دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

اعتراض به رای شورای حل اختلاف

اعتراض به رای شورای حل اختلاف

اعتراض به رای شورای حل اختلاف

 

برای دریافت مشاوره ، اعطای وکالت و اطلاعات کامل در خصوص اعتراض به رای شورای حل اختلاف و …کلیک کنید.

هدف تاسیس شورای حل اختلاف، جلوگیری از ورود پرونده­های غیر ضروری و بی اهمیت به دادگاه­ها میباشد. در حال حاضر شورای حل اختلاف به ۲ موضوع رسیدگی میکند. موضوع اول تلاش برای برقراری صلح و سازش بین طرفین در صورت رضایت آن­ها میباشد. شورای حل اختلاف همچنین به برخی از پرونده­های مالی و غیر مالی نیز رسیدگی میکند که در این مقاله به طور کامل توضیح داده خواهد شد. گاهی اوقات افراد به رای صادره از سوی شورای حل اختلاف معترض هستند. مقاله پیش رو در خصوص اعتراض به رای شورای حل اختلاف است که از طریق تجدید نظر خواهی از رای شورای حل اختلاف امکانپذیر خواهد بود.

گروه  حقوقی اوان مجموعه­ای متخصص از وکلای دادگستری، اساتید دانشگاه­ها و حقوقدانان می­باشند، که ارائه تمامی خدمات حقوقی از جمله وکالت و مشاوره­های تخصصی در دعاوی حقوقی را بر عهده می­گیرند. قصد ما در این مقاله، بررسی نحوه اعتراض به رای شورای حل اختلاف و به طور کلی تمام مسائل مربوط به مبحث شورای حل اختلاف میباشد.

مرجع رسیدگی به درخواست ابطال رای داور

اگر دادگاه نسبت به ارجاع داوری دخالتی نداشته باشد، مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای ابطال رای داوری؛ دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد. اگر موضوع اختلاف راجع به مال غیر منقول باشد، مرجع صالح، دادگاهی است که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع است.

برای رسیدگی به دعوی ابطال رای داور باید دادخواست تقدیم شود. زیرا لازمه رسیدگی به دعوی ابطال رای داور این است که اصل تناظر یا ترافع رعایت شود. زیرا به هر حال هر یک از طرفین قرارداد داوری، حقوق و تکالیفی نسبت یکدیگر دارند که باید طی فرآیند رسیدگی دعوت شوند و ادله خود را ارایه کنند.

صلاحیت شورای حل اختلاف

شورای حل اختلاف در پرونده هایی که جهت صلح و سازش، به این مرجع فرستاده میشوند رای صادر نمیکند. در این موارد شورای حل اختلاف به درخواست طرفین اختلاف، نسبت به برقراری صلح و سازش تلاش میکند. البته کار صلح و سازش را خود شورا انجام میدهد و قاضی شورا وارد این امور نمی شود. اگر شورای حل اختلاف موفق به برقراری صلح و سازش نشد؛ پرونده را به دادگاه صالح، ارجاع می دهد.

اما در برخی موارد شورای حل اختلاف اقدام به صدور رای می­نماید. این موارد صراحتا در قانون ذکر شده است. در خصوص دعاوی مالی تا مبلغ بیست میلیون تومان، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است نه دادگاه.

اما برخی دعاوی غیر مالی همچون گواهی انحصار وراثت یا  تخلیه اجاره، مهر و موم ترکه و.. باید حتما در شورا طرح دعوا بشود نه دادگاه.

بر اساس ماده ۸ قانون شورا­های حل اختلاف:  در موارد زیر شوراها با تراضی طرفین برای صلح و سازش اقدام مینمایند:

الف) کلیه امور مدنی و حقوقی

ب) کلیه جرائم قابل گذشت

پ) جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت

تبصره- در صورتی‌که رسیدگی شورا با درخواست یکی از طرفین صورت پذیرد و طرف دیگر تا پایان جلسه اول عدم تمایل خود را برای رسیدگی در شورا اعلام نماید، شورا درخواست را بایگانی و طرفین را به مرجع صالح راهنمایی می‏نماید.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره برای اعتراض به رای شورای حل اختلاف

و طبق ماده ۹ قانون شوراهای حل اختلاف:

«در موارد زیر قاضی شورای حل اختلاف مبادرت به صدور رای می نماید:

الف) دعاوی مالی راجع به اموال منقول تا نصاب دویست میلیون ریال به جز مواردی که در تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون در دادگستری مطرح می باشند

ب) تمام دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه

پ) دعاوی تعدیل اجاره بها به شرطی که در رابطه استیجاری اختلافی وجود نداشته باشد

ت) صدورگواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن

ث) ادعای اعسار از پرداخت محکوم به در صورتی که شورا نسبت به اصل دعوی رسیدگی کرده باشد

ج) دعاوی خانواده راجع به جهیزیه، مهریه و نفقه تا نصاب مقرر در بند الف در صورتی که مشمول بند ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده نباشد.

چ) تامین دلیل

ح) جرائم تعزیری که صرفا مستوجب مجازات جزای نقدی درجه هشت باشد.»

 

وقتی یک رای برای یک اختلاف از سوی شورای حل اختلاف صادر میشود، کسی که رای بر علیه او صادر شده، می تواند اقدام به اعتراض به رای شورای حل اختلاف نماید. اعتراض به رای شورای حل اختلاف تابع قواعد، تشریفات و مهلت مخصوص به خود می باشد. از این رو، در این مقاله قصد داریم، به بررسی تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف بپردازیم، مرجع صالح برای رسیدگی به اعتراض به رای شورای حل اختلاف را بیان کنیم و مهلت و نحوه اعتراض به رای شورا را توضیح دهیم.

نحوه اعتراض به رای شورای حل اختلاف

  • فرد معترض باید پس از آماده نمودن متن اعتراض به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست تجدیدنظر خواهی خود را ثبت کند. نام و نام خوانوادگی تجدید نظر خواه و تجدید نظر خوانده، شماره رای مورد اعتراض، شرح اعتراض و بیان مدارک مثبت ادعا و پیوست آن­ها، از موارد و مدارک مورد نیاز در تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف می باشند.
  • هزینه اعتراض نسبت به رای شورای حل اختلاف در دعاوی مالی برای رسیدگی تجدید نظر در دادگاه معادل چهار و نیم در صد خواسته می­باشد. باید دقت کنید که اگر چه هزینه دادرسی در دادگاه عمومی دو و نیم و سه و نیم درصد خواسته است اما اینجا در مقام تجدید نظر خواهی انجام گرفته است.

بنابراین اگر شما از کسی به میزان۲۰ میلیون تومان طلب دارید و برای حل اختلاف به شورا مراجعه نموده­اید و رای علیه شما صادر شد؛  برای تجدید نظر خواهی از رای شورای حل اختلاف  باید ۹۰۰ هزار تومان هزینه دادرسی تقدیم کنید. از سویی هزینه دفاتر خدمات قضایی نیز جداگانه محاسبه خواهد شد.

 

مهلت اعتراض به رای شورای حل اختلاف

اینگونه نیست که فرد معترض به رای شورای حل اختلاف هر زمان که اراده کرد، بتواند اقدام به اعتراض نماید. برای درخواست تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف، زمان و مهلت محدودی وجود دارد. طبق قانون شورای حل اختلاف، مهلت تجدیدنظرخواهی از آرای شورای حل اختلاف، ۲۰ روز برای ایرانیان مقیم کشور و ۲ ماه برای افراد ساکن خارج از ایران، از تاریخ ابلاغ است.

برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص صلاحیت شورای حل اختلاف، اعتراض به رای شورای حل اختلاف، نمونه رای اعتراض به رای شورای اختلاف، تجدید نظرخواهی از رای شورای حل اختلاف و …کلیک کنید.

اعتراض به رای شورای حل اختلاف

مرجع صالح برای رسیدگی به اعتراض به رای شورای حل اختلاف

در قسمت قبل، در خصوص تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف و مهلت اعتراض به رای شورای حل اختلاف توضیح دادیم. در این قسمت قصد داریم، درباره مرجع صالح تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف صحبت کنیم. مرجع صالح رسیدگی به تجدیدنظرخواهی از رای شورای حل اختلاف، در ماده ۲۷ قانون شورای حل اختلاف بیان شده است.

  • طبق ماده ۲۷ این قانون، مرجع صالح رسیدگی اعتراض به رای شورا، دادگاه کیفری دو یا دادگاه عمومی­ای است که در حوزه قضایی مشترک با شورای حل اختلاف قرار دارد. در صورتی که مرجع تجدیدنظر خواهی، رای مورد اعتراض را نقض کند، پس از رسیدگی ماهوی، اقدام به صدور رای مجدد، خواهد نمود.

 

نمونه رای اعتراض به رای شورای حل اختلاف

عنوان: تجدیدنظر خواهی از رای دادگاه بدوی در مقام رسیدگی به آرای شورای حل اختلاف

رأی دادگاه بدوی

درخصوص دادخواست آقای ع. خ. به طرفیت آقای ر. س. به خواسته اعاده دادرسی از دادنامه شماره .۹۴۰۹۹۷۲۸۸۵۱۰۰۰۵۰ این دادگاه صرف از اینکه خواهان علت موجهه اعاده دادرسی در دادخواست خود را تامین دلیل انجام شده در تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ عنوان نموده است، با توجه به ابلاغ دادنامه شماره ۹۴۰۹۹۷۲۸۸۵۱۰۰۰۵۰ در تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۰۲به آقای ع. خ. و طرح دادخواست اعاده دادرسی در تاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ (طرح دادخواست خارج از مهلت قانونی تعیین شده برای آن) دادگاه قرار رد دادخواست اعاده دادرسی را صادر و اعلام می دارد.

قرار صادره مستنداً به مواد ۴۲۷ و ۴۳۸ قانون آیین رسیدگی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم محترم تجدید نظر استان تهران می باشد.

رأی دادگاه تجدیدنظر استان

درخصوص تجدیدنظرخواهی آقای ع. خ. بطرفیت آقای ر. س. نسبت به دادنامه شماره ۹۴۰۳۸۶ – ۹۴/۴/۸ صادره از شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی اسلامشهر که بموجب آن قرار رد دادخواست اعاده دادرسی مطروحه از سوی تجدیدنظرخواه نسبت به دادنامه شماره ۹۴۰۰۳۶ – ۹۴/۱/۲۴ که اشتباها” از سوی خواهان و دادگاه محترم بدوی شماره ۹۴۰۰۵۰ کلاسه پرونده نوشته شده است ) صادر شده است.

با بررسی پرونده و نظر به اینکه دادگاه محترم بدوی در مقام رسیدگی تجدیدنظر به رای قاضی محترم شورا (دادنامه شماره ۵۳۵ – ۹۳/۱۱/۲۴ قرار رد دعوی) دادنامه موضوع دادخواست اعاده دادرسی را صادر کرده است. رای قطعی است و قابل تجدیدنظرخواهی نمی باشد. ولو اینکه دادگاه محترم بدوی قابل تجدیدنظر توصیف نموده باشد. علیهذا و یادآوری مفاد ماده ۴۲۶ قانون آئین دادرسی مدنی (فقط احکام قطعی قابل درخواست اعاده دادرسی است) قرار رد دادخواست تجدیدنظرخواهی صادر می شود.

طبق رای فوق اگر رای دادگاه بدوی در مقام رسیدگی تجدیدنظر به رای شورای حل اختلاف باشد، سپس نسبت به رای صادره تقاضای اعاده دادرسی شود و قرار رد دادخواست اعاده دادرسی توسط دادگاه بدوی صادر شود، رای صادره قطعی و غیرقابل تجدیدنظرخواهی است؛ هرچند دادگاه بدوی رای را قابل تجدیدنظر توصیف کند.

جهت عضویت درصفحه اینستاگرام وکلای اوان روی تصویرکلیک کنید

پیج اینستاگرام

سوالات متداول

هزینه اعتراض به رای شورای حل اختلاف چقدر است؟

این هزینه در دعاوی مالی معادل چهار و نیم در صد خواسته خواهد بود.

برای اعتراض باید به کجا مراجعه کنیم؟

مرجع صالح رسیدگی اعتراض به رای شورا، دادگاه کیفری دو یا دادگاه عمومی­ای است که در حوزه قضایی مشترک با شورای حل اختلاف قرار دارد.

وکیل پایه یک دادگستری /گروه حقوقی اوان

ممکن است شما از کسی طلب دارید و برای مطالبه آن قصد دارید نسبت به اقامه دعوا اقدام کنید. باید بدانید هنگامی­ که مبلغ طلب شما تا ۲۰ میلیون باشد باید به شورای حل اختلاف بروید. اگر دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کنید دادگاه حاضر نمی شود به پرونده شما رسیدگی کند. بنابراین پرونده شما رد می شود و موجب تلف وقت و هزینه شما میگردد. بهتر است از ابتدا با مشاورین حقوقی موسسه حقوقی اوان در این زمینه مشورت بشود.

استفاده از مشاوره حقوقی و وکیل متخصص و باتجربه در تمام مراحل رسیدگی پرونده­های حقوقی و کیفری از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با انتخاب وکیل و مشاوره حقوقی قبل از هر اقدام قانونی در وقت و هزینه های دادرسی صرفه جویی میشود و حق و حقوق موکل ضایع نمی شود.

گروه وکلای حقوقی اوان مجموعه ای متخصص از وکلای دادگستری، اساتید دانشگاه­ها و حقوقدانان می باشد که با ارائه مشاوره های تخصصی، قبول وکالت و مشاوره در دعاوی حقوقی را بر عهده می گیرند.

سوالات و مشکلات حقوقی خود را با وکیل دادگستری تهران، وکیل دادگستری مشهد، وکیل دادگستری قم، وکیل دادگستری کرج مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

 

    سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*