دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

وکیل خانم – وظایف وکیل زن – مزیت های وکیل خانم

وکیل خانم

وکیل خانم

وکیل خانم فردی است که از سمت شخص دیگری به موجب عقد وکالت برای انجام کاری وارد می‌شود. پس به این ترتیب وکیل خانم شخصی است که از طرف شخص حقوقی یا حقیقی بابت قراردادی متعهد می گردد که مثل یک نماینده قانونی در دادگاه‌های کیفری یا حقوقی از حقوق موکل خویش دفاع کند. وکیل خانم به ارباب رجوع  و مراجعان خود مشاوره در حوزه مشکلات حقوقی یا کیفری ‌شان می‌‌‌‌‌دهد و به عنوان قیم قانونی آن‌‌‌‌‌ها در دادگاه و مراجع قضایی شرکت می‌‌‌‌‌کند تا مطابق با قانون از حقوق موکل خود دفاع کند.

به شکل کلی وکیل خانم یک سری وظایف اصلی و مهم را به عهده می‌گیرد مثل:

 • مشاوره به مراجعان در خصوص مشکلات حقوقی و کیفری رخ داده
 • آماده کردن پیش‌نویس‌ و قرارداد برای درج در پرونده وی
 • حضور وکیل خانم در دادگاه به ‌عنوان نماینده موکل خویش و دفاع از وی
 • پیشبرد امور حقوقی و قضایی درخواست‌ شده از سمت موکل خود
 • شرکت وکیل خانم در جلسات و مذاکره‌ ها به منظور درج اطلاعات زیاد
 • بررسی کامل پرونده و ارائه مدارک و شواهد به دادگاه
 • آماده کردن مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه جهت دفاع از موکل خویش
 • تحلیل نتیجه موارد با استفاده از دانش رویه ‌‌‌‌‌های قضایی

مزیت های همکاری با وکیل خانم

 • در بیشتر پرونده هایی که موکل خانم می باشد استفاده از یک وکیل زن برای او بسیار کمک کننده و آرام بخش خواهد بود زیرا او را هم جنس و هم فکر خویش می داند و احساس می کند که از سمت یک وکیل زن بیشتر درک می شود.
 • خانم ها معمولا در پرونده از دقت و ریزبینی زیادی برخوردار هستند. بنابراین یک وکیل زن می تواند با دقت بالایی که دارد، پیچیدگی های پرونده ی شما را متوجه شود و بهترین راه حل را انتخاب کند.
 • وکیل زن به خوبی می توانند با توجه به هوش اجتماعی و عاطفی زیادی که دارند از اقشار آسیب پذیر جامعه به خوبی دفاع کنند و به واسطه ی درک بالایی که دارند به موکل خود را یاری دهند.

جهت مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید

مشاوره وکیل خانم

وکالت زن در پرونده طلاق

بعنوان مثال خانمی به مشکلی بر خورده و خواهان آن است که دلایل طلاق و اینکه چرا میخواهد از همسر خود جدا گردد را برای یک زن توضیح میدهد. مثلا دلیل جدایی، ناتوانایی در برقراری رابطه جنسی است. پرواضح است که در اکثری از موارد، بانوان در تشریح مسائل زناشویی و جزییات زندگی خود با وکیل مرد راحت نبوده و ابراز سختی در این امر می نمایند. به همین علت در اکثر موارد از جمله دعاوی خانواده همچون طلاق و مطالبه نفقه و ترک انفاق و مطالبه مهریه، وکیل زن برای وکالت از سمت موکل و در اختیار شخص قرار میگیرد.

تقاضای وکیل خانم در پرونده حقوقی

ممکن می باشد فردی با اعضای خانواده خودش به مشکل حقوقی برخورد کرده باشد. بعنوان مثال، در خصوص تقسیم ماترک و یا مطالبه اجور معوقه و اثبات مالکیت میان خواهر و برادر اختلاف افتاده شده باشد. در این نگاه، خواهر بعنوان خواهان دعوا میخواهد که یک وکیل زن برای وی وکالت کند تا بتواند به راحتی سوال های حقوقی خود را از ایشان سوال کرده و یا استرس ها و اضطراب خویش را رفع کند. در این مورد نیز برای وی وکیل خانم تعیین می شود تا با آسودگی خاطر بیشتری نسبت به این مهم اقدام شکل گیرد.

وکیل زن در مطالبه طلب

بنا بر تجربه مشاهده کرده ایم که مراجعه کنندگان محترم بیان میدارند بنا به هر علتی، اگر خوانده دعوا که برادر یا همسر یا هر یک از اعضای خانواده است، اگر وکیل مرد در پرونده وکالت کند، برای او مشکلات بیشتری بوجود می آید. درست است که این تفکرات و برخوردها بر پایه تمدن و روشن فکری نیست و اشتباه محض است. ولیکن نمیتوان به دلیل اشتباه بودن این نوع از برخوردها، از وجود آنها در جامعه چشم پوشی نمود. به همین علت، در راستای پیشگیری از طرح دعاوی اکثر و حدوث اختلافات برای موکل، از همان آغاز برای وی وکیل خانم در پرونده حقوقی مربوطه درنظر گرفته می گردد.

وکیل خانم

یک وکیل خانم چه شرایطی می بایست داشته باشد؟
شرایط عمومی یک وکیل خانم عبارت‌ است از:

 • اعتقاد داشتن و التزام عملی به احکام و مبانی دین اسلام
 • اعتقاد و تعهد داشتن به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی
 • نداشتن سوء پیشینه محکومیت های کیفری
 • عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه های رژیم طاغوت
 • عضویت در گروه ها غیر قانونی و عدم حمایت این گروه ها
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و استعمال مشروبات الکلی

یک وکیل خانم چه اختیاراتی میتواند داشته باشد؟

 1. وکالت راجع به اعتراض به رای، درخواست تجدید نظر، واخواهی و یا اعاده دادرسی
 2. قبول وکالت در تعیین کارشناس برای پرونده قضایی
 3. وکالت درارجاع دعوا به داوریو تعیین داور
 4. قبول وکالت در استرداد دادخواست یا استرداد دعوا
 5. وکالت در سازش یا مصالحه با طرف مقابل دعوی
 6. وکالت برای درخواست صدور برگ اجرایی و تعقیب عملیات مربوط به اجرای حکم و گرفتن وجوه پرداختی به نام موکل

وکیل زن با تجربه

سال هاست که فرهنگ مردسالاری در جامعه ما کم رنگ شده و شاهد حضور روزافزون زنان در عرصه های مختلف جامعه هستیم . که باعث شده جامعه ما بتواند از استعدادهای این قشر به خوبی استفاده کند . بدیهی است که در دستگاه قضایی کشور ما روز به روز بر فعالیت و حضور زنان افزوده شده و توانسته اند خدمات بسیاری را در این زمینه انجام دهند . و سیستم قضایی ما نیز راه را برای حضور زنان بیشتر باز کرده است . چرا که عدم استفاده از این قشر باعث می شود جامعه از استعداد و نیروی کار قشر بزرگی از جامعه محروم شود .

چرا به یک وکیل خانم نیاز داریم ؟

حضور ۱۰۰% وکیل خانم در کلیه مراحل و بخشهای قضایی مزیت نسبت به طرف دیگر دعوا محسوب می شود و در حال حاضر اگر طرف مقابل شما وکیل داشته باشد و شما از مشاور حقوقی کمکی دریافت نکرده و مخالف داشتن یک وکیل باشید ، بدون شک جریان دادگاه بر خلاف خواست شما پیش خواهد رفت .

وکیل زن و وکیل مرد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و معمولاً در یک رتبه و موقعیت قرار می گیرند و این بستگی به عملکرد شخصی وکیل دارد که چه فردی دارای چه توانایی هایی است و موفقیت یا عدم موفقیت در روند پرونده همه چیز را نشان می دهد .

جهت عضویت درصفحه اینستاگرام وکلای اوان روی تصویرکلیک کنید

پیج اینستاگرام

نتیجه گیری:

 • در بیشتر پرونده هایی که موکل خانم می باشد استفاده از یک وکیل زن برای او بسیار یاری دهنده و آرام بخش خواهد بود. زیرا او را هم جنس و هم فکر خود می داند و احساس می کند که از طرف یک وکیل زن بیشتر درک می گردد.
 • زنان معمولا در پرونده از دقت و ریزبینی زیادی برخوردار هستند. بنابراین یک وکیل زن می تواند با دقت بالایی که دارد، پیچیدگی های پرونده ی شما را ببینید و بهترین راه حل را انتخاب نماید.
 • وکلای زن به خوبی می توانند با توجه به هوش اجتماعی و عاطفی بالایی که دارند از اقشار آسیب پذیر جامعه به خوبی دفاع کنند و بواسطه ی درک بالایی که دارند به موکل خود را کمک کنند.

وکیل خانم در تعداد بالایی از پرونده ها، بنا بر درخواست موکل تعیین می شود. به این معنا که مراجعه کننده محترم به رییس موسسه حقوقی بیان می کند. که بنا بر راحت تر بودن در توضیح مسائل شخصی و مشکلاتی که در خانواده داشته است. میخواهد با یک وکیل زن صحبت کند. در این هنگام، رییس موسسه وکیل مربوطه را که در این زمینه تخصص و دانش کافی را دارد و وکالت در دعاوی خانواده را انجام داده و دارای تجربه میباشد را به ایشان معرفی مینماید. سپس جلسه مشاوره حقوقی حضوری با وکیل مربوطه انجام می گردد پس از توافق بین وکیل خانم و موکل، قرارداد وکالت منعقد و وکیل زن آغاز به کار می کنند.

سوالات رایج:

حق دستمزد وکیل خانم چقدر می باشد؟

اگر برای پرداخت حق الزحمه، بین دو طرف قرارداد وکالت توافق شده باشد ، ملاک قرارداد است و اگر قراردادی بین آنها تنظیم نگردیده باشد مطابق قانون موکل باید حق الزحمه وکیل خانم را پرداخت کند. حق الزحمه در این مورد مطابق شرایط عرف بسته به نوع کاری که وکیل انجام داده و مدت زمانی که برای کار انجام شده محاسبه می گردد.

آیا دست فروشی جرم می باشد؟

به موجب ماده دو قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۱، جرم رفتاری میباشد که در قانون برای آن مجازات تعیین گردیده است. منظور از مجازات، عقوبت قانونی رفتار مجرمانه می باشد. که توسط دادگاه صلاحیت دار در مورد کسی اجرا می گردد که ارتکاب جرم توسط او ثابت شده است.

نظرات (1)

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*