دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل امور گمرکی و تخلفات گمرک 

وکیل امور گمرکی

وکیل امور گمرکی و تخلفات گمرک

برای دریافت مشاوره نحوه اقدام برای داوری و اعطای وکالت برای امور گمرکی و تخلفات گمرکی می توانید بلافاصله اینجا کلیک کرده و با وکلای متخصص گروه حقوقی اوان تماس بگیرید .

وجود یک وکیل امور گمرکی در کنار فعالان حوزه تجارت بین الملل بسیار مهم است. وکیل گمرک به فعالان حوزه تجارت کمک میکند تا از پرداخت جریمه جلوگیری شود. همراهی یک وکیل امور گمرکی همچنین موجب میشود که تجار مطمئن شوند که محموله های آن­ها با تمام مقررات مطابقت دارد.

معمولا مشکلات زیادی در امور گمرکی به وجود می آید که حل آن مسائل برای افراد عادی بسیار مشکل خواهد بود. اگر افراد نا آشنا به مسائل حقوقی امور گمرکی در این باره اقدام کنند ممکن است محموله آن­ها مصادره شود یا به صورت طولانی مدت در انبار­های گمرک باقی بماند. این امر سبب تخریب همه کالا­ها میشود و ضرر­های کلانی را به بار خواهد آورد.

برای پیشگیری از این امر پیشنهاد میشود که در این رابطه حتما از وکلای گمرکی درخواست مشاوره و راهنمایی کنید. وکیل امور گمرک میتواند علاوه بر انجام درست امور، باقی مسائل مربوط به فروش محموله را در این باره به انجام برساند.

وکلای امور گمرکی گروه حقوقی اوان آماده­اند تا بهترین خدمات را در این زمینه به تمام هموطنان عزیز ارائه نماید و با سابقه درخشان در زمینه گمرک همراه مطمئن تجارت شما باشند.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره برای وکیل امور گمرکی

 

گمرک و امور گمرکی

ممکن است پس از مطالعه­ ی مقدمه­ ی این مقاله این سوال برایتان مطرح شود که اصلا گمرک چیست و چه مسئولیت­ هایی دارد. در حقیقت گمرک جهموری اسلامی ایران، سازمانی دولتی وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی است. مسئولیت­های گمرک عبارتند از:

 • اجرای قوانین امور گمرکی
 • اجرای قوانین و مقررات صادرات و واردات
 • انجام تشریفات قانونی
 • ترخیص و تحویل کالا
 • ترانزیت داخلی و خارجی
 • دریافت حقوق ورودی و گمرکی و مالیات­های مربوطه
 • نظارت و کنترل برای ورود و خروج کالا از کشور
 • اعمال مقررات معافیتی و ممنوعیت­ها
 • اجرای قوانین و مقررات مربوط به قاچاق کالا، تخلفات گمرکی و کالاهای متروکه و ضبطی

در عصر حاضر امور گمرکی بسیار مهم بوده و تعداد زیادی از واحدهای دانشگاهی را در رشته ­های مختلف در بر میگیرد. گمرک برای کشورها و واحدهای حکومتی نیز بسیار با اهمیت است. شاید یکی از دلایل اصلی این اهمیت درامدهای هنگفتی است که گمرک و امور گمرکی برای کشور­ها به  همراه دارد.

امروزه تجارت در سطح بین ­المللی پیوندی ناگسستنی با گمرک و امور گمرکی دارد. جا به جایی کالاها بین کشور­ها از طریق گمرک صورت می‌پذیرد.  بدیهی است که به دلیل حجم بالای مبادلات تجاری، امور گمرک و مسائل و مشکلات ناشی از آن پیچیدگی­ های خاص خود را دارد.

از طرفی وکیل امور گمرکی اذعان میدارد قوانین گمرکی بسیار گسترده هستند. این مساله موجب ایجاد پیچیدگی ­های بسیار زیاد در حل مسائل مربوط به امور گمرکی خواهد بود. حقیقت این است که هیچ کس بدون دانش حقوقی و اشراف به قوانین گمرک نمیتواند به امور گمرکی  ورود کند. از اینرو دریافت راهنمایی از وکیل گمرک که متخصص این امر بوده و تجربه کافی در این زمینه دارد و با رویه های قانونی و اداری آن آشنایی داشته باشد بیش از پیش ضرورت دارد.

کمیسیون رسیدگی به امور گمرکی

همانگونه که بیان شد  گمرک یک سازمان دولتی است و قوانین خاص خود را در زمینه­های مختلفی از جمله عوارض، واردات، صادرات کالا، ترانزینت و … را دارد. برای رسیدگی به امور این سازمان، کمیسیون رسیدگی به امور گمرکی تاسیس شده است. یکی از اصلی­ترین مسائلی که وکیل گمرک باید به آن اشراف کامل داشته باشد، رویه های این کمیسیون و نوع رسیدگی در آن میباشد.

از موضوعاتی که در کمیسیون رسیدگی به امور گمرکی مطرح می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسیدگی به اختلافات گمرکی
 • تشخیص تعرفه
 • جریمه ها و تقلب
 • قاچاق کالا و ارز
 • نگهداری بار در انبار گمرک
 • حقوق گمرک در معاهدات بین المللی

نکته مهم اینجاست که رای صادر شده از این کمیسیون لازم الاجرا بوده و به دقت کافی در این زمینه نیازمند است. اینجاست که حضور وکیل گمرک در کنار شما می تواند نگرانی شما را رفعنموده و سبب تسریع روند احقاق حق شما شود.

وکلای گروه حقوقی آساک با حضور برترین و بهترین وکلای امور گمرکی در سراسر ایران آماده­اند تا در جهت حل مسائل موجود در پرونده­های گمرکی شما، بهترین راهنمایی­ها و مشاوره­ها را به شما هموطنان عزیز ارائه دهند.

وظایف و مزایای مراجعه به وکیل امور گمرکی

در این بخش به بیان وظایف وکیل امور گمرک اشاره کرده­ایم. لازم به ذکر است که با وجود وکیل امور گمرک در هر یک از موارد مذکور، دیگر نیازی به حضور موکل نخواهد بود که این مساله برای تجار امتیاز ویژه­ای محسوب می گردد.

 • ارائه مشاوره حقوقی و نمایندگی از مشتریان در تمام جنبه های تجارت بین المللی
 • دفاع از حقوق موکل با اشراف و تسلط بر قوانین گمرک در خصوص اختلافات گمرکی
 • انجام تشریفات گمرکی توسط وکیل امور گمرک
 • تنظیم لیست های مربوطه و تحویل و دادن رسید کالا
 • شرکت در کمسیون های حل اختلاف گمرکی
 • پرداخت حقوق و عوارض گمرک توسط وکیل امور گمرک بدون نیاز به حضور موکل
 • ترخیص و تحویل کالا
 • امضای اوراق و اسناد و دفاتر و اظهارنامه ها.

لازم به ذکر است که  هر یک از موارد مذکور دارای پیچیدگی­ها و نکات مخصوص به خود می باشد. هر گونه اقدامی در این زمینه بدون تجربه و دانش کافی، ممکن است خسارات جبران ناپذیری برای صاحبان کالا و تجار به بار آورد گردد که ضرورت حضور وکیل امور گمرکی در این امور را تایید میکند.

وکیل امور گمرکی

تخلفات گمرک و انواع آن

در بخش قبل توضیحاتی در خصوص اینکه گمرک چیست و امور گمرکی کدامند توضیحاتی ارائه شد. در این بخش قصد داریم  به بیان تخلفات گمرکی بپردازیم.  وکیل امور گمرکی بیان میکند که  عمل کردن بر خلاف قوانین گمرکی و به عبارتی  هر اقدامی که برخلاف قانون باشد تخلف گمرکی محسوب می شود. به عبارتی تخلفات گمرکی عبارتند از:

 • استتار و مخفی نمودن تخلفات گمرکی

این نوع از تخلفات زمانی صورت می گیرد که، صاحبان کالا اجناس مجاز را مطابق قانون و دستورالعمل­های موجود به کشور وارد کنند، در حالی که در میان این کالاها اجناس غیر مجاز را نیز گنجانده شود. در واقع کالا­هایی که با مجوز و همچنین پرداخت عوارض وارد کشور می شوند را اظهار شده و کالا هایی را که بدون مجوز و همچنین بدون پرداخت گمرکی وارد می شوند را اظهار نشده اعلام می نمایند.

 • به کار بردن اسناد خلاف واقعیت

بر اساس گفته­ های وکیل امور گمرکی، این نوع از تخلفات گمرکی، بدون تسلیم نمودن اظهار نامه انجام می شود. یعنی صاحب کالا بدون تسلیم اظهار نامه به گمرک، کالا را خارج نموده، یا حتی کالای غیر مجاز را، تحت عنوان کالای مجاز از گمرک ترخیص می کند .

 • تخلفات انتظامی یا تخلفات ناشی از نقض قوانین

وکیل گمرک توضیح میدهد که در تخلفات انتظامی، صاحبان کالا برای آن که از هزینه های ترخیص و همچنین ورود کالا را نپردازند کالا را از طریق غیر قانونی و عبور از مرزها بدون مجوز وارد می کنند. در واقع افراد برای کسب سود بیشتر کالا­های خود را به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد می کنند که جریمه­ های سنگینی برای آن در نظر گرفته شده است. موارد دیگری همچون:

 • عدم‌ پرداخت نمودن عوارض گمرکی
 • پیدا کردن کالا هایی که تشریفات گمرکی را رعایت نکرده اند
 • ورود بیش از حد مجاز کالا به گمرک
 • ارائه اظهار نامه تقلبی یا ورود کالا های غیر مجاز از تخلفات امور گمرکی محسوب میشوند.

جهت عضویت درصفحه اینستاگرام وکلای اوان روی تصویر کلیک کنید

پیج اینستاگرام

نحوه شکایت از گمرک

اگر شما صاحب کالا یا ترخیص کار هستید و به روند ارائه خدمات گمرکی معترضید، میتوانید شکایت خود از گمرک را به صورت الکترونیکی ثبت نمایید. برای انجام این کار باید به سامانه پیشخوان خدمات الکترونیکی گمرک به آدرس http://club.irica.co مراجعه نمایید.

پس از ورود به سامانه پیشخوان خدمات الکترونیکی گمرک باید در این سامانه ثبت نام نمایید. سپس دو راه برای ثبت شکایت پیش روی شما قرار خواهد داشت:

 • شکایت الکترونیکی از گمرک با شماره سریال اظهارنامه: در این روش باید با ورود به بخش اظهارنامه شکایت خود را ثبت نمایید.
 • شکایت الکترونیکی از گمرک بدون شماره سریال اظهارنامه: در این روش باید با وارد کردن نام گمرک شکایت خود را ثبت کنید.

پس از اینکه شکایت خود را ثبت نمودید یک کد رهگیری برای شما قابل نمایش خواهد بود. بعد بررسی شکایت توسط مدیریت، شکایت شما به سامانه داخلی گمرک ارجاع داده میشود. در نهایت در صورت پاسخ دهی به شکایت، وضعیت شکایت بروز می شود.

وکیل امور گمرکی

وکیل گمرک در حقیقت همان وکیل پایه یک دادگستری است که در حوزه حقوق تجارت بین الملل تخصص دارد. وکیل امور گمرکی در مورد رعایت مقررات گمرکی به شرکت های مختلف مشاوره میدهد. در صورت لزوم وکیل گمرک شرکت­ها را در دادگاه­ها نمایندگی و پشتیبانی می کنند. سازمان­های دولتی نیز میتوانند برای مذاکرات در مورد موافقت نامه­های تجاری از وکلای گمرک درخواست همکاری نمایند.

وکیل امور گمرک به امور دعاوی مربوط به اختلافات تجاری بین المللی موکل خود رسیدگی میکند. وکلای گمرک درک کاملی از قوانین و مقررات پیچیده حاکم بر تجارت بین الملل دارند. این قشر از وکلا توانایی تفسیر و اعمال قوانین گمرکی در شرایط خاص مشتریان خود را خواهند داشت. آنها همچنین در مذاکره و میانجیگری مهارت دارند تا با گفتمان اختلافات را حل نمایند.

گروه حقوقی آساک با گردهمایی بهترین وکلای متخصص در زمینه امور گمرکی، سابقه درخشانی در این زمینه در طی چند سال اخیر در کارنامه خود ثبت نموده است. از این رو توصیه میشود برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص اختلافات و مسائل گمرکی با وکلای این موسسه تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

 

نمونه رای در خصوص مرجع صالح در اختلافات ناشی از مقررات گمرکی

رأی شعبه بدوی دیوان عدالت اداری

محتویات پرونده و شکایت مطروحه و لایحه دفاعیه مشتکی عنه و ملاحظه مدارک و مستندات ابرازی مورد بررسی قرار گرفت. موضوع پرونده اختلاف شاکی و مشتکی عنه در خصوص قابل ترانزیت بودن یا نبودن کالا می باشد.

بر اساس نص صریح ماده ۱۴۴ قانون امور گمرکی، مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از مقررات گمرکی، کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی است. طبق ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، آراء قطعی صادره از کمیسیون مذکور قابل شکایت و رسیدگی در دیوان عدالت اداری می باشد.

بنا به مراتب و قبل از صدور رأی قطعی توسط کمیسیون، حل اختلاف گمرکی شکایت شاکی قابلیت استماع در دیوان را ندارد. از این رو قرار رد دعوی صادر و اعلام میگردد. رأی صادره ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در شعب تجدیدنظر دیوان است.

 

رأی شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری

موضوع شکایت شاکی دائر بر ابطال نامه شماره . . . و صدور حکم به احراز وقوع تخلف و نقض قوانین و مقررات حمل و نقل کالای ترانزیت خارجی منجر به ورود خسارت و تصدیق آن از مصادیق و موارد اختلافات گمرکی موضوع ماده ۱۴۴ قانون امور گمرکی نمی باشد.

لذا تقاضای تجدیدنظرخواهی نسبت به دادنامه معترض عنه موجه تشخیص و مستنداً به ماده ۷۲ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ ضمن نقض آن پرونده جهت رسیدگی ماهوی به شعبه صادر کننده قرار اعاده می گردد. رای صادره قطعی است.

طبق رای فوق و بر اساس ماده ۱۴۴ قانون امور گمرکی و ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از مقررات گمرکی، کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی است و آرای قطعی صادره از آن کمیسیون، قابل شکایت در دیوان عدالت اداری می باشد.

سوالات متداول

مرجع حل اختلافات گمرکی کدام نهاد میباشد؟

مرجع رسیدگی به اختلافات ناشی از مقررات گمرکی، کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی میباشد. البته آرای قطعی صادره از این کمیسیون، قابل شکایت در دیوان عدالت اداری می باشد.

تخلفات امور گمرکی کدامند؟

بر اساس بیانات وکیل امور گمرکی، در توضیح تخلفات امور گمرکی میتوان به مواردی همچون استتار و مخفی نمودن تخلفات گمرکی، به کار بردن اسناد خلاف واقعیت، تخلفات انتظامی یا تخلفات ناشی از نقض قوانین، عدم‌ پرداخت نمودن عوارض گمرکی، ورود بیش از حد مجاز کالا به گمرک و ارائه اظهار نامه تقلبی یا ورود کالا های غیر مجاز اشاره نمود.

البته توصیه میشود برای دریافت اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه فرمایید.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*