دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

تغییر نام (اسم کوچک) در شناسنامه

تغییر نام در شناسنامه
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
https://oonelaw.com/rename-the-id-card

تغییر نام  در شناسنامه : به عنوان اساسی ترین و اولین وظایف والدین می شود به وظیفه انتخاب نام مناسب و خوب اشاره کرد.

البته این مورد نیز قابل ذکر است که در نظام قانونی کنونی، به جهت رواج تعصبات مذهبی، نمی توان اسم هایی را که ریشه مذهبی دارند تغییر داد.

اگر از آن روش نتیجه ای حاصل نشد یا درخواست مورد قبول آن اداره قرار نگرفت، می توانید با طرح دعوی در دادگاه، اداره ثبت را مجبور به درخواست تغییر مورد نظر کنید.

 ماده ۲۰ قانون ثبت احوال در مورد تغییر نام

انتخاب اسم با کسی است که آن را می گوید برای انتخاب ، اسمی بسیط یا مرکب (حسین، محمدمهدی و امثال آن) که در بین عموم مردم «  اسم به حساب می آید» گزیده می‌شود.

تبصره ۱: گزیدن اسامی موجب هتک حرمت مقدسات اسلامی و همچنین القاب و اسم های رکیک و نامتناسب با جنسیت ممنوع است.

تبصره ۲: مشخص کردن اسامی ممنوعه با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا مصادیق آن را معین و به سازمان بیان می دارد.

تبصره ۳: انتخاب نام اقلیت های دینی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی منوط به زبان و فرهنگ دینی آنهاست.

مشاوره

اسامی قابل تغییر

بر اساس ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره های آن برگزیدن اسامی ذیل منع قانونی داشته و کسانی که به هر ترتیبی این اسامی را دارند می توانند آن را عوض کنند البته مقررات مربوطه نیز باید رعایت شود.

 • ۱-  اسامی که موجب هتک حرمت مقدسات اسلامی می شود مانند:
 • ابدالات، عبدالعزیز (لات و عزی نام دو بت قبل از اسلام در مکه است)، حاجیه سلطان و سلطان علی و …..
 • ۲- اسامی توهین آمیز و مستهجن:
 • نامی توهین آمیز و مستهجن از جمله نام هایی است که حسب زمان، مکان یا مورد به دلایل و جهاتی برای دارنده آن توهین آمیز و ناپسند بوده و به تصویب شورای عالی می رسد.
 • ۳- اسامی که نمایانگر صفاتی است که مذموم است و برخلاف ارزش های والای انسانی است مانند: گرگ، قوچ و… شاهد
 • ۴- اسم هایی که باعث اشاعه و رواج فرهنگ بیگانه می شود مثل: ویلیام ، جک و ….
 • ۵- اسامی که باعث تحقیر افراد می شود یا مفهوم لغوی آن در بین مردم مورد قبول نیست، مثل: صدتومان، ، کنیز، گداو…
جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی

و همچنین موارد زیر:

۱- نامهای نامتناسب با جنسیت، مثل: ماشاءالله برای مؤنث یا انتخاب نام مریم یا راضیه برای مردان.

۲- تصحیح غلط های املایی در نام اشخاص که به دلیل ناآشنایی افسر با لهجه ها و لغات و معانی محلی و یا به دلیل تلفظ اعلام کننده رخ داده است.

۳- همنامی فرزند با پدر یا مادر در خانواده.

۴- همنام برادر یا خواهر در خانواده.

۵- عوض کردن اسامی اشخاصی که با نظر مراجع ذیصلاح به اسلام گرویدند.

۶- نام کسانی که نام آنها نام روزهای هفته است.

۷- عوض کردن اسم افرادی که جنسیت خود را عوض کرده اند و دادگاه صالح نیز این عمل را تایید و دستور لازم برای ثبت در مدارک ثبتی و شناسنامه آنها را صادر کرده است.

 افراد واجد شرایط برای تغییر نام

۱- افراد ۱۸ سال به بالا

۲- افراد زیر ۱۸ سال که دارای حکم رشد هستند

۳- پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود به فرزندان زیر ۱۸ سال

۴- قیم قانونی برای صغیر و ممتنع با ارائه مدارک مستند به تصدیق بودن وی.

 تغییر نام در شناسنامه

 مدارک مورد نیاز برای تغییر نام

۱- ارائه اصل شناسنامه و دو قطعه عکس از آن

۲-  تکمیل فرم درخواست تغییر نام

۳- فیش بانکی به مبلغ ۵۰۰۰۰ ریال در کلیه شعب بانک ملی ایران به نام سازمان ثبت احوال کشور.

دادخواست تغییر نام
 • دادخواست عوض کردن اسم یکی از مواردی است که بعضا افراد مجبور می شوند برای تکمیل فرآیند عوض نمودن اسم خود از آن استفاده کنند.
 • اگر شخصی به هر دلیلی از نام خود ناراضی باشد و بخواهد نام خود را تغییر دهد در کمترین زمان می تواند با مراجعه به سازمان ثبت احوال این کار را انجام دهد اما در صورتی که نام فرد مذهبی و عادی و باشد. موانعی وجود خواهد داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
 • لذا باید از دادخواست مربوطه استفاده کنند.
 • اقدامات لازم جهت تغییر نام با استفاده از دادخواست مربوطه
 • بعضی اوقات پیش می آید که فردی بخواهد نامش را عوض کند اما به جهاتی مانند کمبود وقت اقدامی در مورد آن انجام نمی دهد.
 • بنابراین انجام این کار بر عهده وکیل خواهد بود.
 • در هر صورت افرادی که متقاضی تغییر نام هستند باید مدارک شناسایی خود اعم از شناسنامه و کارت ملی را به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهند تا دادخواست برای وی تنظیم شود.
 • بدیهی است در صورتی که فرد از طریق وکیل اقدام کند نیازی به حضور وی در دادگاه و همچنین دفاتر خدمات الکترونیک نخواهد بود و تصمیم نهایی دادگاه توسط وکیل به وی ابلاغ می شود.
 • لازم به ذکر است در متن دادخواست خواهان ، به شخص درخواست کننده اطلاق می شود و خوانده که طرف مقابل دعوی محسوب می شود اداره ثبت محل صدور شناسنامه است.
 • خواندگان اغلب توسط اداره ثبت احوال در محل سکونت فعلی خود در نظر گرفته می شوند. زیرا در این صورت نیازی به سفر اضافی و زمان بیشتر نخواهد بود.
 • استفاده از شهود در چنین درخواست هایی اغلب در جلسه دوم و سوم پرونده در دادگاه خواهد بود.
 • اما استفاده از تجارب وکلای دادگستری در تهیه و رسیدگی به درخواست تغییر نام این مزیت را خواهد داشت که به دلیل آشنایی آنها با روند و مراحل کار دیگر نیازی به شهود برای حضور در دادگاه نیست.
واکنش سازمان ثبت احوال به درخواست تغییر نام در شناسنامه

بیشتر اوقات اداره ثبت به درخواست تغییر نام فرد پاسخ می دهد و اگر مخالف بود آن را از طریق لایحه ای توسط نماینده این اداره اعلام می کند.

پس از صدور حکمی که در پی مخالفت سازمان ثبت احوال انجام خواهد شد. متقاضی ۲۰ روز فرصت دارد نسبت به رای صادره اعتراض کند. در این صورت پرونده به دادگاه تجدیدنظر منتقل می شود.

نکته مهم در مورد تغییر نام این است که مراحل اولیه اغلب بین ۱ تا ۳ ماه و در برخی موارد ممکن است بیشتر طول بکشد.

همچنین در صورت ارسال پرونده به دادگاه تجدیدنظر ۱ تا ۲ ماه برای این مرحله وقت می‌گذرد و در صورت مثبت شدن نتیجه در این مرحله، درخواست کننده می‌تواند به دادگاه بدوی مراجعه و تقاضای صدور حکم کند.

و با در دست داشتن گواهی مربوطه به اداره ثبت احوال مراجعه نموده و چند قطعه عکس و فیش واریزی و سایر مدارک لازم را ارائه نمایید تا در مدت کوتاهی نام برای وی تغییر یابد. معمولا ابن زمان کمتر از ۳ روز خواهد بود.

فرآیند تغییر نام در شناسنامه مستقیماً از طریق ثبت احوال

موارد خاصی در رابطه با تغییر نام وجود دارد که مستقیماً توسط اداره ثبت احوال رسیدگی می شود.

تغییر نام ممنوع، اصلاح اشتباهات ثبتی یا ثبت اشتباهات مربوط به هویت دارنده شناسنامه از جمله مواردی است که در اداره ثبت احوال رسیدگی می شود.

لازم به ذکر است که موضوع تغییر نام و قوانینی که در مورد آن وضع شده است در سال های اخیر دستخوش تغییرات مثبتی شده است که تا حد زیادی راه را برای متقاضیان هموار کرده است.

اما اداره ثبت احوال تا حد زیادی به رویه و نظریه خود پایبند بوده و پرونده ای را به پرونده های موجود در دیوان عدالت اداری اضافه کرده است.

وکیل پایه یک

موارد مهم در رابطه با تغییر نام

پایه ترین و اساسی ترین موردی که در خصوص تغییر نام باید مورد توجه قرار گیرد این است که این مورد هنوز به صورت قطعی و شفاف در قانون مشخص نشده است و هر قاضی بنا به سلیقه خود در دادگاه رای می دهد.

موضوع دیگر این است که تغییر نام فقط یک بار ممکن خواهد بود و در صورت ابطال یا رد دعوای شاکی، امکان تغییر نام به نام قبلی وجود ندارد.

 تغییر نام در شناسنامه

وکیل تغییر نام

یکی از مهم ترین دستاوردهای بشر و اولین چیزی که در برخورد با هر فردی به ذهن خطور می کند نام آن است.

در واقع می توان نام را تابلویی برای هر فرد در نظر گرفت.

نامی برای افراد انتخاب می کنند تا بتوانند همه را شناسایی کنند.

برخی احتمال دارد از نام خود راضی نباشند، که ممکن است تغییر نام را ضروری کند. وکیل تغییر نام شخصی می باشد که در این تحقیق می خواهیم در مورد آن نکاتی را بگوییم.

یعنی در این تحقیق به این موضوع می پردازیم که آیا مراحل اداری تغییر نام را می توان بدون داشتن وکیل انجام داد و این که لزوم بودن وکیل و این که در چه مواردی می تواند کمک حال باشد را بررسی می کنیم.

خدمات

وکیل متخصص تغییر نام در شناسنامه

 •  همانطور که گفته شد وکیل تغییر نام هیچ فرقی با دیگر وکلا ندارد.
 • این کار نیازمند موارد به خصوصی است و نیاز است نکات مربوط به تغییر نام و همچنین خصوصیات وکیل مورد نظر را دانست
 • یعنی بدانیم چه خصوصیات و تمایز هایی برای آن فرد به عنوان وکیل و همچنین چه سطحی از علم باید داشته باشد. و تا چه اندازه از امور حقوقی آگاه است.
 • آنچه این برگزیدن وکیل تغییر اسم را پر اهمیت می نماید، انتخاب شخص درخور برای وکالت و علاوه بر آن خصوصیات و تمایز هایی است که وکیل تغییر اسم برای تغییر اسم هر فرد باید داشته باشد.
 • ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما آگاهی های لازم برای اقدام به این کار را به دست آورید و اگر قصد انتخاب وکیل و سپردن امور به ایشان را داشتید با چشمی باز و مطمعن انتخاب کنید.
 • ما سختی ها و پپیچیدگی هایی که این مسیر داشت را در طول این مقاله بررسی کردیم و شما عزیزان می توانید برای این که نتیجه مطلوب را با خیالی راحت کسب نمایید و از صرف هزینه بی مورد و تلف نمودن وقت جلوگیری کنید از تجارب وکلای گروه ما استفاده نمایید.
جهت عضویت در اینستاگرام اوان کلیک کنید
اینستاگرام وکلای اوان

تیم ما با بهره مندی از وکلایی مجرب و ماهر در این حوزه که به صورت تخصصی فعالیت می کنند و ویژگی های لازم را در این خصوص دارا می باشند تا آسودگی خیال را در حین انجام امورات پرونده به شما هدیه دهند.

شما عزیزان می توانید برای مشاوره از طریق تلفن و یا مراجعه حضوری با شماره تلفن های مندرج در سایت تماس گرفته و موارد خود را مطرح نمایید.

گروه حقوقی ما پس از بررسی موارد ابتدایی شما را به وکیل متخصص این حوزه وصل می نماید تا از بهترین ها برای پرونده خود بهره مند شوید.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*