دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

دادخواست تعدیل مهریه

تعدیل مهریه
لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://oonelaw.com/dowry-adjustment

پس از دادخواست اعسارشرایط پرداخت مهریه تعیین می شود. اگر زوج پس از تقدیم دادخواست قادر به پرداخت مهریه نباشد، می تواند دادخواست تعدیل مهریه بدهد. این دادخواست که تعدیل اقساط نامیده می شود، شرایطی را برای شوهر ایجاد می کند که به نفع او باشد، براساس آن مهریه به صورت اقساط به زن پرداخت می شود.

این مقاله به موارد زیر می پردازد:
 • اعسار از پرداخت مهریه
 • شرایط تعدیل مهریه
 • تعدیل مهریه
 • ابعاد تعدیل مهریه
 • تعدیل مهریه به معنای افزایش مبلغ اقساط مهریه
 • تعدیل مهریه به معنای کاهش مبلغ اقساط مهریه
 • تعدیل اقساط عقب افتاده مهریه
 • تعدیل مهریه به نرخ روز
 • دادخواست تعدیل تقسیط مهریه
 • مدارک و منضمات تعدیل مهریه
 • شرایط تعدیل تقسیط مهریه
 • استشهادیه در دادخواست تعدیل مهریه

مشاوره

مراحل رسیدگی به تعدیل مهریه
مدارک لازم جهت پیوست نمودن به دادخواست تعدیل اقساط مهریه

بخشنامه شماره ۱۲۲۶/۱۰ درخصوص صدور حکم محکومیت در پرونده‌های مهریه و اعسار از آن

اعسار از پرداخت مهریه

طبق قانون زن به عنوان صاحب جهیزیه شناخته شده است. بنابراین هر زمان که بخواهد می تواند از همسرش مهریه طلب کند اما در بعضی موارد زوجین توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه را ندارند. در چنین مواردی ، زوجین چاره ای جز طرح دادخواست اعسار نخواهند داشت.

طبق مفاد جاری دادخواست اعسار و پرداخت مهریه ، زن مجاز است ادعای شوهر مبنی بر عدم توانایی پرداخت مهریه با اثبات توانایی مالی مرد را رد کند. در برخی موارد نیازی به اثبات ادعای زوجین نیست که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند. زن موظف است توانایی مالی شوهر خود را در دادگاه ثابت کند.

در همه موارد ، زن موفق به اثبات این امر نمی شود. در بسیاری از موارد ، زن در اثبات توانایی مالی شوهر با مشکلات زیادی روبرو می شود و در نتیجه زن در دادگاه موفق نمیشود. اگر زوجین واقعاً توان مالی پرداخت مهریه را ندارند ، این احتمال وجود دارد که زوجین در دادگاه با حکم اعسار روبرو شوند.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام  کلیک کنید
شرایط تعدیل مهریه
تعدیل مهریه به دو روش انجام می شود:
 • شوهر موظف است بدهی خود را به همسر به صورت اقساط پرداخت کند.
 • شوهر موظف است بدهی خود را به همسر در مدت زمان معینی پرداخت کند.

تعدیل مهریه

تغییر در آینده زوجین تأثیر مستقیمی در حکم مهریه دارد. برخی معتقدند که تغییر در آینده زوجین تاثیری در نحوه پرداخت مهریه نخواهد داشت. اما حقیقت برعکس است. از آنجا که ممکن است در آینده وضعیت مالی هر شخص تغییر کند ، حکم پرداخت مهریه به شرایط آینده زن و شوهر در نظر گرفته می شود. در آینده ، می تواند مقدمه ای برای طرح دادخواست اصلاحیه باشد.

ابعاد تعدیل مهریه

تعدیل مهریه دو بعد دارد که بعد منفی آن کاهش مبلغ جهیزیه و بعد مثبت آن افزایش مبلغ جهیزیه است.

تعدیل مهریه به معنای افزایش مبلغ اقساط مهریه

اگر زن و شوهر پس از حکم اعسار حقوق ماهانه خود را به ارث برده یا افزایش دهند. در چنین شرایطی نمی توان زوجین را کاملاً ناتوان دانست. در نتیجه ، با توجه به تغییراتی که در وضعیت شوهر ایجاد شده ، زن می تواند برای تغییر نحوه پرداخت مهریه به دادگاه مراجعه کند.

دادگاه با در نظر گرفتن شرایط و شرایط ، حکم جدیدی در مورد تعدیل مهریه صادر خواهد کرد که تأثیرات مثبتی بر همسر خواهد داشت. گفتنی است ، فرجام خواهی زوجه فقط با تغییر اوضاع مالی شوهر ، با صدور حکم و حکم دادگاه جدید همراه است.

تعدیل مهریه

تعدیل مهریه به معنای کاهش مبلغ اقساط مهریه

گاهی مرد به دلیل بیکاری ، بیماری یا شرایط مشابه قادر به انجام کاری نیست. در این شرایط ، مرد می تواند به دادگاه مراجعه کند و درخواست تعدیل مهریه کند ، که به عنوان جنبه منفی تعدیل مهریه شناخته می شود.

تعدیل اقساط عقب افتاده مهریه

معسر شخصی است که دچار مشکل شده است ، یعنی در امور مالی و اقتصادی خود در شرایطی قرار دارد که قادر به پرداخت حکم خود برای مبلغی که قانونی نیست یا طبق حکم دادگاه به طلبکار خود نیست ، می باشد.

ادعای اعسار پس از دادخواست اعسار ، شرایط پرداخت مهریه مشخص می شود. پس از صدور حکم قطعی ، شخص در شرایط مختلف می تواند آن را در یک قسط پرداخت کند یا بسته به وضعیت مالی و اعسار ، قانون ممکن است به او اقساط پرداخت شود.

تعدیل مهریه به نرخ روز

تعدیل در لغت به معنای متعادل سازی و برابر کردن دو چیز است. مهریه های موجود در ارز ایران به دلیل تورم شدید و کاهش شدید ارزش پول ، ارزش بسیاری از ارزش خود را از دست دادند.

طبق مقررات قبلی در کشور ، زن چیزی بیشتر از مبلغ اسمی مهریه دریافت نکرده و این وضعیت با عدالت و انصاف سازگار نبود. در سال ۱۹۹۷ ، قانونگذار قانونی برای تعدیل مهریه ها به صورت ریالی تصویب کرد.

اگر مهریه مشترک باشد ، متناسب با سال عقد تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه در زمان پرداخت (هنگام پرداخت بدهی) محاسبه و پرداخت می شود.

در ایران ، مگر اینکه زن و شوهر به طور دیگری توافق کرده باشند. شاخص متوسط ​​قیمت در سال قبل ، تقسیم بر متوسط ​​شاخص قیمت در سال قرارداد ضرب در جهیزیه در قرارداد). منظور از سال قبل در این مقاله شکل سال قبل از محاسبه است که شاخص آن در مقام قضایی یا ثبت است.

در این مقاله روش عملی محاسبه مهریه با نرخ روز مشخص شده است. البته باید توجه داشت که اگر مهریه زن پس از فوت مرد توسط وراث مطالبه شود ، مبنای محاسبه ماده ۳ آیین نامه است. در مواردی که قرار است مهریه زن از املاک مرد متوفی (اموالی که شوهر به جا گذاشته است) پرداخت شود ، تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه است. دادگاهها و ثبتها (در صورت مطالبه مهریه از طریق ثبت) باید مهریه را بر این اساس محاسبه کنند.

دادخواست تعدیل تقسیط مهریه

اگر دادگاه تشخیص دهد که شوهر قادر به پرداخت مهریه مورد تقاضای زوجه نیست و باید مهریه را به صورت اقساط پرداخت کند ، اما به هر دلیلی ، هر یک از طرفین تقاضای تعدیل و تقسیط مهریه را دارد. یعنی در مورد اقساط تعیین شده ، اگر تقاضای کاهش یا افزایش داشته باشند ، باید دادخواست تنظیم اقساط مهریه را ارائه دهند.

مدارک و منضمات تعدیل مهریه

 • ارسال دادخواست به همراه تصویر مصدق از دادخواست
 • عکس مصدق از شهادت محلی
 • همراه داشتن کارت ملی برای احراز هویت و کارت بدهی برای پرداخت هزینه دادرسی ضروری است.
 • حضور ۲ شاهد واجد شرایط که شهادت را در جلسه دادگاه امضا کرده اند
شرایط تعدیل تقسیط مهریه

در گذشته مهریه قابل تعدیل نبود و اگر مردی نمی توانست اقساط مهریه را پرداخت کند مجبور به زندان می شود اما اکنون شرایط تغییر کرده و اگر بعد از اعسار زوجین هنوز قادر به پرداخت اقساط نباشند دادخواست و اقساط مهریه ، آنها گزینه دیگری دارند. دادخواست تعدیل اقساط مهریه است.

مطابق ماده ۱۱ قانون اجرای احکام مالی ، تشکیل دادخواست تعدیل برای محکوم علیه و محکوم علیه امکان پذیر است ، بنابراین اگر مرد از عهده استطاعت آن برآید ، زن می تواند دادخواست تعدیل را تنظیم و مهریه خود را دریافت کند با هم یا اقساط اگر وضعیت مالی او کاهش یابد ، مرد می تواند دادخواست را تنظیم کند و اقساط مهریه را کاهش دهد.

در شرایط اقتصادی کنونی و افزایش روزانه قیمت سکه ، دادخواست اقساط مهریه در چند وقت اخیر به شدت افزایش یافته است و به دلیل این شرایط ، دادگاه غالباً با تعدیل اقساط موافقت می کند.

استشهادیه در دادخواست تعدیل مهریه

به دادخواست تعدیل اقساط باید استشهادیه نیز ضمیمه شود.این استشهادیه توسط چهار نفر شاهد و گواه به احوال اقتصادی خواهان تعدیل اقساط ، تهیه می شود. در صورتیکه تغییر در فیش حقوقی خواهان هم صورت گرفته باشد علاوه بر استشهادیه آن نیز ضمیمه دادخواست اصلی می شود و تقدیم به دادگاه صالح می گردد پس از ثبت و ارجاع و تعیین شعبه ، تعیین وقت صورت می گیرد و وقت رسیدگی به طرفین ابلاغ می شود.

برای عضویت در کانال تلگرام  کلیک کنید

مراحل رسیدگی به تعدیل مهریه

در جلسه دادرسی ، طرفین دعوا باید مدارک و شاهدان عینی خود را به دادگاه ارائه دهند. شاهدان باید در دادگاه سوگند یاد کنند و درباره وضعیت اقتصادی شهادت دهند. در این حالت ، متهم حق دارد از هر شاهد بخواهد سوگند یاد کند و از آنها سال کند.

پس از تمام این مراحل و پایان جلسه دادرسی ، رأیی صادر و به طرفین ابلاغ می شود. البته این تصمیم قابل فرجام خواهی است و طرفین حق اعتراض به این تصمیم را دارند. پس از انقضای مهلت فرجام خواهی ، دادخواست به طرفین اعلام می شود.

این دادخواست به قسمت اجرای حکم شعبه صادرکننده رأی ارجاع شده و اجرای رأی مطابق دادخواست اجرا می شود. اگر پرداخت اقساط مهریه به تأخیر بیفتد یا پرداخت نشود ، زوجه می تواند مطابق ماده ۲ روش اجرای احکام مالی به اجرای احکام مراجعه و دستور دستگیری مرد و دریافت مهریه را صادر کند.

مدارک لازم جهت پیوست نمودن به دادخواست تعدیل اقساط مهریه
 1. کارت ملی خواهان و در صورت امکان خوانده
 2. تصویر مصدق استشهادیه
 3. تصویر مصدق دادنامه قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه و تقسیط آن
 4. فرم ثبت نام در ثنا
 5. سند ازدواج یا طلاق در صورت امکان
 6. کارت بانکی جهت پرداخت هزینه های دادرسی و خدمات قضایی
 7. اگر دعوای اعسار در دادگاه رد شود ، دادگاه علاوه بر حکم به رد دعوا مدعی اعسار را به پرداخت وجوه زیر محکوم می نماید
 8. خسارت وارده بر خوانده ی دعوای اعسار البته مشروط به درخواست خوانده
 9. حق الوکاله وکیل معاضدتی در صورت استفاده از وکیل معاضدتی در حق دولت

بخشنامه شماره ۱۲۲۶/۱۰ درخصوص صدور حکم محکومیت در پرونده‌های مهریه و اعسار از آن
صدور حکم در موارد مهریه و اعسار

 • بر اساس این بخشنامه قضات محترم باید هنگام صدور حکم پرداخت مهریه به نکات زیر توجه کنند ، میزان پیش پرداخت آن و تقسیط مهریه را تعیین کنند ؛
 • با توجه به اینکه این محکومیت به دلیل پرداخت مهریه دین اولیه است ، بنابراین اثبات غیر اعسار به عهده متهم یا محکوم علیه است ، همانطور که در ماده ۷ قانون اجرای مجازات های مالی در سال ۲۰۱۵ ذکر شده است .
 • مطابق ماده ۱۱ قانون اجرای احکام مالی ، مقتضی است قضات دادگاه ها در صورت لزوم ، با توجه به شرایط اقتصادی موجود و وضعیت مالی دولت ، مهلت مناسبی برای پرداخت مهریه تعیین کنند. زن و شوهر.
 • اگر پس از انقضا مهلت مقرر ، محکوم علیه به دلیل مهریه قادر به پرداخت حکم نباشد و پس از تحقیق توسط دادگاه مشخص شود که محکوم علیه در حال حاضر قادر به پرداخت محکوم علیه نیست ، قضات محترم باید حکم اعسار صادر کنند.

تعدیل مهریه

در صورت انقضای مهلت و صدور حکم اعسار ، باید مشخص شود که در آینده ممکن است وضعیت محکوم له بهبود یابد و وی بتواند بدهی ناشی از عدم پرداخت مهریه را به صورت اقساط پرداخت کند ، در این پرونده مطابق ماده ۱۱ قانون اجرای مجازات های مالی در تعیین اقساط ، کلیه قضات موظفند مبلغ درآمد بدهکار و معیشت لازم وی را به گونه ای در نظر بگیرند که وی قادر به پرداخت آن باشد اقساط به منظور جلوگیری از ورود محکوم به زندان.
 • در هر موردی که قضات محترم اعسار زوج مدعی عسر و حرج را نپذیرند و همچنین در مواردی که اصل اعسار را بپذیرند اما مبلغ مهریه را به عنوان پیش پرداخت و مبلغ هر قسط را تعیین کنند ، باید اظهار کنند دلایل رضایت زن و شوهر. پرداخت مهریه یا اقساط آن و اینکه دادگاه چگونه توانایی و توانایی وی در پرداخت مبالغ سررسید را ثابت کرده است ، به طور مفصل در دادخواست ذکر خواهد شد. به عبارت دیگر ، از این پس به جای استدلال کلی مبنی بر اینکه زوجین دلیلی برای اعسار ارائه نکرده اند یا دلایل وی کافی نیستند ، دلیل این احتمال باید در دادخواست به صراحت بیان شود.
 • صدور مهلت پرداخت اعسار به صورت مطلق و پرداخت در اقساط مناسب مطابق تبصره ماده ۱۱ قانون اجرای مجازات های مالی مصوب ۱۹۹۶ ، در حضور املاک شناسایی شده یا افزایش یافته از محکوم ، در هر صورت مانع از خدمت محکوم علیه شود و محکوم علیه می تواند در صورت شناسایی اموال محکوم علیه ، هر وقت اراده کند از حقوق خود استفاده کند.
وکیل متخصص طلاق گروه حقوقی اوان

نقش وکیل متخصص طلاق در پرونده هایی که در خصوص خانواده و روابط زوجین در دادگاهها مطرح میشود مشخص است. وکیل طلاق وکیلی است که علاوه بر اطلاعات کامل که در مورد امور حقوقی دارد; در خصوص قوانین مربوط به خانواده و روابط زوجین تسلط کامل دارد.

پرونده طلاق یکی از پرونده های پرحجم در دادگاههای خانواده می باشد که به دلیل عدم اگاهی زوجین از قوانین حقوقی خانواده دچار مشکلات زیادی در روند رسیدگی پرونده میشوند.

قبل ازهر اقدام قانونی در خصوص طلاق توافقی یا هر نوع دادخواست مطالبه مهریه، دادخواست مطالبه نفقه و اجرت المثل و حضانت فرزند با وکیل متخصص و با تجربه وکیل طلاق در تهران، وکیل طلاق در مشهد، وکیل طلاق در کرج گروه حقوقی اوان مشورت نمایید.

  سوالات حقوقی خود را در فرم زیر وارد نمایید. مشاوران ما به زودی پاسخگو خواهند بود

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

  × واتساپ