دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل متخصص انحصار وراثت

انحصار وراثت
لینک مقاله وکیل انحصار وراثت را به اشتراک بگذارید:https://oonelaw.com/inheritance-monopoly-lawyer

وکیل انحصار وراثت، وکیلی است که با تسلط و تجربه ای که در پرونده های ارث و میراث دارد در کمترین زمان ممکن گواهی انحصار وراثت را از مرجع قضایی دریافت و در خصوص تقسیم ترکه براساس سهم هریک از وراث اقدام میکند. از آنجاییکه تقسیم ترکه متوفی بعد از صدور گواهی انحصار وراثت انجام میشود، تمام مراحل صدور گواهی انحصار وراثت را به وکیل متخصص انحصار وراثت بسپارید.

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:
 • گواهی انحصار وراثت
 • اشخاص دارای حق درخواست انحصار وراثت
 • طبقات ارث
 • انواع گواهی انحصار وراثت
 • تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود
 • دادخواست انحصار وراثت
 • مدارک لازم ارائه دادخواست انحصار وراثت
 • نکات مهم  در انحصار وراثت
 • نکات مهم  در مورد مالیات برارث
 • مرجع صالح صادرکننده  گواهی انحصار وراثت
 • نمونه دادخواست گواهی انحصار وراثت
 • وکیل متخصص انحصار وراثت گروه حقوقی اوان

مشاوره

گواهی انحصار وراثت

پس از اینکه وراث یا نماینده قانونی یا وکیل وراث به شورای حل اختلاف مراجعه مینمایند شورای حل اختلاف گواهی ای بنام گواهی حصر وراثت صادر میکند که درآن تعداد وراث و همچنین مقدار سهم الارث وراث مشخص میشود. چنانچه متوفی وصیت نامه رسمی داشته باشد نیز در آن قید میشود. لازم به ذکر است که برای تهیه گواهی انحصار وراثت یازی به اقامه دعوای مجدد نمیباشد و هریک از ورثه میتوانند ضمن مراجعه به شورای حل اختلاف برای دریافت رونوشت اقدام کنند. ضمنا در صورتیکه گواهی انحصار وراثت اخذ نشود وراث نمیتوانند فروش و تقسیم و یا انتقال اموال را انجام دهند حتی به صورت توافقی.

اشخاص دارای حق درخواست انحصار وراثت

هریک از وراث و همچنین هر شخص دیگری که بتواند ثابت کند در ماترک یا صدور گواهی انحصار وراثت ذی نفع است.

طبقات ارث

قانون مدنی که مقررات مربوط به ارث آن از فقه شیعه گرفته شده است، وراث را به سه دسته و طبقه تقسیم کرده است که با بودن طبقه اول و طبقه بالاتر نوبت به ورثه طبقه بعد نمی‌رسد و فقط زن و یا شوهر شخص فوت شده است که نسبت به سهم خود در همه طبقات ارث می‌برند.

برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید

طبقات ارث

طبقه اول

 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه‌ها
طبقه دوم
 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها

طبقه سوم

 • همسر متوفی، عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • در نبودن افراد مذکور نوبت به عمه، عمو، خاله، دایی، پدر و مادر متوفی می‌رسد.
 • زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جز وراث محسوب می‌شوند.
انواع گواهی انحصار وراثت
وکیل متخصص انحصار وراثت توضیح میدهد که  انحصار وراثت دو نوع می باشد:

انحصار وراثت محدود: زمانی این گواهی صادر می‌شود که متوفی اموالی کمتر از پانصد میلیون ریال داشته باشد (بخشنامه مورخ ۰۷/‏۰۷/‏۹۹ وزارت دادگستری)

انحصار وراثت نامحدود: زمانی این گواهی صادر می‌شود که متوفی اموالی بیشتر از مبلغ پانصد میلیون ریال داشته باشد.

انحصار وراثت

تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود

وکیل انحصار وراثت تفاوت انحصاروراثت محدود و نامحدود را اینگونه شرح میدهد:

تفاوت گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود در تشریفات صدور آن یعنی نشر آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیر الانتشار است. با این توضیح که برای انحصار وراثت نامحدود باید توسط شورای حل اختلاف، اسامی ورثه و میزان سهم آن‌ها در یک نوبت آگهی در روزنامه منتشر شود و حداقل یک ماه بعد از انتشار آن گواهی توسط شورا صادر شود. یکی از نگرانی‌های بعضی از ورثه، ناقص بودن مدارک و یا همکاری نکردن یک یا چند نفر از ایشان است. در این خصوص باید توضیح داد که با درخواست دادخواست دهنده یا وکیل انحصار وراثت، استعلام لازم توسط شعبه شورای حل اختلاف از اداره ثبت احوال انجام میشود.

دادخواست انحصار وراثت

دادخواست انحصار وراثت دادخواستی است که طی آن ورثه از دادگاه درخواست می کنند تا گواهی انحصار وراثت برای آنان صادر شود. از این جهت دادخواستی تنظیم می شود تا به دادگاه ارائه شود.

وکیل انحصار وراثت در ادامه بیان میکند که دادخواست انحصار وراثت در درجه اول باید توسط ورثه ارائه شود. اگر ورثه دیگر نیز در ارائه این گواهی همکاری نکنند، اختلالی در روند رسیدگی ایجاد نمی شود. البته انحصار وراثت به مذهب شخص ارتباط دارد. زیرا در مذاهب مختلف نحوه تقسیم ارث متفاوت است پس باید در گواهی انحصار وراثت مذهب شخص ذکر شود.

مدارک لازم ارائه دادخواست انحصار وراثت

برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید تعدادی از مدارک به همراه دادخواست انحصار وراثت به دادگاه ارائه شود. وکیل متخصص انحصار وراثت اسنادی که باید توسط وراث به دادگاه ارائه شود را به شرح ذیل بیان میکند:

 • شناسنامه متوفی
 • گواهی فوت متوفی
 • استشهادیه محضری (شامل اسامی ورثه، امضای دو شخصی که ورثه را میشناسند، گواهی اسناد رسمی برای امضاها )
 • رسید گواهی مالیاتی

نکات مهم  در انحصار وراثت

وکیل انحصار وراثت موارد مهمی که در انحصار وراثت باید در نظر گرفته شود به شرح ذیل توضیح داده است:

 • هر شخص ذی نفعی از جمله ورثه می‌تواند به گواهی انحصار وراثت بودن محدودیت در زمان اعتراض کند.
 • ملاک در ورثه انعقاد نطفه در زمان فوت به شرط زنده به دنیا آمدن است.
 • از جمله مدارک و مستندات انحصار وراثت، شهادت ۳ نفر است که به دو صورت است. یا این که ۳ نفر شاهد به دفتر اسناد رسمی برای گواهی امضا مراجعه می‌کنند و یا این که ۳ نفر در شعبه شورای حل اختلاف برای شهادت حاضر می‌شوند. چه در گواهی انحصار وراثت محدود و چه در گواهی انحصار وراثت نامحدود، شهادت شهود الزامی است.
 • ملاک برای صلاحیت شورای حل اختلاف، آخرین اقامتگاه قانونی متوفی است و نه شهری که فوت کرده است. ممکن است کسی که در تهران زندگی می کرده ولی در اصفهان فوت کرده است، در این جا شورای حل اختلاف تهران صالح به رسیدگی است.
 • انحصار وراثت با تقسیم اموال متوفی کاملاً متفاوت است در گواهی انحصار وراثت لیست اموال متوفی مشخص نمی‌شود و تقسیم مالی انجام نمی‌شود و صرفاً اسامی وراث با میزان سهم آنها از ترکه معین می‌شود.
 • اگر شخصی از یک یا تمام وراث وکالت کامل داشته باشد بدون وکیل دادگستری نمی‌تواند فقط با وکالت محضری به وکالت دادخواست انحصار وراثت بدهد مگر اینکه خودش جز ورثه باشد.
 • اقلیت‌های مذهبی و ایرانیان غیر شیعه که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته است تقسیم ارث و تعیین وراث مطابق دین و مذهب خودشان عمل می‌کنند.
 • هزینه نشر آگهی برای انحصار وراثت نامحدود رایگان است.
نکات مهم  در مورد مالیات برارث
وکیل انحصار وراثت نکات مهم در مورد مالیات بر ارث را توضیح میدهد:

پرداخت مالیات بر ارث برای دارندگان اموال متوفی بالای ۵۰ میلیون تومان الزامی است. اگر متوفی قبل از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۱۳۹۵ فوت کرده باشد گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی جزو مدارک دادخواست انحصار وراثت نیست. لوازم و وسایل منزل متوفی مثل فرش نفیس یا عتیقه جات مشمول پرداخت مالیات نیست.سپرده بانکی متوفی شمول ۳درصد مالیات است. ۲ درصد قیمت خودرو متوفی مشمول مالیات خواهد بود. طبقات مختلف ارث، مالیات بر ارث متفاوت هم دارند. یک مثال کاربردی این است که برای وراث طبقه اول اگر بخواهند مالیات ارث مال غیر منقول بدهند ،حدود آن ۳ برابر مالیات نقل و انتقال همان ملک می باشد.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید

مرجع صالح صادرکننده  گواهی انحصار وراثت

شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه قانونی متوفی مرجعی است که به تقاضای ورثه یا ذی نفع با بررسی مدارک، گواهی انحصار وراثت را که در آن اسامی ورثه و مقدار سهم ایشان از ارث مشخص شده را صادر می‌کند. بدیهی است که اگر کسی مدعی باشد که اشتباهی رخ داده است و اعتراضی داشته باشد به سهولت می‌تواند نسبت به گواهی انحصار وراثت اعتراض نماید. اگر هریک از ورثه به صورت عمدی نام یکی از ورثه را پنهان کند و به شورای حل اختلاف اعلام نکند مرتکب جرم کلاهبرداری شده است.

انحصار وراثت

نمونه دادخواست گواهی انحصار وراثت

وکیل انحصار ورثه نمونه ای از دادخواست گواهی انحصار وراثت را به شرح ذیل بیان نموده است:

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

شادروان …………… (مورث اینجانب) فرزند ……… به شماره شناسنامه ………… متولد سال ……… صادره از ………… که نسبت ………… با بنده دارند، در تار مشاور یخ …………… به علت …… در منزل/ بیمارستان مرحوم گردیده اند. متوفی پیرو دین …… و مذهب ……… بوده اند و وراث در زمان فوت ایشان عبارتند از: ۱- ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ……………… متولد …………………… ۲- ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ………………… متولد …………………… ۳- ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ………………… متولد ……………………  متوفی به جز ورثه فوق وراث دیگری ندارند و دارایی ایشان طبق گواهی مالیات بر ارث پیوست می باشد. لذا رسیدگی و صدور گواهی انحصار وراثت مورد استدعاست.

وکیل متخصص انحصار وراثت گروه حقوقی اوان

با توجه به اهمیت تقسیم ارث در قانون، استفاده از وکیل انحصار وراثت در تمام مراحل صدور گواهی انحصار وراثت امری ضروری است. وکیل متخصص انحصار وراثت با تسلط و تجربه در خصوص پرونده های ارث و میراث و آشنایی کامل از قوانین و مقررات ارث و انحصار وراثت میتواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند. سوالات و مشکلات حقوقی در خصوص دعاوی ارث ومیراث و صدور گواهی انحصار وراثت با وکیل انحصار ورثه، وکیل انحصار وراثت تهران ، وکیل انحصار وراثت مشهد   وکیل انحصار وراثت کرج، وکیل انحصار وراثت قم، مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*