دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر در شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه

این روزها دغدغه ذهنی و فکری بسیاری از افرادی که به هر دلیلی از همسر خود جدا شده اند حذف نام او از شناسنامه می باشد تا مسبب مشکلاتی نگردد.

مردم با مشکلات و مسائل زیادی درگیر هستند که در زمینه موارد ازدواج و طلاق همچنین احوال شخصیه حذف نام همسر از شناسنامه یکی از بیشترین مراجعات را در مراجع قضایی دارد.

حذف نام همسر از طریق چند روش ممکن است که هریک مستلزم وجود شرایطی است و مراحلی را نیز تا کسب نتیجه در پی دارد.

به همین سبب ما در این مقاله می خواهیم موارد مختلف و شرایط مورد نیاز آن را بررسی کنیم تا با آگاهی بیشتر اقدام به انجام این موضوع نمایید.

گروه حقوقی ما مثل همیشه آماده ارائه خدمات متنوعی مثل مشاوره تلفنی و یا حضوری و همچنین قبول وکالت پرونده شما می باشد تا مثل همیشه با کسب نتیجه مطلوب حس رضایتمندی شما را جلب نماید.

پس برای کسب اطلاعات کامل تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

جهت عضویت در اینستاگرام اوان کلیک کنید

اینستاگرام گروه وکلای حقوقی اوان

دلایل حذف نام همسر از شناسنامه

دلایل حذف نام همسر نسبت به هر فرد متفاوت است. هرکس به جهت شرایطی که در زندگی اش دارد تصمیم به انجام آن می گیرد.

در کشورما به رغم فرهنگ خاص خود و عرفی که بر جامعه حاکم است ازدواج مجدد چندان مورد پذیرش عموم افراد نیست. همین یک مورد کافی است تا ذهن مردم را نسبت به حذف آن ترغیب نماید.

ولی با این حساب شاید ذهن شما هم به سمتی برود و فکر کنید کسانی که اقدام به حذف نام همسر خود می کنند قصد فریب و دروغ به خواستگار خود یا کسی که می خواهند با او مجدد ازدواج کنند را دارند.

یا اگر امکان انجام این فعل هست پس چرا قانونگذار و مراجع قضایی اجازه همچین کاری را می دهند و خود موجب پیدایش و زمینه ساز دروغ و پنهان کاری می شوند؟

اینکه از هر راه قانونی و قضایی امکان سوء استفاده وجود دارد برای همه مشخص و معلوم است.

به خاطر برخی افراد که همیشه به دنبال راه های کج هستند نمی شود همه را از داشتن یک حق و اختیار محروم ساخت.

البته این را هم باید گفت که قانونگذار شرایطی را نیز برای جلوگیری از سوءاستفاده تعیین نموده تا افرادی که حق دارند از این امکان استفاده کنند از رسیدن به آن دور نگردند.

برای مثال اگر دختری با پسری عقد کرده و هنوز زندگی مشترکشان را شروع نکرده اند به اختلافات و مشکلاتی بین خود پی ببرند، قصد این را داشته باشند در همین ابتدای راه مسیر زندگی خود را از هم جدا کنند، قانون این حق را به هر دو می دهد که با اثبات شرایط لازم مبادرت به حذف نام همسر نمایند تا به خاطر هیچ در ادامه زندگی به مشکل بر نخورند.

دلایل حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

ما همانور که در ابتدا هم گفتیم راه ها و شرایط مختلفی برای حذف نام همسر وجود دارد و این که درخواست حذف از طرف زن باشد یا مرد نیز کمی تفاوت دارد.

اگر زن درخواست حذف نام همسر از شناسنامه کند:

دو حالت وجود دارد:

حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره 

۱- زن قبل از این که رابطه جنسی با همسر خود داشته باشد مبادرت به طلاق کرده اند.

برای اقدام از این طریق زن به پزشکی قانونی مراجعه و گواهی پزشکی ارائه شده از سوی آن را به دادگاه به عنوان مدرک و دلیل اثبات حرفش ارائه می نماید.

دادگاه پس از بررسی آن ها و اثبات دوشیزه بودن خانم اقدام به صدور رای به جهت حذف نام شوهر می نماید. پس از آن و در مرحله اجرای حکم ثبت احوال با صدور شناسنامه ای جدید به نحوی که نام همسر دیگر در آن قید نگردیده باشد اقدام به اجرای حکم می نماید.

۲- در این حالت زن رابطه جنسی داشته و پس از آن اقدام به طلاق نموده اند.

همانطور که گفتیم قانونگذار نمی خواهد دست افراد سوء استفاده گر را در این خصوص باز بگذارد. به همین سبب اگر رابطه جنسی در ازدواج قبلی داشته باشند به راحتی مورد قبل اقدام به صدور رای نخواهد کرد. ولی اگر فردی به خواستگاری او بیاید و از این موضوع آگاه بوده و مشکلی با آن نداشته باشد؛ زن می تواند با معرفی وی به دادگاه حکم حذف نام همسر قبلی را اخذ نماید.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

حذف نام زن از شناسنامه مرد 

اگر مرد درخواست حذف نام همسر از شناسنامه کند:

در مورد مردان نیز همان شرایط صادق است. یعنی اگر رابطه جنسی نداشته اند و این امر اثبات گردیده یا زنی اقدام به حذف نام از طریق همین روش نماید؛ مرد نیز می تواند حذف نام همسر را به استناد به همین موضوع درخواست نماید.

اگر رابطه جنسی قبل از طلاق داشته باشند؛

مثل درخواست از سوی زن با معرفی فردی که قصد ازدواج با او را دارد می تواند اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه نماید.

این شرایط همگی برای جلوگیری از سوء استفاده تعیین و تصویب شده است. برای اینکه افراد با حذف اسم همسر قبلی و پنهان کاری اقدام به چندین ازدواج نمایند؛ بدون این که همسر جدید از چیزی مطلع باشد.

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت داشتن فرزند

شاید در برخورد اول با چنین افرادی که با وجود داشتن فرزند قصد حذف نام همسر از شناسنامه را دارند کارشان را بیهوده بدانید. ولی باز هم هستند افرادی که می خواهند اقدام به این کار نمایند.

در این روش امکان حذف نام همسر وجود دارد. ولی نام فرزندی که از همسر سابق است باقی می ماند. همچنین در شناسنامه فرزند نیز اسم پدر و مادر باقی مانده و حق هیچ گونه اعمال تغییری در آن نداریم.

چون که یکی از حقوق اولیه و اساسی هر فرد این است که خانواده و پدر مادر او مشخص باشند. به همین دلیل نمی توان هویت پدر یا مادر فردی را نامعلوم کرد.

همچنین بعد از فوت فرزندان حق به ارث بردن اموال را دارند و این حق نیز از آن ها گرفته می شود.

حذف نام همسر از شناسنامه در صورت فوت

اگر فردی قصد حذف نام همسر خود را داشته باشد ولی این امر به جای طلاق بعد از فوت انجام گیرد شرایطش مشابه با طلاق است.

یعنی فرد اگر اثبات نماید که رابطه جنسی نداشته دادگاه رای خود را مبنی بر حذف نام همسر صادر می نماید.

اگر رابطه جنسی داشته اند مستلزم معرفی فردی به عنوان همسر جدید است تا دادگاه با درخواست او موافقت نماید.

البته این راه و روش های ذکر شده دارای جزئیات و مطالبی است که نیاز به داشتن وکیل را دو چندان می کند.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره

لزوم داشتن وکیل در حذف نام همسر از شناسنامه

با این که در تمامی کشورهای دنیا خانواده به عنوان اصلی ترین رکن سازنده شناخته می شود ولی در هر شرایطی نمی شود ان را حفظ و افراد را راضی به ادامه آن شرایط کرد.

فلذا در مواقعی که انتخاب به صورت اشتباه بوده و یا دلایل دیگری را داشته باشد افراد نمی خواهند یک اشتباه در ادامه زندگی و تا آخر عمر گریبان گیرشان شود.

بنابراین اقدام به حذف نام همسر خود می نمایند که اگر از ابتدای این مقاله با ما همراه بوده باشید بررسی کردیم که چرا این امر با حمایت قانونگذار مواجه بوده و از مصادیق دروغ و پنهان کاری شمرده نمی شود.

پرونده های این چنینی از نظر اثبات و جمع کردن مدارک دشوار و بعضا منجر به عدم کسب نتیجه مطلوب می گردد.

لذا برای این که هم در هزینه ها و هم وقتتان صرفه جویی کرده و هم بعد از مدت ها رفت و آمد با عدم کسب نتیجه مواجه نشوید؛ توصیه ما بهره مندی از تجارب یک وکیل متخصص و با سابقه در این حوزه می باشد.

گروه حقوقی اوان از طریق راه های مختلف ارتباطی مثل تلفن و یا مراجعه حضوری آماده ارائه خدمات مشاوره ای و قبول وکالت شما در پرونده هایتان را دارد.

هیات تحریریه اوان : حذف نام همسر از شناسنامه

سالار مرشدی 

    سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*