دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل برای اجاره رحم | رحم جایگزین

وکیل اچاره رحم

وکیل برای اجاره رحم – رحم جایگزین

برای دریافت مشاوره نحوه اقدام و اعطای وکالت برای اجاره رحم می توانید بلافاصله اینجا کلیک کرده و با وکلای متخصص گروه حقوقی اوان تماس بگیرید .

اجاره رحم یکی از مباحث جدید و مهم حقوقی در چند سال اخیر است که در جامعه ما متداول شده و در حال گسترش است. مبحث رحم اجاره­ای زمانی پیش می آید که در یک خانواده، زوجین مشکل ناباروری داشته و زوجه (زن) به هر دلیلی  نمیتواند در رحم خود جنین را پرورش و نگهداری کند.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد اینکه رحم اجاره­ای چیست، شرایط اجاره رحم، وکیل برای اجاره رحم، شرایط شخص اجاره دهنده رحم و به طور کلی تمام مسائل و مشکلات مربوط به رحم جایگزین صحبت کنیم.

برای اعطای وکالت و یا مشاوره می توانید با شماره ۰۹۰۲۱۱۴۶۳۱۷ تماس بگیرید.

وکیل برای اجاره رحم

قبل از مطالعه این مقاله لازم دانستیم واقعیاتی راجع به مساله اجاره رحم را توضیح دهیم. اجاره رحم و فرزند­دار شدن از طریق رحم جایگزین در ایران، امری بسیار مهم و گاها دشوار است. در این حوزه نیز دلالان و افراد زیادی وجود دارند که از مشکلات مردم سوء استفاده میکنند و به دنبال سود­جویی­ از مشکلات مردم هستند. توصیه میشود طرفین قرارداد اجاره رحم، یعنی پدر و مادر واقعی و فرد اجاره دهنده رحم، قبل از هر اقدامی به وکیل اجاره رحم مراجعه کنند.

استفاده از مشاوره حقوقی و وکیل متخصص و باتجربه در تمام مراحل رسیدگی پرونده­های حقوقی و خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار است. مساله اجاره رحم نیز که با پایه ­های یک خانواده که فرزندان میباشند مرتبط است، از این قائده مستثنی نیست. علی الخصوص زوجینی که پس از چندین سال دوندگی، تنها راه فرزند­دار شدن خود را استفاده از رحم ­اجاره­ای میدانند.

انتخاب وکیل و مشاوره حقوقی قبل ازهر اقدامی در زمینه اجاره رحم، موجب میشود از سود جویی و سوء استفاده افراد سود جو جلوگیری شود. وکیل اجاره رحم همچنین در زمینه بستن قرارداد مناسب بین طرفین قرارداد اجاره رحم بسیار هوشمندانه عمل میکند و سبب جلوگیری از تضییع حق طرفین قرارداد اجاره رحم خواهد شد.

گروه وکلای حقوقی اوان مجموعه­ای متخصص از وکلای دادگستری، اساتید دانشگاه­ها و حقوقدانان می باشد. هر یک از وکلای گروه حقوقی اوان دارای چندین سال سابقه وکالت در زمینه دعاوی خانوادگی، اهداء جنین و رحم جایگزین هستند. از این رو توصیه میشود برای دریافت مشاوره های تخصصی و قبول وکالت در زمینه رحم اجاره­ای با موسسه حقوقی اوان تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره برای وکیل اجاره رحم

رحم اجاره ­ای/ رحم جایگزین

تا اینجا توضیحات مختصری درمورد رحم اجاره­ای و لزوم دریافت مشاوره از وکیل اجاره رحم بیان شد. حال ممکن است این سوال مطرح شود که رحم اجاره­ای چیست؟ رحم جایگزین چیست؟ آیا رحم اجاره­ای و رحم جایگزین متفاوت هستند؟ و …  .

در پاسخ به این سوالات باید گفت رحم جایگزین یا به اصطلاح رحم اجاره­ای، شیوه جدیدی است که تنها راه فرزند دار شدن برخی از زوجین میباشد. به عنوان مثال بعضی از زنان به صورت مادرزادی رحم ندارند. برخی نیز به دلیل وجود تومورهای مختلف یا سرطان، به تشخیص متخصصان رحم خود را از دست داده‌اند. برخی نیز به علت بیماری جسمانی شدید از قبیل دیابت یا ام اس از بارداری منع می‌شوند.

در روش رحم جایگزین، جنین از زوجین قانونی در فضای آزمایشگاهی به وجود می‌آید. سپس جنین تهیه شده به رحم مادر جایگزین منتقل میشود. وقتی مدت بارداری تمام شد مادر جایگزین، نوزاد را در مقابل پرداخت وجهی به صاحبان اصلی نطفه برمیگرداند.

برای انجام این کار معمولا بین طرفین در ابتدا قراردادی منعقد می‌شود. این قرارداد اغلب با عنوان قرارداد رحم اجاره ای شناخته می‌شود.

نکته: زنی که جنین در رحم او گذاشته می شود تنها حمل کننده جنین است و از نظر ژنتیکی هیچ گونه شباهت و نسبتی با جنین مذکور ندارد.

مراحل اجاره رحم

بهتر است افراد قبل از انجام هر اقدام حقوقی با مراحل و روند آن امر آشنایی پیدا کنند. علی الخصوص مساله اجاره رحم که زیر مجموعه امور پزشکی میباشد و با سلامت افراد و زندگی خانوادگی افراد مرتبط ایت. به همین جهت در این قسمت قصد داریم مراحل اجاره رحم را بیان کنیم:

 • در ابتدا زوجینی که برای فرزند­دار شدن دارای مشکل هستند به یکی از پزشکان متخصص ناباروری مراجعه نموده تا محرز شود که این زوجین هیچ راهی جز استفاده از رحم اجاره­ای ندارند.
 • پس از احراز شرایط زوجین نسبت به واجد صلاحیت بودن برای اجاره رحم، هر دو طرف یعنی صاحب رحم اجاره­ای به همراه همسرش و زوج صاحب جنین چند جلسه توسط متخصص پزشکی اجتماعی مشاوره میشوند.
 • در این جلسات طرفین قرارداد رحم اجاره­ای از نظر از حقوقی، پزشکی و اجتماعی اطلاعات کافی را به دست آورده و توجیه میشوند.
 • در مرحله بعد ارزیابی بالینی و آزمایشگاهی از نظر رد بیماری های عفونی و تائید سلامت روانی و اجتماعی انجام میگردد.
 • سپس باید بین صاحبان جنین و زن اجاره دهنده، قرارداد اجاره رحم منعقد گردد.

اینجاست که نوشتن قرارداد اجاره رحم بسیار مهم و با اهمیت است.  لذا توصیه میشود انعقاد قرارداد حتما با مشورت فردی آگاه مثل وکیل دادگستری متخصص در زمینه رحم اجاره­ای و اهدای جنین یا پزشک متخصص اجتماعی، انجام شود. در قرارداد اجاره رحم باید همه شرط و شروط­ها به گونه­ای نوشته شود که به هیچ یک از طرفین قرارداد هیچ آسیبی، چه از نظر حقوقی و چه از نظر سلامت وارد نشود.

شرایط لازم برای اجاره رحم

بهتر است قبل از هر اقدامی در روند اجاره رحم، زوجین بدانند که برای اجاره رحم باید دارای شرایطی باشند. زیرا در غیر اینصورت نمیتوانند به صورت قانونی از طریق اجاره رحم، صاحب فرزند سالم شوند. شرایط لازم برای اجاره رحم عبارتند از اینکه:

 • زوجین معتاد نباشند.
 • برگه معرفی از پزشک متخصص زنان داشته باشند. در این برگه لزوم استفاده از رحم اجاره ای نسبت به زوجین مذکور گواهی شده است.
 • زوجین به بیماری­هایی مانند هپاتیت، ایدز، سیفلیس و بیماری­هایی از این قبیل مبتلا شده باشند.
 • سونوگرافی نرمال و تأیید شده توسط پزشک معالج از نظر حجم و ذخیره تخمدان ها موجود باشد.
 • مورد آخر این است که وجود یک قرارداد مناسب برای تشخیص اشخاصی که از نظر ژنتیکی با بچه ارتباط دارند، تعیین پدر و مادر قانونی طفل، تعیین تعهدات طرفین و شروطی که مورد توافق قرار گرفته است، رسیدن به هدف مشترک طرفین، برطرف نمودن شبهه زنا در مورد اجاره دهنده رحم و مشخص شدن نسب طفل متولد از مادر جانشین بسیار ضروری است.

وکیل اچاره رحم

شرایط شخص اجاره دهنده رحم

در قسمت قبل شرایطی که زوجین برای اجاره رحم باید دارا باشند بیان شد. علاوه بر زوجینی که قصد فرزند­دار شدن دارند شخص اجاره دهنده رحم نیز باید واجد یکسری شرایط باشد که بیان آن­ها نیز میپردازیم. شرایطی که زن اجاره دهنده رحم باید دارا باشد عبارتند از اینکه باید:

 • زیر ۳۵ سال سن داشته باشد و ترجیحاً متأهل و غیرشیرده باشد.
 • از نظر جسمی، روحی و روانی سالم باشد.
 • حداقل یک بار تجربه حاملگی با موفقیت داشته باشد.
 • از داروی خاصی استفاده نکند.
 • به بیماری هایی که در آن­ها بارداری برای مادر و جنین خطرناک است، مبتلا نشده باشد.
 • سابقه زایمان زود رس، سقط، دیابت حاملگی، فشار خون و عوارض وخیم در حاملگی نداشته باشد.

مدارک لازم برای استفاده از رحم اجاره ­ای

پس از اینکه زوجین در مورد استفاده از رحم جایگرین تصمیم خود را گرفتند و مطمئن شدند شرایط لازم برای اجاره رحم را دارند، باید مدارک لازم برای استفاده از رحم جایگزین را تهیه کنند. این مدارک عبارتند از:

 • شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم
 • سند ازدواج و کپی از صفحات اول تا چهارم آن
 • یک قطعه عکس سه در چهار از هر کدام از زوجین
 • دفترچه بیمه

اجاره­ رحم از نظر قانون ایران

قوانین ایران در زمینه رحم اجاره­ای قانون مشخصی ندارد. به عبارتی قانونی که دقیقا در خصوص رحم اجاره­ای باشد میان قوانین ایران وجود ندارد. ولی در سال ۱۳۸۲ قانونی در خصوص اهدای جنین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و شورای نگهبان نیز آن را در سال ۱۳۸۳ تایید نمود. می توان از این قانون نیز در امر رحم اجاره­ای بهره برد.

در زمینه تنظیم قرارداد اجاره رحم میتوان از ماده ۱۰ قانون مدنی استفاده نمود. بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی: «قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.»

جهت عضویت درصفحه اینستاگرام وکلای اوان روی تصویرکلیک کنید

پیج اینستاگرام

مشکلات موجود در فرآیند اجاره رحم

در این قسمت مشکلاتی که ممکن است در فرآیند اجاره رحم، برای طرفین قرارداد اجاره رحم ایجاد شود را بیان میکنیم.

 • ممکن است بین اجاره دهنده رحم و طفل رابطه عاطفی ایجاد شود و به همین علت اجاره دهنده رحم به مکان نامشخصی رفته و نوزاد را از دسترس والدین اصلی­اش خارج کند.
 • اختلافاتی که بین زوجین درخواست دهنده به وجود می آید ممکن است موجب شود که زوجین از ادامه راه منصرف شوند. در این موقعیت فرد اجاره دهنده رحم می ماند و بچه ای که به خودش تعلق ندارد.
 • انتقال بیماری­های ویروسی و عفونی مانند ایدز و هپاتیت و بیماری هایی از این قبیل از جنین به مادرجانشین یا برعکس محتمل است.
 • ممکن است اجاره دهنده رحم، برای زودتر خلاص شدن خود و رسیدن به بقیه مبلغ قرارداد، از طریق استفاده از دارو و روش­های پزشکی، نوزاد را زودتر از موعد به دنیا بیاورد و موجب نارس بودن نوزاد و بروز بیماری ها و مشکلات زیادی بر نوزاد شود.
 • اگر فرد اجاره دهنده رحم در طول دوران بارداری با همسر خود، رابطه جنسی داشته باشد این مساله موجب بروز اختلالات ژنتیکی برای نوزاد میگردد.
 • از آنجایی که در ایران قانون مشخصی در زمینه اجاره رحم وجود ندارد، اگر مشکلات حقوقی در این زمینه رخ دهد، حل آن بسیار سخت خواهد بود. البته تنظیم قراردادی اصولی در این زمینه بسیار کارآمد خواهد بود.

کلام آخر

 • همانگونه که بیان شد اجاره رحم و فرزند­دار شدن از طریق رحم جایگزین، امری بسیار مهم و گاها دشوار است. بنابراین توصیه میشود پدر و مادر واقعی و فرد اجاره دهنده رحم، به وکیل اجاره رحم مراجعه کنند. بهتر است که طرفین قرارداد اجاره رحم پس از بیان انتظارات، خواسته­ها و تعهدات خود، تنظیم قرارداد را به وکیل اجاره رحم بسپارند.
 • شاید این سوال مطرح شود که وکیل اجاره رحم کیست؟ وکیل رحم اجاره­ای همان وکیل پایه یک دادگستری میباشد که در زمینه قرارداد اجاره­ رحم تجربه و تخصص کافی دارد. با مراجعه به وکیل رحم جایگزین، علاوه بر اینکه قرارداد قانونی و اصولی تنظیم خواهد شد، جمیع جهات و موارد حقوقی در نظر گرفته خواهد شد.
 • همچنین در صورت بروز هرگونه مشکلی راه قانونی جهت حل آن، باز خواهد بود. پدر و مادر قانونی و یا حتی فرد اجاره دهنده میتوانند از وکیل اجاره رحم بخواهند که تا زمان تولد طفل و یا حتی بعد از آن در صورت بروز هرگونه مشکل حقوقی در کنار آن ها باشد و نسبت به رفع مشکل اقدامات حقوقی لازم را انجام دهد.

سوالات متداول

شیوه رحم اجاره­ای چیست؟

در این روش پس از تشکیل جنین حاصل از زوجین قانونی در فضای آزمایشگاهی، جنین به رحم مادر جایگزین منتقل میشود. پس از اتمام مدت بارداری، مادر جایگزین نوزاد را در مقابل پرداخت وجهی به صاحبان اصلی نطفه برمیگرداند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه نمایید.

شخص اجاره دهنده رحم چه شرایطی باید داشته باشد ؟

شخص اجاره دهنده رحم باید زیر ۳۵ سال سن داشته  و ترجیحاً متأهل و غیرشیرده باشد، از نظر جسمی، روحی و روانی سالم باشد. حداقل یک بار تجربه حاملگی با موفقیت داشته باشد. از داروی خاصی استفاده نکند. سابقه زایمان زود رس، سقط، دیابت حاملگی، فشار خون و عوارض وخیم در حاملگی نداشته باشد.

حقوق اجاره دهنده رحم بعد از تولد نوزاد چیست؟

بعد از تولد نوزاد شخص اجاره دهنده رحم هیچ حقی بر نوزاد  نداشته و بلافاصله بعد از تولد می بایست نوزاد را در اختیار پدر و مادر واقعی­اش قرار دهد. زیرا اجاره دهنده رحم هیچ رابطه ژنتیکی با نوزاد متولد شده ندارد.

آیا اجاره دهنده رحم، حقی بر ملاقات طفل دارد؟

خیر اجاره دهنده رحم حق ملاقات با طفل را نخواهد داشت. حتی در صورت اقدام قانونی وی، دادگاه این حق را به او نخواهد داد مگر این که پدر و مادر واقعی طفل این اجازه را به او بدهند که البته بعید به نظر میرسد.

 

 

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*