دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

دادخواست مطالبه خسارت خواب خودرو

خواب خودرو

خواب خودرو ؛ ۰۹۰۲۱۱۴۶۳۱۷

سلام وقت بخیر، بنده چند روز پیش از نمایندگی خودرو، ماشینی خریداری کردم و هیجده ماه هم گارانتی داره، حالا بعد از چند روز استفاده ایراد پیدا کرده است، بعد مراجعه کردم به نمایندگی مربوطه و آنها تعمیرگاهی به من معرفی کردند ولی الان یک ماه هست که ماشین من دست اوناست و هنوز درستش نکردند، لطفا راهنمایی کنید. باید چیکار کنم.

سلام و ممنون از طرح سوال شما، پرسش شما به علت کیفیت و موارد دیگری که در خودروها وجود دارد، شایع شده است، با ما همراه باشید تا به پاسخ خود برسید.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

تماس با ما

مبحث اول:

خسارت چیست:

برای اینکه با جبران ضرر و زیان و یا خسارت آشنا بشویم و بهتر مفهوم آنرا درک کنیم. ابتدا باید بدانیم چه چیزی ضرر و زیان محسوب می شود.

خسارت در لغت؛

به معنای ضرر و زیان به کار رفته است ولی اگر به مفهوم آن کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که از یک طرف به معنای زیان وارد شده و از طرف دیگر به معنای جبران ضرر وارده به کار رفته است.

به طور خلاصه تر که در عرف نیز به کار می رود به معنای خسارت زدن و پرداخت آن است. در بحثی دیگر خسارت انواعی دارد که شامل مادی و یا مالی، جسمی و یا بدنی و تمامیت جسمانی و معنوی می شود، البته در اینجا منظور خسارت مادی و مالی است.

جهت عضویت در اینستاگرام اوان کلیک کنید

اینستاگرام وکلای اوان

مبحث دوم:

خواب خودرو به چه معناست:

خواب خودرو به این معناست که اگر ماشین ما به دلایلی مورد استفاده قرار نگیرد و ما با توجه به مسائلی که خواهم گفت نتوانیم از آن به طور مفید استفاده کنیم و یا در توضیحی دقیق تر به این صورت که ماشین ما ایراد پیدا می کند و بعد از آن، با مراجعه به نمایندگی و بررسی توسط آنها، مدت زمانی خارج از عرف، ماشین نزد آنها باقی می ماند و ما نمی توانیم از آن استفاده کنیم که در این حالت ممکن است این قضیه دلایل مختلفی داشته باشد از جمله اینکه بگویند قطعه لازم را نداریم و یا اینکه تحریم هستیم و فعلا تعمیر ماشین شما مقدور نیست، در اینگونه موارد ماشین مدت زمان زیادی ممکن است نزد آنها باشد، که در این صورت شرایطی پیش بینی شده است که بتوان از نمایندگی خسارت مربوطه را گرفت.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید

تلگرام حقوقی

مبحث سوم:

شکل درخواست و نحوه ی رسیدگی:

در اینجا باید گفت که طبق قانون که در آیین نامه ی قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو آمده است، تولید کنندگان خودرو باید به طور روزشمار خسارت خواب خودرو ی شما را پرداخت کنند و این یک نوع تکلیف بر آنهاست و بر این موضوع الزام شده اند و یا در موردی که شما سوال خود را مطرح کردید، باید گفت که نمایندگی مورد نظر باید این خسارت را پرداخت کند، حال اگر چنین نشد و او حاضر نشد که خسارت خواب شما را پرداخت کند و یا در معنایی دیگر نمایندگی اقدام به پرداخت خسارت نکرد، راه حلی که پیش دوی شماست این است؛ که می توانید به وزارت صنعت و معدن مراجعه کنید و از طریق آنها پیگیر قضیه شوید و یا اینکه به سازمان های مربوطه ی او در استان مراجعه کنید و درخواست خود را ارائه دهید.

حال که چنین شد و درخواست خود را ارائه دادیم،

نکته ی مهم این است که میزان جریمه و پرداخت خسارت نمایندگی در قانون معین شده که باید به آن توجه ویژه کرد.

مانند این که در مورد خودروهای سواری، معادل پانزده هزارم قیمت خودرو، در مورد خودروهای عمومی مثل ون و تاکسی معادل دو هزارم قیمت خودرو و در مورد خودرو های سنگین مانند مینی بوس، اتوبوس، کامیون و کامیونت معادل یک هزارم قیمت خوردو است که روزانه محاسبه می شود.

برای اینکه راحت تر توضیح داده باشم، به طور مثال در موضوع ماشین های سواری، اگر قیمت یک ماشین در زیر مجموعه ی آن، دویست میلیون باشد، جریمه ی روزانه با توجه به فرمول پانزده هزارم قیمت خودرو، سیصد هزار تومان خواهد بود.حال که با میزان جریمه آشنا شدیم، خسارت هم طبق همین فرمول به ما پرداخت خواهد شد.

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:

www.oonelaw.com

Claim-car-sleep-damages

مبحث چهارم:

توجه به چند نکته ی مهم:
۱.در بحث پرداخت خسارت خواب خودرو؛

باید گفت که معمولا نمایندگی ها، خسارت خواب خودرو را از فاکتور تعمیر ماشین شما کسر می کنند و بعد ماشین شما را ترخیص می کنند و اگر این کار نکردند و خسارت را پرداخت نکردند و بدون توجه به قانون و حق شما، ماشینتان را ترخیص کردند، شما می توانید شکایت خود را به وزارت صنعت و معدن و تجارت ببرید و از طریق آنها پیگیری کنید و باید گفت که انجام آن خیلی راحت و آسان است و دردسر چندانی ندارد و سریعا به درخواست شما رسیدگی می شود و به نتیجه ی دلخواه خواهید رسید.

زیرا در اینگونه موارد اخلاق مشتری مداری و مردم داری را دارا هستند. البته یک نکته را باید مدنظر قرار داد که طبق قانون زمان استاندارد برای نگهداری ماشین تعریف شده است و آنهم بین دو روز تا یک هفته کاری می باشد ولی ممکن است که طبق استانداردهایی که مربوط به تعمیرات است متغیر باشد.

خواب خودرو

۲.اگر خودروی شما را ترخیص کردند؛

و بعد از آن و و بعد از بررسی فاکتور ترخیص، متوجه شدید که خسارت به شما پرداخت نشده است،می توانید به نمایندگی مراجعه کرده و مدارکی مبنی بر دیرکرد به آنها ارائه داده و قضیه را مسالمت آمیز حل کنید. که معمولا آنها قانع شده و خسارت شما را پرداخت خواهند کرد.

۳.در بحث مطالبه ی خسارت؛

باید گفت که چنین خسارتی فقط شامل آن دسته از خودروها می شود که به دلیل نقص فنی به تعمیرگاه های رسمی نمایندگی مراجعه می کنند و آن هم در زمانی که ماشین دارای گارانتی باشد.

۴.نمایندگی؛

طبق قانون وظیفه ی پرداخت در قبال ماشین های تصادفی را ندارد و شما نمی توانید از نمایندگی مطالبه خسارت کنید،

ولی اگر شما مقصر نباشید می توانید از مقصر تصادف چنین خسارتی را بگیرید آنهم با مراجعه به دادگاه و ارائه درخواست خود، ولی نکته ی مهم این است که باید خودروی شما وسیله ی امرار معاش شما باشد تا بتوانید خسارت خواب خودرو را بگیرید آنهم از مقصر تصادف و نه از نمایندگی.

۵.نکته ی مهم دیگر؛

این است اگر طبق قرائن و شواهد و نظر کارشناس شما مقصر تصادف شناخته شوید، دیگر اسحقاق خسارت خواب خودرو را ندارید و هیچ گونه غرامتی به شما پرداخت نخواهد شد.

سخن پایانی

در بعضی از مواردی که برای مردم ممکن است پیش بیاید و باعث شود که آنها امید خود را ازدست بدهند و سخنان نامناسبی بشنوند به علت عدم آگاهی است، اگر آگاهی در هر مسئله ای باشد باعث جلوگیری از مشکلاتی می کند که ممکن است به علت عدم آشنایی از آن مسئله بوجود بیاید.

هیات تحریریه گروه حقوقی اوان: دادخواست مطالبه خسارت خواب خودرو

محمدمهدی کیخا

مشاوره حقوقی:۰۹۰۲۱۱۴۶۳۱۷

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از باغ سفارت انگلیس،

قبل از پل صدر، روبرو پمپ بنزین الهیه، ساختمان سفیران

سئوالات حقوقی خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

Comments (2)

 • پاسخ محمد - 1401/04/29

  با سلام و خسته نباشید
  خودروی بنده دارای کارت طلایی بدنه با پوشش نوسان ۱۰۰٪ قیمت هستش ، بر اثر برخورد با دیوار آسیب بدنه دیده از اونجایی که وظیفه نمایندگی هست که تعمیرش کنه بخاطر نداشتن قطعه الان مدت یکماه هست که ماشینم تو نمایندگی خوابیده
  آیا میتونم خسارت خواب بگیرم؟

  • پاسخ گروه وکلای حقوقی اوان - 1401/05/16

   سلام بله میتونید بگیرید.

سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*