دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

دادخواست اثبات کفالت

کفالت
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://oonelaw.com/sponsorship

دادخواست اثبات کفالت یکی از دعاوی حقوقی است که در مرجع قضایی مطرح میشود. کفالت انواع مختلفی دارد.

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:  

مشاوره

کفالت

قرارداد کفالت یکی از قراردادهای خاص است که نوعی تعهد به نفع شخص ثالث است و برای احضار شخص ثالث منعقد می شود. تعهد شخص در احضار ضمان (شخصی که باید حضور داشته باشد) در واقع تعهد به نتیجه است.

مطابق ماده ۷۳۴ قانون مدنی؛ کفالت قراردادی است که براساس آن یک طرف متعهد می شود شخص ثالثی را علیه طرف دیگر احضار کند. متعهد را ضامن ، شخص ثالث ضامن و طرف دیگر ضامن می نامند.

کفالت انواع مختلفی دارد. مطابق ماده ۷۳۷ قانون مدنی کفالت ممکن است مطلق یا موقتی باشد و در این صورت ، باید مدت زمان آن مشخص باشد. در صحت کفالت ، علم ضامن شرط اثبات حق بر متعهد نیست ، بلکه ادعای حق از طرف ضامن کافی است ، حتی اگر ضامن آن را انکار کند.

انواع کفالت

طبق ماده ۷۳۷ قانون مدنی ، کفالت ممکن است مطلق یا موقتی باشد و در این صورت ، مدت زمان آن باید مشخص باشد. کفالت موقت شامل کفالت با مدت زمان محدود و کفالت با تعهد. شخص دیگری نیز ممکن است حمایت مالی شود.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید
در کفالت مطلق ، ضامن می تواند هر زمان خواستار احضار ضامن شود ، اما در کفالت موقت او حق مطالبه قبل از موعد را ندارد. ضامن باید ضامن را در زمان و مکانی که قول داده است ارائه دهد ، در غیر این صورت باید حقی را که ثابت شده ضامن است ادا کند.

در هر دو نوع کفالت موقت ، مدت زمان باید مشخص باشد. نتیجه بی اطلاعی برای مدت زمان کفالت یا دوره تعهد ، ابطال قرارداد است. جایی که تاریخ احضار در آینده مشخص شود (مانند دادرسی) ، کفالت صحیح است.

در کفالت موقت ، اگر شروع مشخص نشود ، به نظر می رسد ظاهر شروع دوره از زمان انعقاد کفالت است. ماده ۷۴۱ قانون مدنی؛ اگر ضامن در صورت عدم احضار مکلف به پرداخت وجه شود ، باید همانگونه که موظف به انجام آن است عمل کند.

محل تسلیم قرارداد کفالت

اگر محل تسلیم در کفالت مشخص نشده باشد ؛ کفیل باید ضمانت را در محل قرارداد تحویل دهد مگر اینکه قرارداد در مکان دیگری فسخ شود. طبق ماده ۷۴۳ قانون مدنی ، در صورت غیبت ضامن ، به ضامن مهلت کافی برای حضور در مقابل ضامن داده می شود.

اگر ضامن در خارج از زمان و مکان مقرر یا برخلاف شرایطی که انجام داده اند ، ضامن را تسلیم کند. قبول ضامن لازم نیست ، بلکه اگر پذیرش پذیرفته شود ، و همچنین اگر ضامن برخلاف مقررات درخواستی را بین طرفین ارائه دهد ؛ اسپانسر ملزم به قبول نیست.

انواع کفالت مدنی

کفالت از دو جهت مدنی است:

 • موقت
 • مطلق
در کفالت موقت باید این اصطلاح مشخص شود.

در کفالت مطلق ، ضامن می تواند هر زمان خواستار احضار ضامن شود ، اما در کفالت موقت او حق مطالبه قبل از موعد را ندارد. اگر ضامن به دلیل نقض تعهد قادر به آوردن ضامن نباشد ، باید بدهی ضامن را پرداخت کند ، اما اگر ضامن ضمان را بیاورد و ضامن از پرداخت دیون به ضامن امتناع کند ، ضامن هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت. زیرا ، عمل کرده است.

کفالت

دادن مهلت به کفیل

اگر ضامن غایب باشد و دستیابی به آن دشوار است ، باید به ضامن مهلت کافی برای ارائه ضامن اختصاص یابد.

موارد برائت کفیل
طبق ماده ۱۴۶ قانون مدنی ، موارد زیر اعطا می شود:
 • تضمین شده را همانطور که قول داده شده ارائه دهید.
 • شخص تضمین شده باید در زمان تعیین شده حضوری حضور داشته باشد.
 • تعهد ضامن به نوعی از حقی که ضامن بر او دارد سلب می شود.
 • حذف کفیل ضروری است.
 • حق تضمین شده به گونه ای به دیگری منتقل شود.
برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید
در صورت فوت

مرگ تضمینی در بی گناهی ضامن تأثیری ندارد ، یعنی موجب برائت ضامن نمی شود.

دادخواست حضانت و کفالت
 • شرایط دریافت کفالت از مادر یا خواهر و برادری که پدرش فوت کرده یا طلاق گرفته است وجود دارد.
 •  متقاضی تنها فرزند بالای ۱۸ سال است. اگر او تنها فرزند نیست ، باید شرایط این نامه را داشته باشد.

متقاضی خدمت سربازی نباید غایب باشد.

 • پدر متفاوت زنده نیست.
 • اگر مادر طلاق گرفته یا پدر در زندان است ، هنوز هم می توان از معافیت کفالت مادر استفاده کرد.
 • کفالت در این دادخواست نوعی حضانت برای خانواده ای است که یک فرزند پسر بالای ۱۸ سال دارد و با قرارداد مدنی کفالت که یک تعهد شخصی برای نمایندگی دیگری است متفاوت است.
وظایف کفیل
 • ضامن باید ضامن را در زمان و مکانی که قول داده است ارائه دهد ، در غیر اینصورت باید حقی را که بر ضامن قائل شده است ادا کند.
 • اگر کفیل ، به غیر از زمان و مکان مقرر ، ضامن را ارائه دهد ، قبول ضامن لازم نیست ، اما در صورت قبول ضامن ، ضامن آزاد می شود.
 • کفیل نمی تواند ضامن را الزام کند مگر در توافق. به عنوان مثال ، بگویید: شما باید هر روز تضمین شده را بیاورید. در حالی که در قرارداد کفالت آنها چنین توافقی را انجام نداده اند.
 • اگر کفیل طبق قرارداد ضامن را ارائه دهد اما ضامن از قبول آن امتناع ورزد:
 • ضامن می تواند احضار ضامن و امتناع ضامن به حاکم را با شهادت معتبر ثابت کند ، یا می تواند ضامن را به حاکم احضار کند و تبرئه شود.
 • اگر ضامن شرط نباشد ، ضامن می تواند به جای احضار ضامن ، حقی را که به عهده ضامن است ، انجام دهد و از احضار ضامن خود خلاص شود.
 • در صورت مجاز بودن کفالت ، حامی مالی می تواند به آنچه پرداخت کرده است مراجعه و ادعا کند.
وکیل پایه یک دادگستری گروه حقوقی اوان

استفاده از مشاوره حقوقی وکیل متخصص و باتجربه در تمام مراحل رسیدگی پرونده های حقوقی و کیفری از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با انتخاب وکیل و مشاوره حقوقی قبل ازهر اقدام قانونی در وقت و هزینه های دادرسی صرفه جویی میشود و حق و حقوق موکل ضایع نمیشود.

کفالت

گروه وکلای حقوقی اوان مجموعه ای متخصص از وکلای دادگستری، کارشناسان ارشد حقوق و حقوقدانان می باشد که با ارائه مشاوره های تخصصی، قبول وکالت و مشاوره در دعاوی حقوقی را بر عهده میگیرند. سوالات و مشکلات حقوقی خود را با وکیل دادگستری تهران، وکیل دادگستری مشهد، وکیل دادگستری قم، وکیل دادگستری کرج مربوط به وکلای گروه حقوقی اوان مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

  × واتساپ