هر شخص میتواند به دوست، برادر یا اعضای خانواده خود وکالت کاری بدهد.

وکالت پرونده دادگستری

در دعاوی مانند دعاوی خانوادگی، حقوقی و یا کیفری باید به وکیلی مراجعه شود که دارای دانش و تخصص کافی است و پروانه وکالت دادگستری را دریافت کرده است. به قرار دادی که بین موکل و وکیل دادگستری تنظیم میشود وکالت پرونده دادگستری گفته می شود.

یک وکیل خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای تنظیم قرار داد وکالت در هریک از انواعی که در بالا معرفی کردیم باید در ابتدا با ویژگی ها و خصوصیات یک وکیل خوب آشنا باشید. چرا که انجام امور مرتبط به وکالت و احقاق حقوق افراد به داشتن خصوصیات و ویژگی های اخلاقی خاصی مرتبط است. درست است که وکیل به صورت قانونی وظیفه ای مبنی بر موفقیت قطعی در روند پرونده ندارد اما با این حال باید تمامی تلاش و توان خود را در روند انجام امور به کار گیرد. از جمله ویژگی های وکیل خوب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

وکیل باید امانت دار باشد.

باید صادق باشد و از بیان جملات دروغ و اغراق آمیز به موکل خود بپرهیزد.

وکیل باید روند رسیدگی به پرونده را به صورت ساده به موکلش توضیح دهد.

باید به قاضی احترام بگذارد و در هر شرایطی شان و مقام قاضی را حفظ کند.

وکیل باید از دانش و تخصص های لازم و کافی برای رسیدگی به امور حقوقی برخوردار باشد.

    سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*