دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

تنظیم صلح عمری توسط وکیل

صلح عمری

صلح عمری : سلام من از شما در موردی مشاوره می خواهم، بنده ملکی دارم می خواستم به یکی از بستگانم بدهم که خیلی برایم عزیز است و می خواستم بعد از مرگم ایشان از آن استفاده کند، اما برای اینکه دخل و تصرفی بعدها در آن نشود، می خواستم محکم کاری کنم و تا زمانی که زنده هستم در آن ملک باشم، لطفا راهنمایی کنید، ممنون.

سلام و ممنون از طرح دغدغه ی شما، امید با خواندن این مقاله به راه حلی مناسب  برسید.

مبحث اول:

صلح به چه معناست؟

صلح را اگر در معنای لغوی آن مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که به معنای دوستی و آشتی و یا توافق و سازش است؛

ولی اگر در معنای حقوقی آن کنکاش کنیم، باید گفت که تراضی یا توافق بر امری است که این امر شامل این است که یک شخص می خواهد عینی را به مالکیت شخص دیگری دربیاورد، نفع و سودی را به تملک شخص دیگری واگذار کند، یا نه، یک دین یا حقی را می خواهد از ارزش آن‌ بکاهد و اسقاط کند.

مشاوره

مبحث دوم:

عقد صلح چیست؟

بعد از اینکه معنای صلح را دانستیم،باید بگوییم که صلح در علم حقوق یک عقد است و با تراضی طرفین در یک موضوع شناخته شده، به وجود می آید.حال عقد صلح چیست؟ عقد صلح بیشتر به این علت بوجود می آید که از اختلاف و نزاع در امری جلوگیری کند و به طور کلی برای پیشگیری از شدت گرفتن اختلاف بوجود می آید.

وکیل صلح عمری

در قانون مدنی هم این امر در ماده ی ۷۵۲ ذکر شده است. در بحث عقد صلح باید گفت مانند سایر عقودی که در قانون به آنها اشاره شده است، وجود یک سری شرایط مانند اهلیت طرفین، رضا و قصد آنها، موضوع معین و جهت و انگیزه ی مشروع از انعقاد عقد لازم است.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید

تلگرام حقوقی

مبحث سوم:

صلح عمری چیست؟

صلح عمری که در این مقاله با آن سروکار داریم یکی از انواع عقد صلح است؛ به این معناست که بر اساس آن شخصی حق استفاده از مال یا اموال خود و یا منافعی که از آن اموال به دست می آید را برای خود محفوظ می دارد و عین مال را به شخص مورد نظر خود در صلح واگذار می کند که می تواند به مدت زمان عمر خود یا عمر شخص دیگر و یا حتی عمر شخصی که می خواهد با او عقد صلح را توافق کند، باشد.

واتساپ گروه حقوقی

مبحث چهارم:

انواع صلح عمری:

در این بخش باید گفت که صلح عمری خود انواعی ندارد بلکه عقد صلح انواعی دارد که دانستن آنها کاربرد فراوانی در نتیجه گیری بهتر خواهد داشت.

صلح عمری

۱.صلح در دعوا:

این بخش مربوط به زمانی است که طرفین در مورد قضیه ای اختلاف و تنازع دارند که عقد صلح را برای رفع تنازع منعقد می کنند و دعوای خویش را رفع می کنند و یا ممکن است برای جلوگیری و پیشگیری از اختلاف در آینده این عمل را انجام می دهند.

۲.صلح در معامله:

یک نوع عقد است که برای جایگزینی عقود دیگر منعقد می شود به این معنا که به جای بعضی از اعمال حقوقی می آید و اثر همان عمل حقوقی را دارد ولی احکام خاصی که در قانون برای آن عقود آمده است را دارا نمی باشد.

مبحث پنجم:

روش انعقاد عقد صلح عمری

در این مبحث به بررسی روش های انعقاد عقد صلح عمری می پردازیم که باید به آنها توجه ویژه داشت و در ادامه ی آن یک نمونه از عقد را برای شما می آورم که بهتر متوجه قضیه شوید.

۱. انعقاد به روش صحیح تر و محکم تر:

در این روش عقد صلح پایدارتر و محکم تر است و خدشه ای به آن وارد نمی شود،به این صورت که با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی عقد خود را به ثبت می رسانید.در توضیحی دقیق تر مالک به دفاتر اسناد مراجعه کرده و این عمل را انجام می دهد که در این صورت،تمامی امضاها و محتویات عقد رسمی و معتبر خواهد بود و اشخاص دیگر نمی توانند به آن ایراد بگیرند و یا آنرا انکار کنند البته در یک صورت می توانند با ادعای جعل، عقد را در مظنه ی اتهام قرار دهند ولی اگر ادله ای برای اثبات نداشته باشند، ادعای آنها رد خواهد شد.

نکته ی دیگر این است که معمولا وقتی مالک عقد خویش را در دفاتر به ثبت می رساند، شروطی را نیز در آن می گنجاند. مانند اینکه:

 • تا زمانی که مالک زنده است، حق استفاده از منافع مال و اجاره دادن آنرا دارا باشد.
 • یا اینکه تا زمانی که مالک در قید حیات است، شخص مقابل(متصالح)حق ندارد مال را به کس دیگری بفروشد.

خدمات

۲. انعقاد به روش مرسوم و صحیح:

در این روش شخص، دیگر به دفاتر مراجعه نمی کند و طرفین در قالب یک عقد دستنویس، قرارداد را امضا کرده و اثر آن را مشخص می کنند. به این صورت که طرفین عقد بین خودشان در یک برگه عقد را نوشته و شرایط و موضوع آنرا مشخص می کنند. البته باید گفت که در دادگاه ها معتبر است ولی درجه ی اثباتی آن با سند رسمی تفاوت دارد به این معنی که در این روش،طرف مقابل می تواند آنرا انکار کند و شما باید آن عقد را اثبات کنید که بین خودتان و ایشان منعقد شده است.اما در سند رسمی این شخص مقابل است که باید ادعای خود را اثبات کند.

نمونه عقد صلح عمری

نمونه ی یک عقد صلح عمری

۱. طرفین معامله

مصالح

 • (همان مالک مال است که می خواهد مال را به نفع دیگری صلح نماید.)

متصالح

 • (همان طرف مقابل است که مالک قصد دارد مال را به نفع او صلح کند.)

۲. مورد صلح و میزان یا حدود آن

 • (که همان مالی است که مالک قصد دارد آنرا صلح نماید که در اینجا باید به طور کامل مشخص و دقیق باشد و همه چیز درباره ی آن نوشته شود تا شبهه ای در آن نباشد.)

۳. وجه المصالحه یا عوض قرارداد

 • (میزان مالی است که مالک در قبال این عقد ممکن است از شخص مقابل دریافت کند)

۴. خیارات

 • (در اینجا مواردی ذکر می شود که اگر مال یا شخص مقابل یا هریک از طرفین آنها را رعایت نکرده باشد یا نکند، شخص مقابل بتواند معامله را فسخ کند،مانند خیار غبن و …)

۵. منافع مورد صلح

 • (در اینجا منافعی که از مال متصور است نوشته می شود تا برای مالک باقی بماند و بتواند تا زمانی که زنده است از آنها به طور رایگان استفاده کند.)

۶. سایر شرایط معامله

 • (در اینجا هریک از طرفین می توانند شروطی را وارد عقد کنند که الزام شخص مقابل را نسبت به یک امری دارا باشد)

۷. حل اختلاف

 • (در این بخش، پیش بینی می شود که اگر طرفین نسبت به قرارداد دچار مشکل شدند باید چگونه آنرا حل و فصل کنند، مانند اینکه به دادگاه مراجعه کنند و یا اینکه شخصی را به عنوان داور انتخاب کنند که او بینشان قضاوت کند.)

مبحث ششم:

نکات مهم صلح عمری:

۱. عقد صلح عمری در قانون به عنوان یک عقد لازم آمده است به این معنا که طرفین نمی توانند آنرا بدون دلیل قانع کننده و آنچه که در قانون پیش بینی شده مانند فریب و امثالهم، فسخ کنند و آن برهم بزنند.

۲. در مورد این عقد باید گفت که اگر هریک از طرفین دچار جنون، سفاهت و یا فوت شوند، تاثیری در عقد نخواهد گذاشت و عقد منفسخ نخواهد شد.

۳. در عقد صلح دو واژه حائز اهمیت است یک شخصی که مال خود را به فرد دیگری صلح می کند که به او مصالح می گویند و شخص مقابل که مال به نفع او صلح می شود که به او متصالح می گویند.

۴. اگر قرارداد رسمی باشد و در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد، فقط می توان ادعای جعل نسبت به آن داشت که باید شخصی که ادعا دارد آنرا اثبات کند، ولی اگر به طور عادی باشد، هم ادعای انکار و تردید می توان به آن داشت و هم ادعای جعل، که در مورد انکار نیازی نیست که شخص مدعی آنرا اثبات کند ولی در جعل باید اثبات کند.

سخن آخر:

در مورد هر قراردادی که می خواهید ببندید، باید ابتدا نسبت به آن تحقیقات لازم را انجام دهید تا در آینده به مشکلات احتمالی برخورد نکنید، که در این صورت مشاوره از یک وکیل توانا راهگشا خواهد بود. 

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:

https://oonelaw.com/

peace-of-life

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*