دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

دادخواست ضمانت نامه بانکی

دادخواست ضمانت نامه بانکی

دادخواست ضمانت نامه بانکی

سلام و وقت بخیر، ببخشید یک سوال از شما در مورد ضمانت نامه های بانکی دارم، می خواستم توضیحی دراین باره به بنده بدهید، ممنون.
سلام و ممنون از طرح سوال شما، امیدواریم با خواندن این مطلب به نتیجه ی دلخواه برسید.

مبحث اول

ضمانت نامه بانکی چیست

ضمانت نامه بانکی یک قرارداد یا سندی است که به موجب آن صادر کننده( که ضامن نام دارد) حسب درخواست متقاضی( ضمانت خواه یا مضمون عنه) تعهد می کند بدون هیچ قید و شرط، عندالمطالبه یا در سررسید معین مبلغ معینی وجه نقد از بابت موضوع خاصی که مربوط به متقاضی است به ذینفع( مضمون له) یا به حواله کرد او پرداخت کند.

بانک تعهد خود را با بصدور ضمانتنامه بانکی ابراز می کند که چنانچه متعهد( ضمانتخواه یا مضمون عنه) به تعهدات پیش بینی و مقرر شده ی موضوع ضمانت نامه را در موعد معین نپردازد و یا اینکه از انجام صحیح و به موقع تعهدات خود به هر علت خودداری کند، به محض و مجرد اعلام ذینفع( مضمون له و یا سازمانی که ضمانتنامه در قبال او صادر شده) قبل از انقضای سررسید، وجه الضمان یا مبلغ قید شده در ضمانتنامه را در وجه ذینفع بپردازد.

 

مشاوره

 

مبحث دوم

انواع ضمانت نامه بانکی

ضمانت نامه های بانکی انواعی دارد که باهم آنها را بررسی می کنیم.

۱. ضمانت نامه های مناقصه یا مزایده

سازمان ها و موسسات دولتی برای خرید و فروش کالاهای خود، به برگزاری مناقصه و مزایده می پردازند. هر کدام از شرکت کنندگان در مناقصه یا مزایده به همراه پیشنهاد خود برای خرید یا فروش، ضمانت‌نامه ای به نهاد و مجموعه ی برگزارکننده آن مناقصه ارائه می کند تاچنانچه درصورت برنده شدن در مناقصه یا مزایده و انصراف از آن، برای ذینفع ضمانت نامه مقدور باشد از آن استفاده کند.

۲. ضمانت نامه ریالی تعهد پرداخت

این قبیل ضمانت نامه ها به جهت انجام و قبول پرداخت دیون در سررسید مشخص شده و معین از سوی بانک صادر می شوند.

۳. ضمانت نامه گمرکی

وقتی کالایی وارد می شود، در صورتی که وارد کننده نتواند حقوق گمرکی را نقدی پرداخت کند، ضمانت نامه هایی را با سررسید های معین نزد گمرک می سپارد؛ اگر نتواند در سررسیدهای مذکور مبالغ ضمانت نامه را پرداخت کند، مشمول جریمه” تاخیر تادیه” می شود.

۴. ضمانت نامه های پیمان

موارد استفاده از ضمانت نامه ها مادامی است که  به عنوان کارفرما دولت اجرای پروژه های تولیدی و عمرانی را بر عهده ی  پیمانکاران می گذارد. در  سنوات گذشته و سال های اخیر، بجهت انعقاد و بستن قراردادهایی که به نوعی طولانی و پیچیده اند، شرایط و قواعدی به صورت پیش فرض ذر نظر گرفته شده که در ان قواعدی همه جانبه را مقرر کرده اند که” شرایط عمومی پیمان” نامیده می شوند.

Bank guarantee petition

۵. ضمانت نامه حسن انجام تعهد

زمانی این نوع ضمانت نامه صادر می گردد که  انجام تعهدات و حسن انجام تعهدات را در موعد مقرر ضمانت کند. این قبیل ضمانت نامه ها  معمولا برای حسن انجام تعهدات ناشی از امضا پیمان دریافت می شود.

۶. ضمانت نامه پیش پرداخت

پس از امضای پیمان و قبول شرایط آن توسط پیمانکار، کارفرما جهت تجهیز کارگاه یا تکمیل لوازم مورد نیاز جهت عملیات، درصدی از مبلغ تعیین شده میان دو طرف را به پیمانکار پرداخت کرده و در مقابل ضمانت نامه ای با همین عنوان از پیمانکار می گیرد.  به تدریج با گذشت زمان و بالطبع انجام تعهدات پیمانکار، مبلغ این ضمانت نامه کم شده و کاهش می یابد.

۷. ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان

کارفرما برای تضمین حسن انجام کار، از پیمانکار مبالغی را دریافت می کند. این مبلغ ده درصد از صورت وضعیت های پیمانکار است؛ این مبالغ نزد کارفرما در حسابی نگهداری می شود.

۸. ضمانت نامه ریالی حسن انجام کار

پس از اتمام عملیات و انجام پروژه، کارفرما از پیمانکار ضمانت نامه ای دریافت می کند که صحت و درستی انجام عملیات و در نهایت سلامت اجرای پروژه را تضمین و ضمانت می کند؛ این ضمانت نامه،” ضمانت نامه حسن انجام کار” نامیده می شود.

 

ضمانت نامه بانکی

مبحث سوم

دادخواست ضمانت نامه بانکی

در اینجا منظور مطالبه ی وجه ضمانت نامه بانکی است. مطالبه ضمانت نامه در واقع اقدامی است اداری برای دریافت مبلغ آن. پس از مطالبه و دریافت وجه ضمانت نامه توسط ذینفع و رعایت اصول و شرایطی، بانک می بایست مبلغ ضمانت نامه را به وی بپردازد که ذینفع به شخصی اطلاق می شود که نام و مشخصات وی در متن ضمانت نامه قید و نوشته شده باشد.

بانک های صادر کننده ی ضمانت نامه، معمولا خود را صرفا در مقابل شخصی که در متن ضمانت نامه از او تحت عنوان ذینفع نام برده شده است، مسئول و متعهد می دانند که ذینفع ضمانت نامه، برای مطالبه و وصول وجه آن می بایست شروط  و موارد مندرج در سند ضمانت نامه را رعایت نماید و کلیه مدارک و اسنادی را که به موجب مفاد  و مندرجات ضمانت نامه، ارائه آنها جهت مطالبه ضرورت دارد، تهیه و ارائه کرده و تشریفات شکلی مقرر در ضمانت نامه را نیز رعایت کند.

مبحث چهارم

نکات مهم دادخواست ضمانت نامه بانکی

۱. بانک یکسری اقداماتی انجام می دهد که برای برای پرداخت وجوه لازم است به این شکل که ظرف مدت زمان پنج روز مدارک را کنترل و بررسی کرده، اگر مطالبه را مغایر با مفاد و مواد ضمانت نامه تشخیص دهد می تواند آن را ردکند یا صرفا براساس صلاحدید خود به طرف ضامن متقابل( در ضمانت نامه متقابل) و دستور دهنده مراجعه نماید.
۲. ضامن، مسئولیت و تعهدی در خصوص وقایع و اثرات ناشی از مفقود شدن، نقص، تاخیر یا سایر اشتباهاتی که در زمان ارسال اسناد به وجود می آید ندارد.

اینستاگرام گروه وکلای حقوقی اوان

۳. چنانچه مطالبه وجه از سوی ضامن رد شود و مدت اعتبار ضمانت نامه باقی مانده باشد ذینفع می تواند مطالبه و ارائه ثانوی اسناد و مدارک را صورت دهد.
۴. اگر مطالبه بیش از مبلغ کل ضمانت بوده یا اعلام تخلف یا مدارک دیگری که لازم است همراه ضمانت نامه ارائه شود جمعا مبالغی را کمتر از مبلغ مطالبه شده نشان دهد، مطالبه غیر منطبق خواهد بود.
۵. طلب ذینفع از بانک یک طلب حال قلمداد نمی شود تا از طریق دادخواست تامین خواسته قابل توقیف باشد. بلکه یک دین تضمینی و احتمالی است و هنگامی به دین تبدیل می شود که از سوی ذی نفع مطالبه شود.

    سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*