دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

الزام سازنده به اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی

پروانه تخریب و نوسازی
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید: https://oonelaw.com/demolition-and-renovation-license/

پروانه تخریب و نوسازی ، یکی از مقدمات و پیش نیازهای ساختمان اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی بنا است. به این اعتبار معمولا یکی از تعهدات سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت گرفتن این پروانه از شهرداری مربوطه است. در صورتی که سازنده از این تعهد قراردادی سر باز بزند امکان الزام وی از طریق دادگاه فراهم است.

البته در این خصوص سازنده با استناد به وکالت کاری که از سوی مالک صادر شده است اقدام می کند. به همین دلیل مالک در صورتی می تواند الزام سازنده را بخواهد که وکالت کاری جهت اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی به وی اعطا شده باشد.

طرفین دعوی

خواهان دعوا مالک و خوانده ی این دعوی سازنده است.

مرجع صالح برای رسیدگی

دعوی الزام به اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی در دادگاه محل وقوع ملک مطرح می شود. 

مشاوره

نحوه ی اجرای رای

بنا بر قاعده ی کلی در صورت استنکاف محکوم علیه ( خوانده ) ، رای به وسیله ی مالک و به خرج محکوم علیه از طریق محکمه قابل اجرا است ؛ ولی چنین الزامی در غالب موارد به کار مالک نمی آید.

به عبارت دیگر چنین الزامی نمی تواند تضمینی برای ادامه ی قرارداد ایجاد کند. فایده ی عملی طرح این دعوا این است که اگر با وجود صدور حکم قطعی و ابلاغ اجراییه سازنده از اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی خودداری کند مالک حق فسخ قرارداد را پیدا خواهد کرد.

پروانه تخریب و نوسازی

اختیار اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی در وهله ی اول به عهده ی مالک است و سازنده به وکالت از مالک اقدام می کند. به همین دلیل مالک در صورتی می تواند الزام سازنده را بخواهد که اولا سازنده به این امر تعهد کرده باشد و ثانیا مالک وکالت کاری به سازنده داده باشد.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید

برای طرح این دعوا حتما باید مهلتی که در قرارداد برای اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی برای سازنده تعیین شده است به اتمام رسیده باشد.

دفاع سازنده در مقابل این دعوا ممکن است وجود قوه ی قاهره و موانع خارج از اراده ی وی ( فورس ماژور ) باشد. تغییر قوانین و ممنوعیت صدور پروانه ی نوسازی از مصادیقی اشت که در زمره ی قوه ی قاهره قرار میگیرد.

اگر مالک مدارک لازم برای اخذ پروانه را در اختیار سازنده قرار نداده باشد مسئولیتی متوجه سازنده نبوده و دعوا محکوم به شکست است.

اگر مالک به استناد رای دادگاه شخصا اقدام به دریافت پروانه ی تخریب و نوسازی کند میتواند مبالغ پرداختی را به نسبتی که در قرارداد مشارکت در ساخت تعیین شده است از سازنده  مطالبه کرده و در صورت امکان با توقیف اموال وی مبلغ مذکور را وصول کند.

اگر مالک راسا و بدون حکم دادگاه اقدام به اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی کند نمی تواند وجه آن را از سازنده مطالبه کند. بنابراین باید ابتدا از طریق دادگاه سازنده را ملزم کند و سپس در صورت استنکاف وی اقدام به اخذ پروانه ی تخریب و نوسازی کند. # پروانه تخریب و نوسازی

مستندات قانونی
ماده ی ۲۱۹ قانون مدنی

عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم مقام آنها لازم‌ الاتباع است مگر اینکه به رضای طرفین اقاله یا به علت ‌قانونی فسخ شود.

ماده ۲۲۱ قانون مدنی

اگر کسی تعهد اقدام به امری را بکند; یا تعهد نماید که از انجام امری خودداری کند در صورت تخلف مسئول خسارت طرف مقابل است;‌ مشروط بر اینکه جبران خسارت تصریح شده و یا تعهد عرفاً به منزله تصریح باشد و یا بر حسب قانون موجب ضمان باشد.

برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید
ماده ۲۲۲ قانون مدنی

در صورت عدم ایفاء تعهد با رعایت ماده فوق حاکم میتواند; به کسی که تعهد به نفع او شده است اجازه دهد که خود او عمل را انجام ‌دهد; و متخلف را به تادیه مخارج آن محکوم نماید. # پروانه تخریب و نوسازی

ماده ۲۲۵ قانون مدنی

متعارف بودن امری در عرف و عادت به طوری که عقد بدون تصریح هم منصرف آن باشد به منزله ذکر در عقد است.

ماده ۲۳۹ قانون مدنی

هر گاه اجبار مشروط علیه برای انجام فعل مشروط ممکن نباشد; و فعل مشروط هم از جمله اعمالی نباشد که دیگری بتواند از جانب او‌ واقع سازد; طرف مقابل حق فسخ معامله را خواهد داشت. # پروانه تخریب و نوسازی

پروانه تخریب و نوسازی

صدر ماده ی ۱۰۰ قانون شهرداری ها

مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده ی شهر; یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی; یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.

    سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

    × واتساپ