دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

صلح عمری برای فرزند چگونه است

صلح-عمری-برای-فرزند
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
https://oonelaw.com/peace-of-life-for-the-child

صلح عمری برای فرزند : سلام وقت بخیر. من از شما مشاوره می خواستم،بنده مالی دارم که می خواستم به تنها فرزندم بدهم و می خواستم بعد از مرگم ایشان از آن استفاده کند،اما برای اینکه دخل و تصرفی بعدها در آن نشود،می خواستم تا زمانی که زنده هستم در آن ملک باشم و زندگی کنم.لطفا راهنمایی کنید،ممنون.

سلام و ممنون از طرح دغدغه ی شما،انشالا با خواندن این مقاله به راه حلی مناسب خواهید رسید.

مشاوره

مبحث دوم:

عقد صلح چیست؟

بعد از اینکه معنای صلح را دانستیم،باید بگوییم که صلح در علم حقوق یک عقد است و با تراضی طرفین در یک موضوع شناخته شده،به وجود می آید.حال عقد صلح چیست؟عقد صلح بیشتر به این علت بوجود می آید که از اختلاف و نزاع در امری جلوگیری کند و به طور کلی برای پیشگیری از شدت گرفتن اختلاف بوجود می آید.در قانون مدنی هم این امر در ماده ی ۷۵۲ ذکر شده است.در بحث عقد صلح باید گفت مانند سایر عقودی که در قانون به آنها اشاره شده است،وجود یک سری شرایط مانند اهلیت طرفین،رضا و قصد آنها،موضوع معین و جهت و انگیزه ی مشروع از انعقاد عقد لازم است. # صلح عمری برای فرزند

صلح عمری برای فرزند مبحث سوم:

صلح عمری چیست؟

صلح عمری که در این مقاله با آن سروکار داریم یکی از انواع عقد صلح است که به این معناست که بر اساس آن شخصی حق استفاده از مال یا اموال خود و یا منافعی که از آن اموال به دست می آید را برای خود محفوظ می دارد و عین مال را به شخص مورد نظر خود در صلح واگذار می کند که می تواند به مدت زمان عمر خود یا عمر شخص دیگر و یا حتی عمر شخصی که می خواهد با او عقد صلح را توافق کند،باشد.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی

مبحث چهارم:

انواع صلح عمری:

در این بخش باید گفت که صلح عمری خود انواعی ندارد بلکه عقد صلح انواعی دارد که دانستن آنها کاربرد فراوانی در نتیجه گیری بهتر خواهد داشت.

۱.صلح در دعوا:

این بخش مربوط به زمانی است که طرفین در مورد قضیه ای اختلاف و تنازع دارند که عقد صلح را برای رفع تنازع منعقد می کنند و دعوای خویش را رفع می کنند و یا ممکن است برای جلوگیری و پیشگیری از اختلاف در آینده این عمل را انجام می دهند. # صلح عمری برای فرزند

۲.صلح در معامله:

یک نوع عقد است که برای جایگزینی عقود دیگر منعقد می شود به این معنا که به جای بعضی از اعمال حقوقی می آید و اثر همان عمل حقوقی را دارد ولی احکام خاصی که در قانون برای آن عقود آمده است را دارا نمی باشد.

وکیل پایه یک

مبحث پنجم:
روش انعقاد عقد صلح عمری برای فرزند

در این مبحث به بررسی روش های انعقاد عقد صلح عمری می پردازیم که باید به آنها توجه ویژه داشت و در ادامه ی آن یک نمونه از عقد را برای شما می آورم که بهتر متوجه قضیه شوید.

قبل از اینکه به تفسیر روش ها بپردازیم باید بگوییم که صلح عمری برای فرزند به اینگونه است که والدین مال خود را می خواهند به فرزند خود منتقل کنند ولی با شرایطی که در مباحث قبل توضیح دادیم.حال با روش انعقاد عقد صلح عمری آشنا می شویم. # صلح عمری برای فرزند

۱. انعقاد به روش صحیح تر و محکم تر:

در این روش عقد صلح پایدارتر و محکم تر است و خدشه ای به آن وارد نمی شود،به این صورت که با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی عقد خود را به ثبت می رسانید.در توضیحی دقیق تر مالک به دفاتر اسناد مراجعه کرده و این عمل را انجام می دهد که در این صورت،تمامی امضاها و محتویات عقد رسمی و معتبر خواهد بود و اشخاص دیگر نمی توانند به آن ایراد بگیرند و یا آنرا انکار کنند البته در یک صورت می توانند با ادعای جعل،عقد را در مظنه ی اتهام قرار دهند ولی اگر ادله ای برای اثبات نداشته باشند،ادعای آنها رد خواهد شد.

نکته ی دیگر این است که معمولا وقتی مالک عقد خویش را در دفاتر به ثبت می رساند،شروطی را نیز در آن می گنجاند مانند اینکه تا زمانی که مالک زنده است،حق استفاده از منافع مال و اجاره دادن آنرا دارا باشد و یا اینکه تا زمانی که مالک در قید حیات است،شخص مقابل(متصالح)حق ندارد مال را به کس دیگری بفروشد. # صلح عمری برای فرزند

خدمات

۲.انعقاد به روش مرسوم و صحیح:

در این روش شخص، دیگر به دفاتر مراجعه نمی کند و طرفین در قالب یک عقد دستنویس،قرارداد را امضا کرده و اثر آن را مشخص می کنند به این صورت که طرفین عقد بین خودشان در یک برگه عقد را نوشته و شرایط و موضوع آنرا مشخص می کنند و البته باید گفت که در دادگاه ها معتبر است ولی درجه ی اثباتی آن با سند رسمی تفاوت دارد به این معنی که در این روش،طرف مقابل می تواند آنرا انکار کند و شما باید آن عقد را اثبات کنید که بین خودتان و ایشان منعقد شده است.اما در سند رسمی این شخص مقابل است که باید ادعای خود را اثبات کند. # صلح عمری برای فرزند

جهت عضویت در اینستاگرام اوان کلیک کنید
اینستاگرام وکلای اوان

نمونه ی یک عقد صلح عمری

 • ۱.طرفین معامله
 • مصالح(که همان مالک مال است که می خواهد مال را به نفع دیگری صلح نماید)
 • متصالح(که همان طرف مقابل است که مالک قصد دارد مال را به نفع او صلح کند)
 • ۲.مورد صلح و میزان یا حدود آن(که همان مالی است که مالک قصد دارد آنرا صلح نماید که در اینجا باید به طور کامل مشخص و دقیق باشد و همه چیز درباره ی آن نوشته شود تا شبهه ای در آن نباشد.)
 • ۳.وجه المصالحه یا عوض قرارداد(میزان مالی است که مالک در قبال این عقد ممکن است از شخص مقابل دریافت کند)
 • ۴.خیارات(در اینجا مواردی ذکر می شود که اگر مال یا شخص مقابل یا هریک از طرفین آنها را رعایت نکرده باشد یا نکند،شخص مقابل بتواند معامله را فسخ کند،مانند خیار غبن و …)
 • ۵.منافع مورد صلح(در اینجا منافعی که از مال متصور است نوشته می شود تا برای مالک باقی بماند و بتواند تا زمانی که زنده است از آنها به طور رایگان استفاده کند.)
 • ۶.سایر شرایط معامله(در اینجا هریک از طرفین می توانند شروطی را وارد عقد کنند که الزام شخص مقابل را نسبت به یک امری دارا باشد)
 • ۷.حل اختلاف(در این بخش،پیش بینی می شود که اگر طرفین نسبت به قرارداد دچار مشکل شدند باید چگونه آنرا حل و فصل کنند،مانند اینکه به دادگاه مراجعه کنند و یا اینکه شخصی را به عنوان داور انتخاب کنند که او بینشان قضاوت کند.) # صلح عمری برای فرزند

صلح عمری برای فرزند

مبحث ششم:

توجه به چند نکته:
 • ۱.عقد صلح عمری در قانون به عنوان یک عقد لازم آمده است به این معنا که طرفین نمی توانند آنرا بدون دلیل قانع کننده و آنچه که در قانون پیش بینی شده مانند فریب و امثالهم، فسخ کنند و آن برهم بزنند.
 • ۲.در مورد این عقد باید گفت که اگر هریک از طرفین دچار جنون،سفاهت و یا فوت شوند،تاثیری در عقد نخواهد گذاشت و عقد منفسخ نخواهد شد.
 • ۳.در عقد صلح دو واژه حائز اهمیت است یک شخصی که مال خود را به فرد دیگری صلح می کند که به او مصالح می گویند و شخص مقابل که مال به نفع او صلح می شود که به او متصالح می گویند.
 • ۴.اگر قرارداد رسمی باشد و در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد،فقط می توان ادعای جعل نسبت به آن داشت که باید شخصی که ادعا دارد آنرا اثبات کند،ولی اگر به طور عادی باشد،هم ادعای انکار و تردید می توان به آن داشت و هم ادعای جعل،که در مورد انکار نیازی نیست که شخص مدعی آنرا اثبات کند ولی در جعل باید اثبات کند.
 • ۵.در بحث صلح عمری برای فرزند باید گفت که اگر مالک فوت کند،عین مال و منافع آن به فرزند منتقل می شود اما نکته ی حائز اهمیت این است که در زنده بودن والدین،فرزند نمی تواند آنها را از خانه بیرون کند که آرامش خاطری برای والدین محسوب می شود. # صلح عمری برای فرزند

سخن آخر:

در مورد هر قراردادی که می خواهید ببندید،باید ابتدا نسبت به آن تحقیقات لازم را انجام دهید و شخص مورد نظر را هم از نظر مطمئن بودن بسنجید تا در آینده به مشکلات احتمالی برخورد نکنید،که در این صورت مشاوره از یک وکیل توانا راهگشا خواهد بود. # صلح عمری برای فرزند

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*